Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mały ruch graniczny w statystykach Ministerstwa Spraw Wewnętrznych

Redakcja
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych podsumowało statystyki dotyczące małego ruchu granicznego w 2012 roku. W ub. roku wydano ponad 75 tys. (ponad 62 proc. więcej niż w 2011 r.) zezwoleń na przekraczanie granicy w ramach małego ruchu granicznego, w tym około 18 tys. zezwoleń dla obywateli Rosji.

Małgorzata Woźniak, rzecznik prasowy MSW, podkreśla, że tak duży wzrost liczby wyprodukowanych w ubiegłym roku dokumentów wynika z tego, że od końca lipca 2012 r. dokument ten jest wydawany także obywatelom Rosji. Wcześniej w latach 2009-2011 wydawany był wyłącznie obywatelom Ukrainy.

- Dokumenty zezwolenia na przekraczanie granicy są personalizowane (wytwarzane) przez Centrum Personalizacji Dokumentów MSW, a wydawane przez konsula - wyjaśnia Małgorzata Woźniak. - Na wzrost zezwoleń wykonanych przez CPD MSW w 2012 r., w porównaniu do 2011 r., ma także wpływ utrzymujące się zainteresowanie obywateli Ukrainy tym dokumentem [w 2012 r. ponad 57 tys. dokumentów - red.].

Dzięki małemu ruchowi granicznemu można przekraczać granicę polsko-rosyjską na podstawie zezwoleń, zamiast wiz. Czas pobytu nie może być dłuższy niż łącznie 90 dni w ciągu półrocza.

Mieszkańcy strefy przygranicznej mogą przekraczać granicę polsko-rosyjską, w ramach małego ruchu granicznego (czyli na podstawie zezwoleń zamiast wiz), tylko drogą lądową (drogowymi i kolejowymi przejściami granicznymi) i pod warunkiem, że m.in. posiadają ważne zezwolenie na przekraczanie granicy w ramach MRG oraz zaświadczenia o miejscu stałego zamieszkania w strefie przygranicznej przez okres nie krótszy niż 3 lata.

Przejścia graniczne, z których można korzystać, to: Bezledy - Bagrationowsk (drogowe); Gołdap - Gusiew (drogowe); Grzechotki - Mamonowo II (drogowe); Gronowo - Mamonowo (drogowe); Braniewo - Mamonowo (kolejowe).

Przeczytaj też: W Malborku o małym ruchu z Kaliningradem

Zezwolenia Polakom wydają Ambasada Federacji Rosyjskiej w Warszawie oraz Konsulat Generalny Federacji Rosyjskiej w Gdańsku. Natomiast Rosjanom - konsul RP w Kaliningradzie. Opłata za rozpatrzenie wniosku i wydanie zezwolenia wynosi 20 euro. Z opłaty zwolnione są dzieci i młodzież do 16 roku życia, osoby, które przekroczyły 65 lat, oraz inwalidzi wraz z osobami towarzyszącymi.

Rzecznik prasow

Ministerstwa Spraw Wewnętrznych

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto