Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mapa bezpieczeństwa powiatu malborskiego. Wskaż nam miejsca, gdzie czyhają zagrożenia [SONDA]

Radosław Konczyński
W ubiegłym roku malborscy mundurowi doprowadzili do policyjnego aresztu 14 podejrzanych o dokonanie rozbojów.
W ubiegłym roku malborscy mundurowi doprowadzili do policyjnego aresztu 14 podejrzanych o dokonanie rozbojów. Fot. KPP Malbork
Wojewoda pomorski poprosił samorządy o pomoc w sporządzeniu map bezpieczeństwa. Czy Waszym zdaniem w powiecie malborskim jest bezpiecznie?

Z danych malborskiej policji wynika, że w ubiegłym roku w powiecie doszło do 934 przestępstw kryminalnych, w tym tzw. szczególnie uciążliwych dla społeczeństwa odnotowano 599. Wśród nich znalazło się między innymi: 14 rozbojów, 15 bójek i pobić, 202 kradzieże z włamaniem, 231 kradzieży cudzej rzeczy, 56 przypadków wyrządzenia uszczerbku na zdrowiu, 81 uszkodzeń mienia.

Przestępczość rok do roku utrzymuje się na podobnym poziomie, a malborska policja za wykrywanie sprawców jest lokowana przez swoich przełożonych w pomorskiej czołówce. Nowy minister spraw wewnętrznych chce jednak dokładnie wiedzieć, gdzie są miejsca, w których powinno się położyć jeszcze większy nacisk na walkę z przestępczością. Dlatego planuje stworzyć Mapę Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego Polski.

Minister wydał polecenie wojewodom, by stworzyli mapy wojewódzkie, a oni z kolei liczą na pomoc samorządów w tym zakresie. Istotne będą nie tylko dane statystyczne, ale też opinie lokalnych społeczności, co potem rzekomo ma się przełożyć na zwiększenie policyjnej obecności w newralgicznych rewirach.

Władze Malborka swoje już wiedzą odnośnie obszarów zagrożonych przestępczością. Takie informacje znalazły się bowiem w Lokalnym Programie Rewitalizacji stworzonym w 2015 roku. W ocenie społecznej poruszono m.in. kwestie poziomu bezpieczeństwa w mieście, biorąc pod uwagę liczbę przestępstw najbardziej uciążliwych dla społeczeństwa (m.in. rozbój, kradzież, uszkodzenie mienia, uszkodzenie ciała, kradzież z włamaniem, bójka i pobicie) oraz liczbę interwencji Straży Miejskiej w zakresie zakłócania porządku. Na podstawie tych danych powstała mapa, na której do najbardziej niebezpiecznych miejsc zaliczono okolice dworca kolejowego, część dzielnicy Piaski bliżej granicy miasta, centrum (tereny przyzamkowe, bulwar, Stare Miasto), Śródmieście, okolice cukrowni i „międzytorze”.

- Jednakże nie należy utożsamiać miejsca popełnienia przestępstwa z miejscem zamieszkania - podkreślają autorzy LPR. Chodzi o to, że sprawca w większości przypadków nie jest mieszkańcem wskazanej okolicy.

W LPR można również wyczytać, że dane uzyskane ze Straży Miejskiej wskazują na znaczą liczbę interwencji w zakresie zakłócania porządku w obszarach centralnych miasta - głównie wzdłuż ulic Kościuszki, Stare Miasto oraz w Śródmieściu. Liczba interwencji strażników w tych rejonach sięga rocznie od 250 nawet do blisko 500.

To mieszkańcy bloku, osiedla, wsi, miasta najlepiej wiedzą, które miejsca w ich okolicy są najbardziej niebezpieczne. Dlatego prosimy Was o konkretne lokalizacje i uzasadnienia. Możemy stworzyć mapę zagrożeń, do jakich najczęściej dochodzi w naszej okolicy, niebezpieczeństw - jakie najczęściej czyhają na dorosłych i na dzieci. Można dzwonić pod nr. tel. 55 270 23 12 lub 797 001 062, wysłać e-mail na adres: [email protected] albo po prostu napisać komentarz pod artykułem.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto