Mieszkańcy powiatu malborskiego pomagają Ukrainie. Aktualne informacje o zbiórkach, innych inicjatywach i wydarzeniach. Komunikaty

Anna Maria Szade
Anna Maria Szade
Udostępnij:
Po szoku, jakim dla całego świata była agresja Rosji na Ukrainę, mieszkańcy Malborka i okolic wyrażają solidarność z Ukraińcami. Z wielu stron płynie konkretna pomoc. Tutaj, w jednym miejscu, gromadzimy informacje dotyczące lokalnych akcji pomocowych i gestów wsparcia dla wschodnich sąsiadów.

12.04.2022 r.

Potrzebna pomoc dla uchodźców z Piasków

Parafia pw. Zesłania Ducha Świętego w Malborku cały czas zapewnia schronienie uchodźcom z Ukrainy, którzy przebywają w domu parafialnym, ale zostali też przyjęci w prywatnych mieszkaniach i domach. Cały czas potrzebne jest też podstawowe wsparcie, w tym żywność. Panie w domu parafialnym same gotują obiady, potrzebują tylko produktów.

Jeżeli ktoś chciały pomóc, jest prośba o korzystanie z poniższej listy:

 • woda niegazowana
 • kasza gryczana
 • bułka tarta
 • sól
 • musztarda, majonez
 • owoce
 • kukurydza w puszkach
 • kapusta kiszona i w główkach
 • twarożki, sery, jogurty, mleko
 • masłopodobne tłuszcze
 • wędliny, mięsa, drób, ryby i mrożonki
 • jaja
 • oleje
 • kisiele
 • worki na śmieci, ręczniki papierowe, ściereczki kuchenne
 • gąbki do mycia ciała
 • kremy pod oczy i kremy do stóp.

Potrzebne rzeczy można dostarczać do domu parafialnego przy ul. Nogatowej 7 w Malborku.

5.04.2022 r.

Szkoła Łacińska oferuje bezpłatne warsztaty dla dzieci i młodzieży z Ukrainy

Malborskie Centrum Kultury i Edukacji zaprasza na bezpłatne zajęcia dla dzieci i młodzieży z Ukrainy. Wszystkie zajęcia odbywają się w Szkole Łacińskiej na Starym Mieście 42 w Malborku.
Do wyboru jest kawiarenka internetowa, seanse filmowe w języku ukraińskim, warsztaty ceramiczne czy zajęcia plastyczne. Placówka zapewnia, że opiekunowie mogą towarzyszyć dzieciom, by czuły się one pewniej.

Ukraińscy goście mogą korzystać z tej oferty nieodpłatnie. Jednak obowiązuje limit miejsc, dlatego trzeba wcześniej się zapisać. Można to zrobić osobiście w Szkole Łacińskiej lub dzwoniąc pod nr tel. 55 272 01 65 wew. 207.

31.03.2022 r.

Polsko-ukraińskie spotkanie przed świętami

9 kwietnia w Starym Polu odbędzie się spotkanie pt. „Polskie i Ukraińskie Tradycje Wielkanocne”, organizowane z okazji zbliżających się świąt przez Gminny Ośrodek Kultury i Sportu oraz Stowarzyszenie Kobiet Gminy Stare Pole „Tradycja” pod patronatem wójta Starego Pola.

Do udziału w spotkaniu zapraszamy wszystkich chętnych przybyłych do naszej gminy z ogarniętej wojną Ukrainy oraz mieszkańców gminy Stare Pole. Podczas spotkania będziemy mieli okazję wziąć udział w darmowych warsztatach tworzenia palm i pisanek wielkanocnych oraz obejrzeć i wysłuchać koncertu w wykonaniu dzieci i młodzieży na co dzień działającej w GOKiS oraz gości z Ukrainy - informuje Gminny Ośrodek Kultury i Sportu.

Polsko-ukraińskie spotkanie rozpocznie się o godz. 14.30 w sali widowiskowej GOKiS przy ul. Marynarki Wojennej 1.

28.03.2022 r.

Praca dla tłumacza języka ukraińskiego

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poszukuje kandydatów na stanowisko tłumacza języka ukraińskiego do pracy w Inspektoracie w Malborku, ul. Dworcowa 1B.

ZUS oferuje zatrudnienie na umowę zlecenie (minimum 3 miesiące) ze stawką godzinowa 22 zł brutto. Praca w godzinach funkcjonowania sali obsługi klienta ZUS: w poniedziałki w godz. 8.00-18.00 oraz od wtorku do piątku w godz. 8.00-15.00.
Osoby zainteresowane mogą kontaktować się pod nr. tel. 55 27 02 702, 502 009 976 lub e-mail: [email protected]

27.03.2022 r.

Charytatywne koncerty chóru Lutnia

Chór Lutnia włączy się w pomoc uchodźcom z Ukrainy, którzy dotarli do powiatów malborskiego i sztumskiego. W kwietniu odbędzie się cykl koncertów charytatywnych pod wspólnym hasłem "Muzyczna Obecność poza czasem i przestrzenią".

 • 8 kwietnia, godz. 18.45, Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Andrzeja Boboli w Sztumie;
 • 10 kwietnia, godz. 13.00, Parafia Rzymskokatolicka pw. Miłosierdzia Bożego w Malborku (Wielbark);
 • 10 kwietnia, godz. 17.45, Parafia Rzymskokatolicka pw. Zesłania Ducha Świętego w Malborku (Piaski);
 • 12 kwietnia, godz. 19.00, Kościół Chrześcijan Baptystów w Malborku;
 • 13 kwietnia, godz. 18.45, Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Józefa w Malborku (Kałdowo).

26.03.2022 r.

Ukraiński artysta wystąpi w Szkole Łacińskiej

23 kwietnia w Szkole Łacińskiej na Starym Mieście w Malborku odbędzie się koncert ukraińskiego artysty.
Valeriy Filipov, bo o niego chodzi, urodził się 19 kwietnia 1962 r. w Kijowie. Z wyróżnieniem ukończył Liceum Muzyczne w klasie gitary, a następnie w roku 1986 Kijowskie Konserwatorium im. P. Czajkowskiego, uzyskując dyplom w trzech specjalnościach - wykonawca koncertowy, dyrygent, nauczyciel gry na gitarze klasycznej.

Koncertował w Ukrainie, Rosji, Czechach, Słowacji, Niemczech, Danii, Litwie, Polsce. Od 1993 r. kontynuuje swoją artystyczną karierę, pracując w Polsce. Występuje m.in. w Operze Bałtyckiej w Gdańsku, Teatrze Muzycznym i Teatrze Miejskim w Gdyni, na Zamku Joannitów w Skarszewach, elbląskiej galerii EL, w Filharmonii Bałtyckiej.

Jest jednym z nielicznych artystów na świecie grających na pile śpiewającej (musical saw). Oprócz gry na instrumentach wspaniale śpiewa rosyjskie ballady i romanse, ukraińskie dumki, znane polskie melodie, szanty, a w języku angielskim znane i lubiane standardy muzyki rozrywkowej i bluesowej – informuje organizator koncertu, Malborskie Centrum Kultury i Edukacji.

W Polsce miał okazję występować z Gangiem Marcela, Rudim Schubertem, Piotrem Gąsowskim, Anną Dymną, Capellą Gedanensis, Waldemarem Malickim.

Bilety na koncert w Malborku w cenie 20 zł będą do nabycia w Szpitalu Jerozolimskim oraz Szkole Łacińskiej od 28 marca. Więcej informacji pod numerem tel. 55 272 38 52.

25.03.2022 r.

Zgłoś się na kiermasz w Klubie 22 BLT w Malborku

10 kwietnia w godz. 14-17 w Klubie 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego przy ul. Sikorskiego 33 odbędzie się Kiermasz Świąteczny „Tradycje Polski i Ukrainy”, organizowany we współpracy ze Szkołą Podstawową w Gminie Malbork.

- Podczas kiermaszu będą się odbywały różne warsztaty związane z tradycjami oraz kulturą Polski i Ukrainy, między innymi warsztaty kulinarne, rękodzieła oraz wiele innych. We wszystkich warsztatach będzie można wziąć udział, a poprowadzą je obywatele Polski oraz Ukrainy - informuje Kub 22 BLT.

Organizatorzy zapraszają do współpracy osoby, które chciałyby wystawić swoje stoisko tematycznie związan z tytułem wydarzenia. Zainteresowani – zarówno obywatele Polski, jak i Ukrainy - mogą dzwonić pod numer telefonu 726 886 220.

Kiermasz zwieńczony zostanie koncertem, podczas którego wystąpią artyści działający na co dzień w Klubie 22 BLT oraz artyści z Ukrainy.

"500 plus" dla uchodźców. ZUS w Malborku zaprasza w sobotę


ZUS informuje, że od 26 marca uchodźcy z Ukrainy będą mogli złożyć wnioski o świadczenie „500 plus” w języku ukraińskim.

Dzięki ustawie o pomocy obywatelom Ukrainy uchodźcy mogą starać się o świadczenia: 500+, Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, Dobry Start oraz o bon żłobkowy. Wsparcie będzie przysługiwało przez okres pobytu z dziećmi w Polsce. Należy mieć m.in. specjalny PESEL, konto w banku w Polsce oraz polski numer telefonu.

Wnioski o „500 plus” można składać wyłącznie elektronicznie. Pomocą w tym zakresie służą pracownicy ZUS. W sobotę i niedzielę (26-27 marca) większość placówek będzie otwarta dla obywateli Ukrainy.

Pracownicy ZUS pomogą wszystkim zainteresowanym założyć profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS) oraz wypełnić i złożyć elektroniczny wniosek o świadczenie – informuje Krzysztof Cieszyński, regionalny rzecznik prasowy ZUS dla Pomorza.

W ramach akcji „Weekend dla Ukrainy” Inspektorat ZUS w Malborku przy ul. Dworcowej 1b będzie czynny w sobotę (26 marca) od 9.00 do 15.00.

ZUS uruchomił też specjalną linię telefoniczną w języku ukraińskim i polskim w sprawie świadczeń rodzinnych dla obywateli Ukrainy. Jest ona dostępna w pod numerem 22 444 02 55. Pytania można też przesyłać e-mailem na adres [email protected].

24.03.2022 r.

Mamy z maluchami mogą przyjść do Stacji Malbork+

Zgodnie z zapowiedziami magistratu, w Stacji Malbork+ przy ul. Sienkiewicza 43 rozpoczęły się zajęcia dla dzieci z Ukrainy w wieku 3-6 lat, które zamieszkały w Malborku.
Popołudniami w dni powszednie miejska placówka opiekuje się dziećmi ze Śródmieścia, ale do południa świetlica nie jest wykorzystywana. Stąd pomysł, by zorganizować zajęcia dla najmłodszych uchodźców. Wychowawcy Stacji Malbork+ od poniedziałku do piątku w godz. 10-12 zapraszają maluchy razem z mamami do wspólnej zabawy i integracji.

Opieka jest bezpłatna. Już pierwszego dnia (23 marca – red.) widać było, że dzieci chętnie brały udział w zajęciach zapoznawczych, a zaczęliśmy od przedstawienia się i ta zabawa bardzo się wszystkim spodobała – informuje Stacja Malbork+.

Osoby zainteresowane opieką i udziałem w zajęciach proszone są o wcześniejszy kontakt telefoniczny z Anną Olkowską-Jacyno z Urzędu Miasta Malborka - tel. 55 629 04 04 lub 885 135 005.

Zbiórka dla mieszkańców obwodu sumskiego

Gmina Malbork pomaga mieszkańcom zaprzyjaźnionych ukraińskich miejscowości. Do Głuchowa i Królewca w objętym wojną obwodzie sumskim trafiły już dary. Rozpoczęła się kolejna zbiórka żywności. Akcja pomocy humanitarnej prowadzona jest przez Urząd Gminy oraz Gminny Ośrodek Kultury, Sportu, Rekreacji, Turystyki i Zdrowia.

Oto lista najbardziej pilnych potrzeb: suche drożdże, kasza manna, kasza gryczana, ryż, herbata, olej, konserwy w metalowych puszkach, mleko w proszku dla dzieci, środki higieniczne. Można je przynosić do Urzędu Gminy oraz do Szkoły Podstawowej w Gminie Malbork.

22.03.2022 r.

Piękny gest policjantów ze Starego Pola. Kupili dzieciom buty


Uchodźcy z Ukrainy znaleźli również schronienie w gminie Stare Pole, m.in. w hotelu Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, gospodarstwach agroturystycznych i w domach u mieszkańców.

Policjanci z Posterunku Policji w Starym Polu w swojej codziennej służbie dbają o bezpieczeństwo ukraińskich rodzin. Podczas odwiedzin funkcjonariusze diagnozują również ich potrzeby oraz problemy, które starają się rozwiązać - wyjaśnia asp. Sylwia Kowalewska, oficer prasowy KPP Malbork.

Podczas jednej z takich wizyt policjanci dowiedzieli się, że w jednej z ukraińskich rodzin dzieci mają bardzo zniszczone obuwie. Reakcja była błyskawiczna. Mundurowi wyłożyli swoje pieniądze i kupili dla dzieciaków buty w odpowiednim rozmiarze.
- Nic tak nie podnosi dumy z noszenia policyjnego munduru, jak uśmiech dziecka w podziękowaniu za pomoc - podkreśla asp. Sylwia Kowalewska.

Kursy językowe dla uczniów i nauczycieli. Specjalna oferta Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy

Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy przygotowała kursy językowe. Dla uczniów i nauczycieli z Ukrainy to nauka języka polskiego, a dla nauczycieli z Polski - języka ukraińskiego dla nauczycieli z Polski.

Ukraińscy nauczyciele, którzy zostaną zatrudnieni w polskich szkołach, będą również mierzyć się z barierą językową. Dla nich przygotowaliśmy szybki kurs języka polskiego w wymiarze 24h lekcyjnych, który oparty jest na nauczaniu w trybie przyspieszonym podstawowych wyrazów, słów i konwersacjach – informuje Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy.

TUTAJ znaleźć można formularz zgłoszeniowy w języku ukraińskim.

WSG ma również ofertę bezpłatnych kursów języka polskiego dla uczniów z Ukrainy:

 • dla dzieci 3-5 lat – 30 godzin,
 • dla dzieci 6-9 lat – 60 godzin,
 • dla młodzieży 10-16 lat – 60 godzin.

Formularz zgłoszeniowy w języku ukraińskim znajduje się TUTAJ.
Warto pamiętać, że liczba miejsc ograniczona i decyduje kolejność zapisów.

Jest również oferta intensywnego kursu języka polskiego dla osób dorosłych z Ukrainy. Oparty jest na nauczaniu podstawowych wyrazów, słów i konwersacji w trybie przyspieszonym. Kurs jest przeznaczony przede wszystkim dla osób, które chciałyby poznać podstawy języka polskiego, umożliwiając porozumiewanie się w codziennych sytuacjach komunikacyjnych oraz podjąć pracę. 
Grupy dla zachowania komfortu nauki powinny liczyć 10-12 osób.
TUTAJ więcej informacji.

WSG zaprasza również na przyspieszony kurs nauki języka polskiego jako obcego uczniów słowiańskojęzycznych dla nauczycieli języka polskiego oraz lingwistów w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych, który przygotuje do nauczania języka polskiego obcokrajowców. Zajęcia rozpoczną się w semestrze letnim 2022/2023 po zrekrutowaniu grupy.
Rekrutacja odbywa się w trybie online TUTAJ.

Wyzwaniem dla nauczycieli w pierwszych tygodniach pobytu dzieci z Ukrainy może być zrozumienie ich. Pomocny może być intensywny kurs języka ukraińskiego w wymiarze 24 godzin lekcyjnych, który oparty jest na nauczaniu w trybie przyspieszonym podstawowych wyrazów, słów i konwersacjach. Zainteresowani mogą wysłać zgłoszenie TUTAJ.

Bezpłatna pomoc medyczna dla uchodźców z Ukrainy

Urząd Miasta Malborka poinformował, że uchodźcy z Ukrainy zgłoszeni w magistracie mogą korzystać z bezpłatnej opieki zdrowotnej. Doraźna pomoc lekarska realizowana jest w przychodni Powiatowego Centrum Zdrowia przy ul. Konopnickiej 4 (nowy budynek, I piętro nad apteką). W nagłych przypadkach, jak zwykle w takich sytuacjach, należy zgłosić się do izby przyjęć szpitala przy ul. Armii Krajowej 105/106.

W pilnych przypadkach stomatologicznych pomocy udzielają:

 • Indywidualna Praktyka Lekarska Zbigniew Rados, ul. Stare Miasto 21,
 • Indywidualna Praktyka Lekarska Robert Karamon, ul. Armii Krajowej 11/12,
 • Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej ALMED, ul. Dworcowa 14/15,
 • Indywidualna Praktyka Lekarska Edyta Miesojed-Matulewicz, ul. Ludwika Solskiego 1,
 • Indywidualna Praktyka Lekarska Krystyna Nowakowska, al. Wojska Polskiego 52.

Wszystkich pacjentów z Ukrainy obowiązują kolejki zgodnie z kolejnością przyjmowanych zgłoszeń.

20.03.2022 r.

Strażacy oddali hołd pożarnikom z Ukrainy

W niedzielę o godz. 8 strażacy w całym kraju, a więc także w Komendzie Powiatowej PSP oraz ochotniczych strażach pożarach minutą ciszy uczczono strażaków z Ukrainy, którzy w dramatycznych warunkach wojny nadal wykonują swoje obowiązki, ruszając do licznych akcji ratowniczo-gaśniczych. Niestety, część z nich zginęła na służbie.

Polscy strażacy stanowczo sprzeciwiają się rosyjskiej agresji wobec integralności terytorialnej niepodległej i demokratycznej Ukrainy. Deklarujemy naszą solidarność oraz wsparcie całemu narodowi. Z podziwem i szacunkiem obserwujemy heroiczną walkę ukraińskich strażaków i ratowników w walce o życie i zdrowie obywateli. Działania ratownicze prowadzone są często pod ostrzałem kul z karabinów oraz wybuchów bomb haniebnie zrzucanych na ludność cywilną - napisał nadbryg. Andrzej Bartkowiak, komendant główny Państwowej Straży Pożarnej.

19.03.2022 r.

Co jest najbardziej potrzebne przebywającym w Malborku uchodźcom z Ukrainy? Aktualna lista

Punkt zbiórki w Muzeum Miasta Malborka działa nieprzerwanie przez cały tydzień. To tam na bieżąco trafiają dary, ale i udzielana pomoc, bo wielu uciekających przed wojną nie ma absolutnie nic.

Dzięki państwa zaangażowaniu i pomocy przekazaliśmy w ostatnich dniach wsparcie dla 142 rodzin z Ukrainy. W Malborku najmłodsze ukraińskie dziecko liczy sobie niespełna dwa miesiące. Najstarsza zarejestrowana osoba ma 86 lat. Za każdym razem, z głębi serca dziękują za dary, i że dzięki wam mogą się poczuć bezpieczniej i spokojniej. Wciąż myślą o swoich bliskich, którzy zostali na Ukrainie, i mają nadzieję na szybkie zakończenie wojny - podsumowują ostatni tydzień pracujący w punkcie zbiórki.

Warto też pamiętać, że nie tylko tam można przekazywać wszystkie niezbędne kosmetyki, chemię gospodarczą czy żywność. Z malborskim punktem współpracują dwa markety: E.Leclerc w centrum miasta i Intermarche na Osiedlu Południe. Wszystko, co trafi w nich do specjalnie ustawionych koszy, jest przekazywane do magazynu w Muzeum Miasta Malborka.
Punkt jest czynny od poniedziałku do piątku od godz. 10 do 17, w weekendy od 11 do 17.

Co aktualnie jest potrzebne nowym mieszkańcom? Oto lista:

 • kosmetyki i chemia
  - proszki do prania – białe i kolor (małe opakowania),
  - sudocrem i bepanthen dla dzieci,
  - pasta do zębów dla dzieci,
  - uniwersalny krem nivea,
 • żywność
  - płatki owsiane,
  - płatki śniadaniowe,
  - sól,
  - konserwy mięsne,
  - mąka.

Chłopcy z Ukrainy trenują w Pomezanii

Kluby sportowe z powiatu zaprosiły dzieci z Ukrainy na treningi. Takie ogłoszenie dała m.in. Pomezania Malbork i spotkało się z odzewem. Do tej pory do grup młodzieżowych dołączyło 7 chłopców. Klub informuje, że zostali bardzo ciepło przyjęci przez trenerów oraz zawodników.

- Gdy tylko daliśmy informację o przyjęciu do klubu dzieci z Ukrainy, w błyskawiczny sposób trenerzy potrafili zareagować w tej sytuacji, m.in. zorganizować sprzęt, obuwie i zrobić wszystko, aby ci chłopcy czuli się komfortowo. To wielka zasługa naszych trenerów i kolegów z drużyny - podkreśla Paweł Rybarczyk, dyrektor MKS Pomezania.. - Zdajemy sobie wszyscy sprawę, że nikt nie chciałby się znaleźć w sytuacji, w jakiej znajdują się ci chłopcy, ale najważniejsze, że czują się w Pomezanii dobrze.

Dodajmy, że drużyna seniorów na czele z Robertem Wesołowskim oraz rodzice dzieci z Pomezanii i trenerzy przeprowadzili zbiórkę na rzecz uchodźców.

18.03.2022 r.

W sobotę chętni goście z Ukrainy będą mogli spotkać się w kawierence

To może być początek integracji, ale też możliwości spokojnego spędzenia czasu dla wszystkich, którzy musieli uciekać przed wojną z własnego kraju.

Przyjazny Kościół oraz Teen Challenge oddział w Malborku zapraszają osoby z Ukrainy w najbliższą sobotę (19 marca) w godz. 18 - 20 do darmowej kawiarni. Przygotujemy dla was kawę, herbatę i coś słodkiego. Będzie też miejsce do zabaw dla dzieci – zachęcają pomysłodawcy.

Pewnie sami zainteresowani będą mieli problem z trafieniem, ale pomogą osoby, które udzieliły im schronienia. Kawiarenka zostanie zorganizowana w Malborku, al. Wojska Polskiego 478, wejście od tyłu budynku. To na Piaskach, w siedzibie Przyjaznego Kościoła.
- Chcemy stworzyć przestrzeń, gdzie osoby z Ukrainy przebywające w Malborku będą mogły się poznać, spędzić wspólnie czas i uzyskać pomoc wolontariuszy – zapraszają serdecznie gospodarze.

17.03.2022 r.

Nutki wolności dla Ukrainy. Charytatywny koncert w I LO

25 marca (piątek) w I Liceum Ogólnokształcącym w Malborku odbędzie się koncert charytatywny „Від дітей- дітям, ноти волі для України” – „Dzieci dzieciom - nutki wolności dla Ukrainy”. Zapraszają Malborskie Centrum Kultury i Edukacji oraz I LO im. Henryka Sienkiewicza.

Zaśpiewają i zatańczą zespoły z MCKiE, czyli Balbiny, Bursztynki, Uśmiech i Impuls. Występy rozpoczną się godz. 17, ale już od godz. 16 młodzież z pierwszego „ogólniaka” zorganizuje warsztaty dla dzieci z Ukrainy. Rodzice uczniów oraz dzieci z MCKiE przygotują wypieki, warto więc mieć przy sobie gotówkę, by kupić pyszności, a jednocześnie pomóc osobom w wielkiej potrzebie, którzy musieli uciekać z własnego kraju z obawy o życie. Datek będzie można również wrzucić do puszki.
Wstęp wolny.

Zbiórka dla dzieci uchodźców przebywających w MOW-ie

W Malborku uchodźców z Ukrainy przyjął pod swój dach także Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy. Z myślą o dzieciach, które tam przebywają (w wieku 2, 3, 4 i 10 lat), zbiórkę zabawek organizuje Przedszkole Niepubliczne Bratek.

Potrzebne są zabawki, gry, proste książeczki dla maluchów, kolorowanki. Przyłączcie się do naszej zbiórki! Potrwa do poniedziałku 21 marca, do godz. 14. Zabawki można zostawiać w przedsionku przedszkola. Dostarczymy je do MOW – informuje Przedszkole Niepubliczne Bratek.

Przypomnijmy, że Bratek ma dwie placówki w Malborku: przy ul. Derdowskiego 3 i Michałowskiego 1. Apel jest skierowany do rodziców dzieci, ale w sumie każdy chętny może się przyłączyć.

Uchodźcy mogą bezpłatnie jeździć autobusami

Miejski Zakład Komunikacji w Malborku przypomina, że uchodźcy z Ukrainy mają prawo do bezpłatnego korzystania z autobusów tej spółki komunalnej. Trzeba u kierowcy odebrać specjalnie oznakowany bilet, który przysługuje po okazaniu jednego z poniższych dokumentów:

 • paszportu (stempel wjazdowy od 24 lutego 2022 r.);
 • karty pobytu uchodźcy lub innego dokumentu poświadczającego obywatelstwo ukraińskie.

Już wcześniej o tym pisaliśmy. Bezpłatne bilety to pokłosie decyzji władz miasta w sprawie wsparcia uchodźców z Ukrainy, którzy znaleźli schronienie w Malborku.

Nie wymaga to zmiany uchwały Rady Miasta, bo nie wprowadziliśmy bezpłatnych przejazdów, my kupiliśmy bilety dla uchodźców – wyjaśnia Jan Tadeusz Wilk, wiceburmistrz Malborka.

16.03.2022 r.

Gmina Miłoradz pomaga uchodźcom. Zebrane dary już trafiły do potrzebujących

Społeczność gminy Miłoradz pospieszyli z pomocą dla uciekinierów zza naszej wschodniej granicy.

W ostatnich dniach do uchodźców z Ukrainy, którzy przebywają w Trójmieście i okolicach, trafiły pierwsze dary przekazane przez mieszkańców naszej gminy. Zbiórka organizowana przez OSP Kończewice w partnerstwie z miejscową parafią zakończyła się sukcesem. W pomoc chętnie włączyli się mieszkańcy Kończewic, Bystrza, Starej Wisły i Gnojewa - wylicza Wanda Góral, prezes OSP w Kończewicach.

Wśród darów przekazanych przez mieszkańców znalazły się m.in artykuły higieniczne, kosmetyki, zabawki, środki chemiczne, żywność o długim terminie ważności, mleko, woda, pampersy, a także ubrania i wózek.

Druhowie nie tylko przeprowadzili zbiórkę, ale pomogli również w segregacji zebranych produktów oraz transporcie rzeczy do Trójmiasta – mówi Wanda Góral.

Zbiórka darów dla uchodźców prowadzona jest w Zespole Szkół i Przedszkola w Miłoradzu, gdzie gromadzone są rzeczy przekazywane przez mieszkańców sołectw z całej gminy. Tam również trafiają rzeczy dostarczone wcześniej przez mieszkańców do świetlic wiejskich w Miłoradzu i Pogorzałej Wsi.

Dary na bieżąco trafiają do Malborka i są przekazywane wedle potrzeb uchodźcom, którzy przebywają na terenie powiatu malborskiego - informuje Lidia Kwitnewska, koordynująca akcję w Miłoradzu.

Wszelka pomoc rzeczowa dla uciekających przed wojną obywateli Ukrainy przyjmowana jest nadal w miłoradzkiej szkole od poniedziałku do piątku od godz. 8 do 15.

15.03.2022 r.

Mieszkańcy goszczący uchodźców będą mogli składać wnioski o refinansowanie kosztów pomocy

Od 16 marca będzie można składać wnioski o refinansowanie kosztów pobytu uchodźców. Mieszkańcom, którzy zapewnili zakwaterowanie i wyżywienie osobom z Ukrainy, przysługuje refinansowanie wysokości 40 zł za dzień za osobę od momentu udzielenia im schronienia.
Dofinansowanie dla Polaków udzielających schronienia uchodźcom będzie wypłacane za okres wynoszący do 60 dni, co oznacza, że jego maksymalna miesięczna kwota może wynosić 1200 zł.

Mieszkańcy Malborka, którzy goszczą uchodźców z Ukrainy przybyłych do Polski po 24 lutego, będą mogli składać wnioski o refinansowanie kosztów do Miejskiego Ośrodka Opieki Społecznej.

Pieniądze będą przekazywane wstecz, od dnia, kiedy rodzina przyjęła pod swój dach uchodźców, a wniosek będzie obejmował czas, który faktycznie uchodźcy spędzili w domu rodziny, która im użyczyła miejsca.

Nie możemy z góry zakładać, że to będą dwa, trzy tygodnie czy dwa miesiące, tak jak zakłada ustawa, ponieważ mogą być różne, powiedzmy sobie, nieprawidłowości wynikające z tego, że zapłacimy komuś z góry jako państwo, a później ktoś się nie wywiąże z tego zobowiązania. W związku z tym środki będą płacone wstecz – tłumaczył niedawno Paweł Szefernaker, wiceszef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Wiceminister zaapelował także, by, o ile to możliwe, składać wnioski jak najpóźniej i aby pierwszego dnia nie ruszyć gremialnie do urzędów. Może to spowodować kolejki przy składaniu dokumentów.

Akcje pomocy w Szkole Podstawowej nr 3 w Malborku

Wśród szkół, które włączają się w pomoc dla Ukrainy, jest SP 3 w Malborku. W miniony piątek (11 marca) „trójka” zebrała kolejne dary, tym razem artykuły higieniczne, mleko, deserki dla mały dzieci.

Obecnie w szkole nadal zbierane są rzeczy dla dzieci: pampersy, zasypki, oliwki, chusteczki nawilżające, mleko w proszku. Jak również środki opatrunkowe: bandaże, opaski uciskowe, kompresy, gazy, woda utleniona, plastry. Wszystko można przynosić do szkoły w godzinach 15.00-19.00.

Wcześniej w Szkole Podstawowej nr 3 odbyła się m.in. zbiórka ciepłych czapek, szalików i rękawiczek, które pojechały w transporcie do Przemyśla.

Dyrekcja szkoły, nauczyciele i rodzice uczniów SP 3 zachęcają też do wpłat darowizn na konto Stowarzyszenia Nasz Wielbark, które działa przy „trójce” od 2009 roku:
Bank Spółdzielczy Malbork 04 8303 0006 0000 0017 3560 0001 koniecznie z dopiskiem "Na Ukrainę".
W związku z tym, że trwa okres rozliczeń podatkowych, przy tej okazji można także przekazać 1 proc. podatku na Stowarzyszenie Nasz Wielbark, wpisując w odpowiednim miejscu w formularzu KRS 0000321956.

Uzbierana kwota będzie przekazana na Polską Akcję Humanitarną PAH bądź na potrzeby konkretnych rodzin uchodźców w Malborku.

Według stanu na 13 marca, na konto stowarzyszenia wpłacono 3400 złotych. Cały czas również zbierane są przez dzieci pieniądze do puszek, które są w klasach. Dodatkowo dziewczynki z klasy 7D w czwartek (10 marca) sprzedawały ciasto i galaretki. Inicjatywa była po stronie dziewczynek. Zebrały ponad 1300 złotych - informuje SP 3 Malbork.

Do „trójki” zostały już przyjęte pierwsze ukraińskie dzieci. W ubiegłym tygodniu było ich dziewięcioro.

14.03.2022 r.

Gmina Malbork organizuje błyskawiczną zbiórkę dla miast w objętych walkami miast w obwodzie sumskim

Kiedy w przed laty gmina Malbork nawiązywała kontakt z dwoma ukraińskimi miastami, pewnie nikt nie przypuszczał, że trzeba będzie organizować pomoc dla ich mieszkańców, bo w ich kraju toczyć się będzie wojna. Ale prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie, dlatego gminna społeczność pospieszyła z pomocą dla Królewca i Głuchowa z obwodzie sumskim.

Wcześniej współpraca między ośrodkami w Polsce i na Ukrainie polegała głównie na wymianie młodzieży. Po napaści Rosji trzeba wyciągnąć rękę z konkretnym wsparciem. A harmonogram jest bardzo napięty.

Gminy partnerskie oddalone są o 1000 km od granicy Polski. Zebrane rzeczy mieszkańcy Głuchowa i Królewca w obwodzie sumskim odbiorą z granicy polsko-ukraińskiej, gdzie zostaną dostarczone przez wolontariuszy z naszej gminy. Najbardziej oczekiwane produkty lub środki finansowe prosimy dostarczyć do Urzędu Gminy do czwartku (17 marca) do godz. 12. Po tym terminie zostanie zorganizowany transport na granicę – informuje Urząd Gminy Malbork.

Potrzebne są przede wszystkim środki medyczne, higieniczne i żywność dla dzieci:

 • strzykawki
 • środki przeciwbólowe i przeciwzapalne
 • pieluchy dla dorosłych i dla noworodków
 • koce termiczne
 • podkłady higieniczne
 • bandaże
 • witamina C
 • Espumisan
 • materiały opatrunkowe
 • Validol
 • No-Spa
 • opaski uciskowe
 • jedzenie dla dzieci od 0+

Zaktualizowana została lista najpilniejszych potrzeb dla goszczących w Malborku uchodźców. Nowe godziny pracy punktu zbiórki

Pracujący w punkcie zbiórki zorganizowanym przez Urząd Miasta w Muzeum Miasta Malborka podsumowali ostatnie dni pracy.

W mijający weekend udało się nam przekazać kolejne wsparcie dla walczących mieszkańców Ukrainy. Zarówno mężczyźni, jak i kobiety, otrzymali przekazane dary. Wysłaliśmy żywność w puszkach, herbatę, kawę, zupy typu instant, kosmetyki oraz artykuły medyczne – relacjonuje Marta Wróblewska z Urzędu Miasta Malborka.

Na bieżąco wsparcie trafia również do ukraińskich rodzin, które zatrzymały się w mieście.
- Przekazaliśmy żywność dla dzieci, konserwy rybne oraz artykuły higieniczne dla uchodźców znajdujących się u księdza Leszka Kromki w parafii na Piaskach. Przez ostatnie dwa dni, w naszym punkcie pojawiło się wiele nowych uchodźców, który zostali ulokowani w naszym powiecie – informuje Marta Wróblewska.

Warto wiedzieć, że z głównym punktem zbiórki współpracują również dwa duże sklepy: E.Leclerc w centrum i Intermarche na Osiedlu Południe.

Tam w koszykach możecie zostawiać Państwo produkty, które są następnie przekazywane do Muzeum Miasta Malborka – tłumaczy pani Marta.

Zmieniają się godziny pracy punktu zbiórki. Od poniedziałku (14 marca) w dni robocze będzie otwarty od godz. poniedziałku do piątku od godz. 8 do 19, w weekendy od godz. 11 do 17.

Co jest potrzebne naszym sąsiadom zza wschodniej granicy? Oto aktualna lista:

 • kapcie dla dzieci – wszystkie rozmiary,
 • Bepanthen, sudocrem,
 • żywność z długim terminem ważności: kasza gryczana, puszki mięsne, zupy, suche pieczywo, warzywa w puszkach lub słoikach), olej, mleko UHT z długim terminem, dżemy,
 • antyperspiranty dla dziewczynek i kobiet,
 • dla chłopców pianki i kremy do golenia, maszynki jednorazowe, dezodoranty, żele pod prysznic,
 • papier toaletowy, proszki do prania do jasnych i ciemnych rzeczy – opakowania maksymalnie do 2 kg,
 • gąbki do mycia ciała, szczotki lub grzebienie do włosów, szampony do włosów,
 • buty dla dzieci i dorosłych.

Cały czas trwa również zbiórka artykułów, które trafiają na Ukrainę:

 • środki tzw. pierwszej pomocy, w tym opatrunki, gazy, leki przeciwbólowe np. ketonal, płyny do dezynfekcji ran itp.m
 • artykuły typu biwakowego: śpiwory, koce, karimaty, łóżka polowem
 • baterie, naładowane powerbanki,
 • świece zwykłe, mogą być nawet wkłady duże do zniczy), zapałki i zapalniczki, latarki i baterie,
 • folia NRC (koce ratunkowe).

Ważna informacja: osoby sprowadzone lub przyjęte z Ukrainy na terenie Malborka powinno zgłaszać się do ewidencji ludności w Wydziale Spraw Społecznych Urzędu Miasta Malborka, pl. Słowiański 5, pok. 104, tel. 55 629 04 17.
Dzięki temu, uchodźcy zostaną objęci opieką medyczną i będą mogli odbierać dary rzeczowe z punktu w Muzeum Miasta Malborka, dlatego prosimy o dokonywanie zgłoszeń uchodźców.

Sprawy lokalowe. Mieszkańcy Malborka, którzy chcą przyjąć uchodźców z Ukrainy, mogą zgłaszać swoją gotowość, dzwoniąc pod nr tel. 607 674 217 w godzinach pracy Urzędu Miasta Malborka: poniedziałek, wtorek, czwartek - godz. 7.30-15.30, środa - 7.30-16.30, piątek - 7.30-14.30. Pod tym numerem osoby przyjmujące gości otrzymają również informację na temat możliwej pomocy dla nich (np. przekazanie ubrań, środków czystości, jedzenia).

Wpłaty pieniężne. Datki można wpłacać na konto Fundacji Nadzieja II im. Stefanii Zaorskiej w Banku Spółdzielczym w Nowym Stawie. Numer konta: 88 8304 0005 0000 3867 2000 0010. W tytule przelewu koniecznie należy umieścić dopisek „Pomoc Ukrainie”. Pieniądze zostaną wykorzystane na potrzeby uchodźców z Ukrainy, którzy będą lokowani w powiecie malborskim.

Główny punkt informacyjny dla uchodźców z Ukrainy w województwie pomorskim: Tymczasowy Dworzec PKP w Gdańsku Głównym, ul. Podwale Grodzkie 1, tel. 734 117 307, e-mail: [email protected], godziny 8-20.

13.03.2022 r.

Gdzie do szkoły i przedszkola w Malborku. Informacja dla rodziców dzieci przybywających z Ukrainy

Urząd Miasta Malborka przygotował krótką instrukcję dla wszystkich ukraińskich rodziców, którzy wraz z dziećmi znaleźli tu schronienie. Kto zostaje na dłużej, może skorzystać z oferty którejś z malborskich placówek oświatowych.

Przedszkola dla dzieci od 3 do 5 lat. Wychowanie przedszkolne obejmuje dzieci od początku roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 3 lata, do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 7 lat. Wychowanie przedszkolne jest realizowane w przedszkolach, oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz w innych formach wychowania przedszkolnego.
Przedszkola, dla których organem prowadzącym jest Malbork przyjmują dzieci w miarę posiadania wolnych miejsc. Oto, gdzie ich szukać

 • Przedszkole nr 5, ul. Wincentego Witosa 10,
 • Przedszkole nr 8, ul. Adama Mickiewicza 40,
 • Przedszkole nr 10, ul. Władysława Reymonta 3,
 • Przedszkole nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi i Specjalnymi w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1 w Malborku, ul. Józefa Wybickiego 32.

Wnioski o przyjęcie dziecka do przedszkola dostępne są w sekretariacie każdej placówki. Decyzję o przyjęciu podejmują dyrektorzy.

Roczne przygotowanie przedszkolne dla dzieci w wieku 6 lat. Dziecko w wieku 6 lat jest obowiązane odbyć roczne przygotowanie przedszkolne w przedszkolu lub oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej.
Oto oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych prowadzonych przez miasto, które przyjmują dzieci w miarę posiadania wolnych miejsc:

 • Szkoła Podstawowa nr 2 im. Ignacego Krasickiego, al. Wojska Polskiego 479,
 • Szkoła Podstawowa nr 3 im. 2 Pułku Nocnych Bombowców "Kraków", ul. Stanisława Hadyny 18,
 • Szkoła Podstawowa nr 6 im. Jana Kochanowskiego, ul. Tczewska 13,
 • Szkoła Podstawowa nr 8 im. Mikołaja Kopernika, ul. Generała de Gaulle'a 91,
 • Szkoła Podstawowa nr 9 im. Kazimierza Jagiellończyka, pl. Narutowicza 15.

Miejsc można również szukać w placówce, dla której organem prowadzącym jest inny podmiot, czyli oddział przedszkolny w Katolickiej Publicznej Szkole Podstawowej w Malborku, ul. Władysława Reymonta 24.
Wnioski o przyjęcie dziecka do przedszkola dostępne są w sekretariacie każdej placówki. Decyzję o przyjęciu podejmują dyrektorzy.

Szkoła podstawowa dla dzieci w wieku 7-14 lat. Dziecko w wieku 7-18 lat ma prawo do bezpłatnej nauki w polskiej szkole. Dziecko podlega obowiązkowi szkolnemu do ukończenia szkoły podstawowej. Obowiązek szkolny dziecka rozpoczyna się z początkiem roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 7 lat, oraz trwa do ukończenia szkoły podstawowej, nie dłużej jednak niż do ukończenia 18 roku życia.

Dla uczniów przybywających z zagranicy, podlegających obowiązkowi szkolnemu lub obowiązkowi nauki, którzy nie znają języka polskiego albo znają go na poziomie niewystarczającym do korzystania z nauki, organizuje się w szkole, w której uczeń realizuje naukę zgodnie z podstawą programową kształcenia ogólnego, dodatkową, bezpłatną naukę języka polskiego w formie dodatkowych zajęć lekcyjnych z języka polskiego w wymiarze nie niższym niż 2 godziny lekcyjne tygodniowo.

Szkoła podstawowa, w rejonie której się mieszka, ma obowiązek przyjąć dziecko. Pozostałe szkoły przyjmują dzieci w miarę posiadania wolnych miejsc. Decyzję o przyjęciu podejmują dyrektorzy placówek.

Szkoły podstawowe, dla których organem prowadzącym jest miasto:

 • Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana III Sobieskiego, ul. Stefana Żeromskiego 45,
 • Szkoła Podstawowa nr 2 im. Ignacego Krasickieg, al. Wojska Polskiego 479
 • Szkoła Podstawowa nr 3 im. 2 Pułku Nocnych Bombowców "Kraków", ul. Stanisława Hadyny 18,
 • Szkoła Podstawowa nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi im. UNICEF w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1, ul. Józefa Wybickiego 32,
 • Szkoła Podstawowa nr 6 im. Jana Kochanowskiego, ul. Tczewska 13,
 • Szkoła Podstawowa nr 8 im. Mikołaja Kopernika, ul. Generała de Gaulle'a 91,
 • Szkoła Podstawowa nr 9 im. Kazimierza Jagiellończyka, pl. Narutowicza 15.

Jest również Katolicka Szkoła Podstawowa w Zespole Szkół Katolickich im. św. Jana Pawła II, ul. Władysława Reymonta 24, dla której organem prowadzącym jest inny podmiot niż miasto.

Co trzeba przygotować?

Zbierz dokumenty z dotychczasowej nauki dziecka (świadectwa, zaświadczenia, itp.). Jeśli ich nie posiadasz – wystarczy oświadczenie o sumie ukończonych lat nauki ze wskazaniem placówki, do której dziecko poprzednio uczęszczało. Dyrektor szkoły zdecyduje, do której klasy będzie uczęszczało dziecko – podpowiada Urząd Miasta Malborka.

Oddział przygotowawczy. Nauka w formie oddziału przygotowawczego będzie organizowana w Mieście Malborku na poziomie szkoły podstawowej, jeśli tylko zajdzie taka potrzeba.
Do oddziału przygotowawczego, na wniosek rodzica, za zgodą organu prowadzącego szkołę, w której utworzono ten oddział, w ramach posiadanych środków, mogą uczęszczać uczniowie innej szkoły.
Liczba uczniów w oddziale przygotowawczym nie może przekraczać 15 uczniów, a nauczanie w oddziale przygotowawczym jest prowadzone według realizowanych w szkole programów nauczania, z dostosowaniem metod i form ich realizacji do indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych uczniów. Zajęcia edukacyjne w oddziale przygotowawczym prowadzą nauczyciele poszczególnych zajęć edukacyjnych, którzy mogą być wspomagani przez osobę władającą językiem kraju pochodzenia ucznia.

Szkoły ponadpodstawowe dla uczniów w wieku 14-18 lat. Nauka jest obowiązkowa do ukończenia 18 roku życia.
Organem prowadzącym malborskie szkoły ponadpodstawowe jest powiat malborski. Więcej informacji na ich temat można uzyskać w Wydziale Edukacji Starostwa Powiatowego w Malborku, pl. Słowiański 17 oraz pod numerem telefonu 55 646 04 48.

11.03.2022 r.

W punkcie zbiórki w Malborku szybko wszystkiego ubywa. Co teraz potrzebne?

Urząd Miasta Malborka na bieżąco informuje o sytuacji uchodźców i ich potrzebach.

W ciągu ostatniej doby udzieliliśmy pomocy kolejnym osobom z Ukrainy, które przyjechały do Malborka. Serce pękło, kiedy do naszego punktu trafiło rodzeństwo: sześcioletni chłopiec z siostrą w wieku czternastu lat. Przyjechali pociągiem sami, z reklamówką, z malborskim adresem w ręku, bo rodzice zostali na Ukrainie by walczyć. W Malborku zaopiekuje się nimi przyjaciółka rodziny. Zaopatrzyliśmy ich w przekazane przez państwa ubrania, gry i zabawki, kosmetyki, troszkę słodyczy i... w dobre słowo. Tyle mogliśmy – opowiadają osoby pracujące w punkcie zbiórki.

Oto, co aktualnie jest potrzebne naszym sąsiadom:
[/lista]
[*]kapcie dla dzieci
[*]Bepanthen
[*]żywność z długim terminem ważności: kasza gryczana, puszki mięsne, zupy, suche pieczywo, kawa, herbata, warzywa w puszkach lub słoikach, dżemy, słodycze, batony energetyczne itp.
[*]żywność dla dzieci: mleko w proszku, soczki w kartonikach i tubkach itp.
[*]środki czystości, podpaski, antyperspiranty dla chłopców i dziewczynek,
[*]kosmetyki dla chłopców: żele pod prysznic, szampony, pianki i kremy do golenia, maszynki jednorazowe, dezodoranty
[*]papier toaletowy, proszki do prania do jasnych i ciemnych rzeczy – opakowania maksymalnie do 2 kg
[*]dla chłopców i dziewczynek: bielizna osobista, nowa, nieużywana.
[*]zabawki typu samochodziki, klocki, domino, Jenga, bierki, karty do gry, kredki, kolorowanki
[/lista]

Pomoc trafia również na Ukrainę. Oto, co jest potrzebne na wojnie:

 • środki tzw. pierwszej pomocy, w tym opatrunki, gazy, leki przeciwbólowe np. ketonal, płyny do dezynfekcji ran itp.
 • artykuły typu biwakowego: śpiwory, koce, karimaty, łóżka polowe.
 • baterie, naładowane powerbanki,
 • świece zwykłe, mogą być nawet wkłady duże do zniczy, zapałki i zapalniczki, latarki i baterie, latarki i baterie, folia NRC (koce ratunkowe).

Główny punkt zbiórki dla powiatu malborskiego znajduje się w Muzeum Miasta Malborka przy ul. Kościuszki 54. Otwarty od poniedziałku do piątku w godz. 8-19, w sobotę i niedzielę w godz. 11-17. W razie pytań można dzwonić pod numer 669 990 005.

Ważna informacja. Osoby sprowadzone lub przyjęte z Ukrainy na terenie Malborka powinno zgłaszać się do ewidencji ludności w Wydziale Spraw Społecznych Urzędu Miasta Malborka, pl. Słowiański 5, pok. 104, tel. 55 629 04 17.

Sprawy lokalowe. Mieszkańcy Malborka, którzy chcą przyjąć uchodźców z Ukrainy, mogą zgłaszać swoją gotowość, dzwoniąc pod nr tel. 607 674 217 w godzinach pracy Urzędu Miasta Malborka: poniedziałek, wtorek, czwartek - godz. 7.30-15.30, środa - 7.30-16.30, piątek - 7.30-14.30. Pod tym numerem osoby przyjmujące gości otrzymają również informację na temat możliwej pomocy dla nich (np. przekazanie ubrań, środków czystości, jedzenia).

Wpłaty pieniężne. Datki można wpłacać na konto Fundacji Nadzieja II im. Stefanii Zaorskiej w Banku Spółdzielczym w Nowym Stawie. Numer konta: 88 8304 0005 0000 3867 2000 0010. W tytule przelewu koniecznie należy umieścić dopisek „Pomoc Ukrainie”. Pieniądze zostaną wykorzystane na potrzeby uchodźców z Ukrainy, którzy będą lokowani w powiecie malborskim.

Główny punkt informacyjny dla uchodźców z Ukrainy w województwie pomorskim: Tymczasowy Dworzec PKP w Gdańsku Głównym, ul. Podwale Grodzkie 1, tel. 734 117 307, e-mail: [email protected], godziny 8-20.

10.03.2022 r.

Punkt informacji w PUP w Malborku

W siedzibie Powiatowego Urzędu Pracy w Malborku przy ul. Armii Krajowej 70 utworzony został punkt kontaktowo-informacyjny dla uchodźców z Ukrainy i pracodawców zainteresowanych zatrudnieniem cudzoziemców: pokój nr 16, I piętro; tel. 55 555 00 95, 55 555 01 95.

Uchodźcy dowiedzą się, jakiej pomocy mogą oczekiwać i w jakich instytucjach. Pracodawcy otrzymają informacje, w jaki sposób i na jakich zasadach mogą zgłosić ofertę pracy dla obywateli Ukrainy.

Punkt zbiórki darów dla uchodźców w Malborku działa nieprzerwanie. Aktualna lista potrzeb

W Muzeum Miasta Malborka pracy nie brakuje. To już 11 dzień działania powiatowego punktu zbiórki darów rzeczowych dla uchodźców z Ukrainy.

Codziennie słyszymy nowe, a jednak te same historie od przybyłych matek i ich dzieci. Ich malborscy opiekunowie, mieszkańcy, którzy udostępnili swoje domy i serca, mówią nam o strachu w oczach, początkowym braku zaufania czy lęku przed głośniejszym dźwiękiem - relacjonują osoby pracujące w malborskim punkcie.

Ale otoczeni ciepłem tu, na miejscu, powolutku odzyskują równowagę.

Przychodzą do nas osoby, które już wcześniej otrzymały przekazane przez mieszkańców wparcie i teraz sami zgłaszają się jako chętni do pomocy w punkcie. Widzimy, jak swobodniej się czują w naszym towarzystwie i z uśmiechem na twarzy opowiadają o sobie. Jednak ich oczy zachodzą łzami, kiedy wspominają tych, którzy zostali na Ukrainie. Ich serca są z bliskimi, z żołnierzami, którzy walczą o wolność swojej ojczyzny. Mają nadzieję, na szybkie zakończenie wojny i powrót do domu. Do swojego kraju - opowiada Marta Wróblewska z Urzędu Miasta Malborka.

Ale obserwując to, co dzieje się na Ukrainie, wciąż nie wiadomo, kiedy wojna się skończy. Dlatego pomoc rzeczowa wciąż jest niezbędna. Oto aktualna lista potrzeb:

 • żywność z długim terminem przydatności: konserwy, cukier, makarony, olej, mąka, sól, kasza, ryż, herbata, kawa, słodycze, mleko UHT, warzywa w puszkach (np. fasola, groszek, kukurydza, ananas, brzoskwinia), przeciery pomidorowe;
 • kosmetyki i chemia: papier toaletowy, żele pod prysznic, szampony, mydła, kremy uniwersalne typu Nivea, podpaski, proszki do prania, płyny do mycia naczyń.
 • środki opatrunkowe i leki: bandaże zwykłe i elastyczne, opaski uciskowe, gazy jałowe i opatrunkowe, plastry zwykłe i z opatrunkiem, rękawiczki jednorazowe, woda utleniona, spirytus salicylowy, tabletki przeciwbólowe, koce termiczne, pęsety sterylne, nożyczki do opatrunków, apteczki pierwszej pomocy, kompresy jałowe, ampułki soli fizjologicznej, chusty opatrunkowe sterylne.
 • inne: materace, śpiwory, koce, poduszki, rękawiczki robocze (w dużych ilościach), bielizna osobista (dla dzieci i dorosłych), nowa, nieużywana.

Jak widać, w większości są to zwyczajne rzeczy, które przydają się przebywającym w Malborku i okolicach uciekinierom w codziennym życiu.
Główny punkt zbiórki dla powiatu malborskiego znajduje się w Muzeum Miasta Malborka przy ul. Kościuszki 54. Otwarty od poniedziałku do piątku w godz. 8-19, w sobotę i niedzielę w godz. 11-17. W razie pytań można dzwonić pod numer 669 990 005.

Ważna informacja. Osoby sprowadzone lub przyjęte z Ukrainy na terenie Malborka powinno zgłaszać się do ewidencji ludności w Wydziale Spraw Społecznych Urzędu Miasta Malborka, pl. Słowiański 5, pok. 104, tel. 55 629 04 17.

Sprawy lokalowe. Mieszkańcy Malborka, którzy chcą przyjąć uchodźców z Ukrainy, mogą zgłaszać swoją gotowość, dzwoniąc pod nr tel. 607 674 217 w godzinach pracy Urzędu Miasta Malborka: poniedziałek, wtorek, czwartek - godz. 7.30-15.30, środa - 7.30-16.30, piątek - 7.30-14.30. Pod tym numerem osoby przyjmujące gości otrzymają również informację na temat możliwej pomocy dla nich (np. przekazanie ubrań, środków czystości, jedzenia).

Wpłaty pieniężne. Datki można wpłacać na konto Fundacji Nadzieja II im. Stefanii Zaorskiej w Banku Spółdzielczym w Nowym Stawie. Numer konta: 88 8304 0005 0000 3867 2000 0010. W tytule przelewu koniecznie należy umieścić dopisek „Pomoc Ukrainie”. Pieniądze zostaną wykorzystane na potrzeby uchodźców z Ukrainy, którzy będą lokowani w powiecie malborskim.

Główny punkt informacyjny dla uchodźców z Ukrainy w województwie pomorskim: Tymczasowy Dworzec PKP w Gdańsku Głównym, ul. Podwale Grodzkie 1, tel. 734 117 307, e-mail: [email protected], godziny 8-20.

Golden Orzeł Malbork zaprasza dziewczynki z Ukrainy na bezpłatne treningi siatkówki

Pierwsi chłopcy z Ukrainy trafili już pod skrzydła MKS Pomezania. Zaopatrzeni przez klub w stroje sportowe, trenują już z rówieśnikami z Malborka.
Dla dziewczynek też jest propozycja zajęć sportowych. Ma ją Golden Orzeł Malbork.
- Serdecznie zapraszamy wszystkie dziewczynki na bezpłatne zajęcia piłki siatkowej! Jeśli nie miały okazji grać w siatkówkę, to również zapraszamy, może to tu odkryją swój nowy talent - zachęca klub w dwujęzycznym wpisie w mediach społecznościowych.

Trener Dariusz Rowiński zachęca do kontaktu w celu ustalenia szczegółów oraz po więcej informacji. Wystarczy zadzwonić pod nr tel. 506 195 884.

9.03.2022 r.

Burmistrz Nowego Stawu powołał koordynatora ds. uchodźców z Ukrainy

W Urzędzie Miejskim w Nowym Stawie wyznaczony został koordynator d/s uchodźców, który m.in. prowadzi rejestr bazy lokalowej dla uchodźców z Ukrainy.

Zwracam się z prośbą o zgłaszanie się do tutejszego urzędu mieszkańców, którzy gotowi są przyjąć do siebie uciekające przed wojną na Ukrainie osoby lub udostępnić im lokale mieszkalne - apeluje Jerzy Szałach, burmistrz Nowego Stawu, na swoim oficjalnym profilu w mediach społecznościowych.

Funkcję koordynatora powierzono Dariuszowi Grąmbelskiemu, któremu można zgłaszać wszelkie sprawy związane z pobytem oraz pomocą osobom z Ukrainy przebywającym na terenie miasta i gminy Nowy Staw. Można go znaleźć w pokoju nr 21 na drugim piętrze Urzędu Miejskiego w Nowym Stawie lub pod nr. tel.: 55 271 51 00 wew. 29 i 668 675 680. Wiadomość można również przekazać, korzystając z poczty elektronicznej: e-mail: [email protected].

8.03.2022 r.

Powiatowy Urząd Pracy utworzył punkt kontaktowo-informacyjny dla uchodźców z Ukrainy

Powiatowy Urząd Pracy w Malborku ️poinformował o utworzeniu punktu kontaktowo-informacyjnego dla uchodźców z Ukrainy. Ma służyć również pracodawcom, którzy są zainteresowani zatrudnieniem cudzoziemców.

Pracownicy na co dzień zajmujący się obsługą pracodawców, przyjmowaniem ofert pracy oraz rejestracją dokumentów związanych z zatrudnieniem cudzoziemców udzielą odpowiednich informacji dla uchodźców i pracodawców w pokoju nr 16 , I piętro w PUP - informują pracownicy "pośredniaka".

Można również dzwonić pod jeden z numerów telefonów: 55 555 00 95, 55 555 00 195.

Bezpłatny kurs podstaw języka polskiego. We wtorek pierwsze spotkanie

Szkoła Podstawowa w Gminie Malbork organizuje kurs z podstaw języka polskiego dla dzieci i młodzieży z Ukrainy. Zajęcia są całkowicie nieodpłatne. Będą odbywały się w szkole w Kałdowie, ul. Główna 5, we wtorki i czwartki w godzinach 14.30-16.
Pierwsze, organizacyjne spotkanie odbędzie się we wtorek (8 marca) o godz.14.30.
W razie pytań, informacji udzielają nauczycielki: Monika Szulkowska po polsku i Svitlana Zajączkowska po ukraińsku.

7.03.2022 r.

To ósmy dzień funkcjonowania punktu zbiórki w Malborku. Jest aktualna lista potrzeb

Punkt zbiórki w Malborku działa w Muzeum Miasta Malborka przy ul. Kościuszki 54. To już ósmy dzień jego funkcjonowania. Wsparcie ze strony mieszkańców, którzy w ten sposób solidaryzują się z uchodźcami z zaatakowanej przez Rosję Ukrainy nie słabnie.

Codziennie odwiedza nas kilkadziesiąt osób przekazujących dary rzeczowe dla potrzebujących. Codziennie trafiają one do nowych rodzin, głównie matek z dziećmi, pojawiających się na terenie naszego miasta i powiatu. Brakuje nam słów, by przekazać Państwu naszą wdzięczność za podarowaną pomoc. Wzruszenie, wdzięczność i ogromne podziękowania płyną do Państwa od naszych nowych mieszkańców, dziękują Wam z głębi serca i całymi sobą, że wspomagacie ich w najtrudniejszych chwilach w ich życiu - przekazuje Marta Wróblewska z Urzędu Miasta Malborka.

W miniony weekend z punktu wyjechały także transporty bezpośrednio na Ukrainę. Dwa medyczne, jeden „militarny” i jeden z racjami żywnościowymi i artykułami kosmetycznymi dla osób pozostających w Ukrainie.
- Zaopatrzenie medyczne, żywnościowe i kosmetyczne przekazaliśmy też dla uchodźców znajdujących się w plebani na Piaskach. Codziennie odwiedzają nas nowe rodziny z dziećmi, które po zgłoszeniu się w Urzędzie Miasta, kierowane są do nas po pomoc rzeczową – informuje Marta Wróblewska.

Oto, co jest aktualnie na liście potrzeb:

 • żywność: zupki chińskie, zupy instant, kawa i herbata, mleko modyfikowane, cukier, sól, kakao, puszki z żywnością długoterminową, słodycze dla dzieci, soki i soczki;
 • zapasy medyczne: gazy jałowe, plastry w rolce, plastry do cięcia, kompresy jałowe, bandaże dziane, kompresy niejałowe, bandaże elastyczne, codofixy, igły, strzykawki, aparaty kroplowe, leki i maści przeciwbólowe (np. Ketonal), antybiotyki, płyny dożylne, woda utleniona, octenisept;
 • inne: świece zwykłe (mogą być nawet wkłady duże do zniczy), zapałki i zapalniczki, latarki i baterie, latarki i baterie, folia NRC (koce ratunkowe);
 • dla zwierzaków: żwirek dla kotów wraz z kuwetą, łopatką, jedzenie dla psów i kotów.
 • środki drogeryjne: papier toaletowy, proszki do prania do jasnych i ciemnych rzeczy - opakowania maksymalnie do 2 kg;
 • kosmetyki dla chłopców: żele pod prysznic, szampony, pianki i kremy do golenia, maszynki jednorazowe, antyperspiranty, dezodoranty;
 • ubrania dla dziewczynek: ciepłe, zimowe, na teraz, w rozmiarach od 146 do 164, bielizna osobista, nowa, nieużywana.
 • ubrania dla chłopców: ciepłe, zimowe, na teraz, w rozmiarach od 146 do 164, bielizna osobista, nowa, nieużywana
 • zabawki: samochodziki, klocki, domino, Jenga, bierki, karty do gry.

- Pamiętajmy, że nasza pomoc uchodźcom będzie potrzebna przez następne miesiące i będzie już coraz bardziej konkretna i skierowana dla danej rodziny. Dlatego tak ważne jest dla nas wszystkich, byśmy z rozsądkiem podchodzili do przekazywania darów. Dziękujemy w imieniu uchodźców i walczących na froncie – podsumowuje Marta Wróblewska.

Malborski punkt funkcjonuje do odwołania, od poniedziałku do piątku w godzinach 8-19 oraz w soboty i niedziele od 11 do 17, w siedzibie Muzeum Miasta Malborka przy ul. Kościuszki 54, tel.: 669 990 005.

“To najprawdziwszy roller coaster”. Tak wygląda praca wolontariuszy przy zbiórkach dla Ukrainy

Wolontariusze pracowali intensywnie, także w niedzielę, przy zbiórce leków i artykułów medycznych dla Ukrainy. To część akcji prowadzonej w Muzuem Miasta Malborka, które stało się wielkim punktem pomocowym.

Hojność mieszkańców Malborka, ich dobre serca i to, jak wiele chcą nam zaoferować i podarować, wielokrotnie już wywołała w moich oczach “szklanki”, a wieczorem, w domowym zaciszu (najczęściej pod prysznicem, coby nikt nie widział) - wodospady łez. Jestem wzruszona i nie potrafię wyrazić słowami, jak bardzo jestem wdzięczna mobilizacji i poświęcenia, które wszyscy, WSZYSCY, tak ochoczo z siebie obecnie wylewamy – pisze na swoim profilu Karolina Bober, jedna z bardzo zaangażowanych wolontariuszek.

Jak sama przyznaje, te dni to prawdziwa huśtawka nastrojów.
- To, co ostatnio dzieje się w moim życiu, to najprawdziwszy roller coaster i naprawdę coraz częściej zastanawiam się, skąd biorę na to wszystko siły. Chyba jednak nic tak bardzo nie nakręca, jak chęć pomagania – przyznaje Karolina.

Zebrane w Malborku przekazane przez mieszkańców materiały medyczne trafią na Ukrainę. W niedzielę zostały spakowane i odebrane.

Kiedy dostaję wiadomości od moich kolegów z Sim-Med Przychodnia, Sim-Med Ratownictwo Medyczne, którzy obecnie dzielnie niosą pomoc bezpośrednio w Ukrainie i od Szymona Borodziuka, czuję przeogromną radość, ciary, ale i wiarę w to, że choć nasze dary, nasze pełne najróżniejszych rzeczy kartony, to kropla, wręcz kroplunia w morzu tych wszystkich potrzeb, to jednak mają sens. I to wielki – podsumowuje Karolina Bober.

Ważna informacja. Osoby sprowadzone lub przyjęte z Ukrainy na terenie Malborka powinno zgłaszać się do ewidencji ludności w Wydziale Spraw Społecznych Urzędu Miasta Malborka, pl. Słowiański 5, pok. 104, tel. 55 629 04 17.

Pomoc rzeczowa. Główny punkt zbiórki dla powiatu malborskiego znajduje się w Muzeum Miasta Malborka przy ul. Kościuszki 54. Otwarty od poniedziałku do piątku w godz. 8-19, w sobotę i niedzielę w godz. 11-17. Lista zapotrzebowania codziennie jest aktualizowana na oficjalnym profilu miasta na Facebooku. W razie pytań można dzwonić pod numer 669 990 005.

Sprawy lokalowe. Mieszkańcy Malborka, którzy chcą przyjąć uchodźców z Ukrainy, mogą zgłaszać swoją gotowość, dzwoniąc pod nr tel. 607 674 217 w godzinach pracy Urzędu Miasta Malborka: poniedziałek, wtorek, czwartek - godz. 7.30-15.30, środa - 7.30-16.30, piątek - 7.30-14.30. Pod tym numerem osoby przyjmujące gości otrzymają również informację na temat możliwej pomocy dla nich (np. przekazanie ubrań, środków czystości, jedzenia).

Główny punkt informacyjny dla uchodźców z Ukrainy w województwie pomorskim: Tymczasowy Dworzec PKP w Gdańsku Głównym, ul. Podwale Grodzkie 1, tel. 734 117 307, e-mail: [email protected], godziny 8-20.

Pomezania organizuje treningi dla chętnych dzieci z Ukrainy. Zapewni stroje sportowe

W całej Polsce organizowane są zajęcia sportowe dla dzieci i młodzieży z Ukrainy. W ten sposób można im pomóc, by choć na chwilę zapomniały o grozie wojny, której doświadczyły, i tęsknocie za krajem.
Dołączył do nich malborski klub piłkarski, który również takie nieodpłatne treningi przygotował.

Akademia MKS Pomezania Malbork zaprasza na zajęcia piłkarskie wszystkie dzieci, które uciekły przed wojną z terytorium Ukrainy – czytamy w dwujęzycznym zaproszeniu w mediach społecznościowych.

Kto nie ma stroju i butów sportowych, w których da się wybiec na boisko, niech się nie przejmuje. I takie wsparcie się znajdzie. W razie potrzeb w klubie znajdzie się podstawowy ubiór sportowy, jak zapewniają działacze. Trzeba tylko wcześniej dać znać.
Kontakt: [email protected] lub nr tel. 605 533 093.

6.03.2022 r.

Duży odzew ze strony parafian

Parafia Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Malborku poinformowała, z jakim odzewem spotkał się apel o pomoc dla Ukrainy dotkniętej wojną po napaści Rosji.

W minioną niedzielę (27 lutego – red.) oraz w Środę Popielcową przy wyjściach z kościoła zebraliśmy na pomoc Ukrainie 13 450 zł. Bardzo dziękujemy! - poinformowała parafia MBNP.

To przykład pomocy, bo przypomnijmy, że podobne zbiórki odbywały się w innych kościołach diecezji elbląskiej na wezwanie biskupa.

5.03.2022 r.

Psiarze i kociarze, to prośba do Was: pomóżcie zwierzakom z Ukrainy

Już wiadomo, że do Malborka wraz z uchodźcami z Ukrainy dotarły także ich czworonożni podopieczni. Kto ma w domu swojego ulubionego futrzaka ten wie, że nawet wojna nie jest przeszkodą dla tej miłości. No bo jak porzucić przyjaciela czy członka rodziny, którym staje się z czasem kot i pies?
Ale także tym przybyszom na czterech łapach potrzebna jest pomoc.

Mamy troszeczkę jedzenia zarówno dla kotów i psów ale brakuje żwirku, kuwet i łopatek dla kociaków.
Dlatego ośmielam się Was prosić o uzupełnienie naszych braków. Mamy tez kilka zabawek dla zwierzaków, ale z pewnością się ucieszą z kolejnych. I kiedy piszę „troszeczkę” i „kilka” to jest to jak najbardziej dosłowne.
Wiem, że potrzeby ludzkie są na pierwszym planie, ale nie zapominajmy proszę o tych, których uchodźcy też kochają „futrzaną miłością” - zwraca się do mieszkańców za pośrednictwem mediów społecznościowych Marta Wróblewska z Urzędu Miasta Malborka.

Co jest najpilniej potrzebne? Oto lista:

 • puszki mięsne w każdej gramaturze, wysokoenergetyczne np. typu Animonda dla kotów i psów;
 • żwirek dla kotów wraz z kuwetą i łopatką, mogą być używane, ale wyczyszczone i w całości;
 • zabawki i przysmaki dla czworonogów, bo one również nie wiedzą, co się dzieje.

Na pewno cegiełkę dorzuci do tej akcji Malborskie Stowarzyszenie Przyjaciół Zwierząt Reks, ale organizacja nie ma wielkich zapasów. Dlatego potrzeba, by miłośnicy zwierząt ruszyli z pomocą.
Punkt zbiórki to Muzeum Miasta Malborka, ul. Kościuszki 54. W weekendy działa od godz. 11 do 17, w pozostałe dni tygodnia od godz. 8 do 19.

Lista pilnych potrzeb dla rodzin, które są w mieście i powiecie

W sobotę (5 marca) wczesnym popołudniem malborski włodarz przekazał aktualne informacje z punktu zbiórki funkcjonującego w Muzeum Miasta Malborka.

Dziękujemy za wasze zaangażowanie w zbiórkę rzeczową dla uchodźców z Ukrainy. Publikujemy listę już pod konkretne potrzeby przybyłych na teren powiatu malborskiego rodzin – czytamy na profilu burmistrza Marka Charzewskego w mediach społecznościowych.

Oto ,co jest obecnie najbardziej potrzebne:

 • ubrania dla dziewczynek: ciepłe, zimowe, na teraz, w rozmiarach od 146 do 164, bielizna osobista, nowa, nieużywana;
 • ubrania dla chłopców: ciepłe, zimowe, na teraz, w rozmiarach od 146 do 164, bielizna osobista, nowa, nieużywana,
 • zabawki: dla chłopców typu samochodziki, klocki, ale też gry dla wszystkich: domino, Jenga, bierki, karty do gry.

Cały czas zbierane są też zapasy medyczne dla walczących, które transportem sanitarnym dostarczane są na Ukrainę:

 • opatrunki, bandaże, leki przeciwbólowe (typu Ketonal) oraz maści przeciwbólowe, stoperan, węgiel, leki przeciwwymiotne, octanisept, woda utleniona, aparaty kroplowe;
 • świece zwykłe (mogą być nawet wkłady duże do zniczy), zapałki i zapalniczki, latarki i baterie, folia NRC (koce ratunkowe);
 • proszki do prania do jasnych i ciemnych rzeczy – opakowania maksymalnie do 2 kg.

Pamiętajmy, że nasza pomoc uchodźcom będzie potrzebna przez następne miesiące i będzie już coraz bardziej konkretna i skierowana dla danej rodziny. Dlatego tak ważne jest dla nas wszystkich byśmy z rozsądkiem podchodzili do przekazywania darów. Dziękujemy w imieniu uchodźców i walczących na froncie – podkreśla Marek Charzewski.

Malborski punkt funkcjonuje do odwołania, od poniedziałku do piątku w godzinach 8-19 oraz w soboty i niedziele od 11 do 17, w siedzibie Muzeum Miasta Malborka przy ul. Kościuszki 54, tel.: 669 990 005.

Ważna informacja: osoby sprowadzone lub przyjęte z Ukrainy na terenie Malborka powinno zgłaszać się do ewidencji ludności (Wydział Spraw Społecznych Urzędu Miasta Malborka).
- Dzięki temu, uchodźcy zostaną objęci opieką medyczną i będą mogli odbierać dary rzeczowe z punktu w Muzeum Miasta Malborka, dlatego prosimy o dokonywanie zgłoszeń uchodźców - przypomina Marek Charzewski.

Ewidencja ludności mieści się w pok. 104 w malborskim magistracie, pl. Słowiański 5, nr tel. 55 629 04 17.

Punkt pomocowy w Malborku z małym apelem: przynoście zabawki dla dzieci w różnym wieku

Malborski punkt pomocowy informuje, że zaopatrzył już w pierwszych uchodźców w potrzebne rzeczy.

Problem jest z zabawkami. Mamy tony maskotek. Tak naprawdę dzieci, które do nas przybywają, są w różnym wieku i różnej płci. Dla dziewczynek mamy sporo zabawek, gorzej z zabawkami dla chłopców. Przedwczoraj była u nas mama z chłopcami w wieku 8 i 11 lat. Nie mieliśmy co im dać. Takie drobne rzeczy jak słodycz i zabawka to dla dzieciaków mega wsparcie - dzieli się w mediach społecznościowych Tomasz Drózda z Muzeum Miasta Malborka.

Jeśli więc wybieracie się z darami do punktu zbiórki, dorzućcie do nich coś z tej listy, jeśli macie możliwość:

 • samochody
 • klocki
 • gry, pamiętajcie o barierze językowej (instrukcje grania), najlepiej warcaby, Jenga itp.
 • kolorowanki, kredki.

Punkt zbiórki darów w Malborku działa w Muzeum Miasta Malborka, ul. Kościuszki 54. W soboty i niedziele czynny jest od godz. 11 do 17. W pozostałe dni tygodnia od godz. 8 do 19.

O tym warto wiedzieć pomagając Ukraińcom

Ważna informacja. Osoby sprowadzone lub przyjęte z Ukrainy na terenie Malborka powinno zgłaszać się do ewidencji ludności w Wydziale Spraw Społecznych Urzędu Miasta Malborka, pl. Słowiański 5, pok. 104, tel. 55 629 04 17.

Pomoc rzeczowa. Główny punkt zbiórki dla powiatu malborskiego znajduje się w Muzeum Miasta Malborka przy ul. Kościuszki 54. Otwarty od poniedziałku do piątku w godz. 8-19, w sobotę i niedzielę w godz. 11-17. Lista zapotrzebowania codziennie jest aktualizowana na oficjalnym profilu miasta na Facebooku. W razie pytań można dzwonić pod numer 669 990 005.

Sprawy lokalowe. Mieszkańcy Malborka, którzy chcą przyjąć uchodźców z Ukrainy, mogą zgłaszać swoją gotowość, dzwoniąc pod nr tel. 607 674 217 w godzinach pracy Urzędu Miasta Malborka: poniedziałek, wtorek, czwartek - godz. 7.30-15.30, środa - 7.30-16.30, piątek - 7.30-14.30. Pod tym numerem osoby przyjmujące gości otrzymają również informację na temat możliwej pomocy dla nich (np. przekazanie ubrań, środków czystości, jedzenia).

Główny punkt informacyjny dla uchodźców z Ukrainy w województwie pomorskim: Tymczasowy Dworzec PKP w Gdańsku Głównym, ul. Podwale Grodzkie 1, tel. 734 117 307, e-mail: [email protected], godziny 8-20.

4.03.2022 r.

Brakuje kartonów! Podrzuć swoje do Muzeum Miasta Malborka

W punkcie zbiórki darów dla Ukrainy, działającym w Muzeum Miasta Malborka, brakuje kartonów do pakowania rzeczy przekazywanych dalej.

Kartony znikają w mega szybkim tempie. Przyjmujemy każde ilości i wielkości. Nawet jeden zbędny karton w czymś domu może być dla nas bardzo pomocny! - podpowiada Marta Wróblewska z Urzędu Miasta Malborka.

Jak dostarczyć? Do Muzeum Miasta Malborka, ul. Kościuszki 54, od poniedziałku do piątku w godzinach 8-19, w soboty i niedziele w godzinach 11-17.

Stomatolog z Malborka chętnie pomoże. Jest deklaracja

W mediach społecznościowych na profilu prywatnego gabinetu lekarza stomatologa Mateusza Zybko z Malborka pojawiła się piękna deklaracja, że chętnie pomoże uchodźcom z Ukrainy. To ważne, bo osoby uciekające przed wojną mogą mieć różne problemy, także te zdrowotne.
Podajcie dalej, niech ta informacja dotrze do osób, które udzieliły schronienia ukraińskim rodzinom.

Pomoc dla uchodźców można przynieść na parkrun

Parkrun Zamek w Malborku, który odbywa się co sobotę, tym razem - 5 marca - będzie poświęcony m.in. pomocy uchodźcom z Ukrainy.

Będzie przeprowadzona akcja charytatywna związana ze zbiórką artykułów pierwszej pomocy dla ukraińskich uchodźców. Aktualna lista potrzebnych artykułów jest publikowana na stronach Urzędu Miasta oraz oficjalnych punktach zbiórek. Jeśli ktoś chce wspomóc akcję, prosimy o dostarczenie artykułów, a my je przekażemy dalej do punktów zbiórek w Malborku - informuje Maciej Frankiewicz, prezes Klubu Biegacza Grupa Malbork, który jest koordynatorem parkrun Zamek w Malborku.

To inicjatywa, która łączy pasjonatów aktywności. Można biegać, maszerować z kijkami lub bez na dystansie 5 km. Malborski parkrun odbywa się obecnie w Parku Miejskim. Zbiórką jak zwykle tuż przed godz. 9 przy przystani jachtowej przy ul. Parkowej. Start o godz. 9. Udział jest bezpłatny, ale wymagane jest wcześniejsze dokonanie rejestracji przed pierwszym startem. Nadany w ramach rejestracji indywidualny kod uczestnika potrzebny jest do podania rezultatu. Kod po rejestracji należy przynieść z sobą na spotkanie.
Rejestracji można dokonać TUTAJ.

3.03.2022 r.

W sobotę pojedzie kolejny transport dla walczącej Ukrainy

Czwartek był piątym dniem pracy głównego punktu zbiórki na rzecz Ukrainy, który mieści się w Muzeum Miasta Malborka przy ul. Kościuszki 54.

Bardzo dziękujemy za przekazane dary. Jako wolontariusze pracujący w punkcie zbiórki jesteśmy wzruszeni Waszą hojnością i szczodrością płynącą z serca. Na bieżąco reagujecie na aktualizacje zapotrzebowania i możemy uzupełniać stan naszego punktu. Pełne emocji są chwile, zarówno kiedy przekazujecie Państwo dary, jak i momenty, kiedy te dary trafiają do ukraińskich rodzin, które do nas przychodzą. Za każdym razem słyszymy „więcej nie potrzebujemy, zostawcie dla innych” - relacjonuje Marta Wróblewska z Urzędu Miasta Malborka.

Teraz bardzo ważne jest wsparcie transportu wychodzącego na Ukrainę w sobotę (5 marca) z rzeczami dla walczących z rosyjskim najeźdźcą. Potrzebne są: folia NRC – koce ratunkowe, świece zwykłe, zapalniczki i zapałki, latarki i baterie, koce zwykłe, karimaty, ciepłe śpiwory syntetyczne, termosy, kubki termiczne, bandaże dziane i elastyczne, opatrunki duże i małe, gaza jałowe i niejałowa, strzykawki i igły, aparaty kroplowe, leki przeciwbólowe, stoperan, węgiel, leki przeciwwymiotne, leki przeciw przeziębieniom, antybiotyki, apteczki samochodowe (ale z bardzo dobrym wyposażeniem), kroplówki, octenisept, woda utleniona, wojskowe racje żywnościowe (mogą być również niekompletne, np. same podgrzewacze), żywność typu instant, bielizna dla mężczyzn (majtki, bokserki M do XL), grube skarpety (39-46) i kalesony.

Dla rodzin, które są już w Malborku, potrzebne są: mleko modyfikowane, Bepanthen,
majtki dla dzieci (chłopcy: XS do L), skarpetki grube dla dzieci (chłopięce: 25-33) i dla dorosłych (nowe, nieużywane). Także żywność: makarony, mąki, kasze, ryż, konserwy mięsne i rybne.

W piątek (4 marca) zostanie zaktualizowana informacja dotycząca potrzeb ubraniowych, pościeli, ręczników itp.
Pamiętajmy, że nasza pomoc uchodźcom będzie potrzebna przez następne miesiące i będzie już coraz bardziej konkretna i skierowana dla danej rodziny. Dlatego tak ważne jest dla nas wszystkich, byśmy z rozsądkiem podchodzili do przekazywania darów. Dziękujemy w imieniu uchodźców i walczących na froncie – podsumowuje Marta Wróblewska.

Ważna informacja. Osoby sprowadzone lub przyjęte z Ukrainy na terenie Malborka powinno zgłaszać się do ewidencji ludności w Wydziale Spraw Społecznych Urzędu Miasta Malborka, pl. Słowiański 5, pok. 104, tel. 55 629 04 17.

Pomoc rzeczowa. Główny punkt zbiórki dla powiatu malborskiego znajduje się w Muzeum Miasta Malborka przy ul. Kościuszki 54. Otwarty od poniedziałku do piątku w godz. 8-19, w sobotę i niedzielę w godz. 11-17. Lista zapotrzebowania codziennie jest aktualizowana na oficjalnym profilu miasta na Facebooku. W razie pytań można dzwonić pod numer 669 990 005.

Sprawy lokalowe. Mieszkańcy Malborka, którzy chcą przyjąć uchodźców z Ukrainy, mogą zgłaszać swoją gotowość, dzwoniąc pod nr tel. 607 674 217 w godzinach pracy Urzędu Miasta Malborka: poniedziałek, wtorek, czwartek - godz. 7.30-15.30, środa - 7.30-16.30, piątek - 7.30-14.30. Pod tym numerem osoby przyjmujące gości otrzymają również informację na temat możliwej pomocy dla nich (np. przekazanie ubrań, środków czystości, jedzenia).

Wpłaty pieniężne. Datki można wpłacać na konto Fundacji Nadzieja II im. Stefanii Zaorskiej w Banku Spółdzielczym w Nowym Stawie. Numer konta: 88 8304 0005 0000 3867 2000 0010. W tytule przelewu koniecznie należy umieścić dopisek „Pomoc Ukrainie”. Pieniądze zostaną wykorzystane na potrzeby uchodźców z Ukrainy, którzy będą lokowani w powiecie malborskim.

Główny punkt informacyjny dla uchodźców z Ukrainy w województwie pomorskim: Tymczasowy Dworzec PKP w Gdańsku Głównym, ul. Podwale Grodzkie 1, tel. 734 117 307, e-mail: [email protected], godziny 8-20.

2.03.2022 r.

Raport z głównego punktu zbiórki w Malborku

W środę (2 marca) z magazynu mieszczącego się w Muzeum Miasta Malborka przy ul. Kościuszki 54 przekazane zostało zaopatrzenie dla obywateli Ukrainy walczących z rosyjskim najeźdźcą. Na Ukrainę pojechały środki medyczne (opatrunki, bandaże), środki dezynfekujące rany (octenisept, spirytus salicylowy), apteczki, skarpety grube, białe prześcieradła, podkłady medyczne, świece, zapałki, zapalniczki latarki i baterie, folie NRC oraz prowiant i żywność tupu instant.

W sobotę (5 marca) planowany jest kolejny transport ze wsparciem dla walczących, na który potrzebne są następujące rzeczy: folia NRC – koce ratunkowe, świece zwykłe, zapalniczki i zapałki, latarki i baterie, koce zwykłe, karimaty, ciepłe śpiwory syntetyczne, termosy, kubki termiczne, bandaże dziane i elastyczne, opatrunki duże i małe, gaza jałowa i niejałowa, strzykawki i igły, aparaty kroplowe, leki przeciwbólowe, stoperan, węgiel, leki przeciw przeziębieniom, antybiotyki, apteczki samochodowe (ale z bardzo dobrym wyposażeniem), kroplówki, octenisept, woda utleniona, wojskowe racje żywnościowe (mogą być również niekompletne, np. same podgrzewacze), żywność typu instant, bielizna dla mężczyzn, majtki, bokserki, grube skarpety i kalesony.

Wydaliśmy dla ukraińskich rodzin z nastoletnimi dziećmi ubrania, artykuły kosmetyczne, żywność, artykuły chemiczne. Przekazaliśmy też dla kierowców jadących po uchodźców artykuły pierwszej potrzeby, m.in. żywność, wodę, artykuły kosmetyczne - informuje Marta Wróblewska z Urzędu Miasta Malborka.

Dla rodzin, które są już w Malborku, potrzebne są: mleko modyfikowane; Bepanthen; Sudocrem; majtki dla dzieci (chłopcy: 130-160) i dla dorosłych – wszystkie rozmiary (nowe, nieużywane); skarpetki grube dla dzieci (chłopięce: 25-33) i dla dorosłych (nowe, nieużywane). Ponadto żywność: makarony, mąki, kasze, ryż, konserwy mięsne i rybne.

Przypominamy, że główny punkt zbiórki dla powiatu malborskiego znajduje się w Muzeum Miasta Malborka, przy ul. Kościuszki 54. Otwarty jest od poniedziałku do piątku w godzinach 8-19, w sobotę i niedzielę w godzinach 11-17. W razie pytań można dzwonić pod numer 669 990 005.

Spiżarnia Malborska wypełniła się darami po apelu o wsparcie dla walczących na Ukrainie

W poniedziałek Spiżarnia Malborska zaapelowała o pomoc dla walczących na Ukrainie oddziałów zwiadowczych i grup obrony terytorialnej. Dla nich potrzebne są wszelkie produkty, materiały i akcesoria do tzw. wypraw outdoorowych, które umożliwią im funkcjonowanie w każdych warunkach.
Dwa dni później, w środę (2 marca), pojawił się nowy komunikat.

Choć nasza sala kominkowa na co dzień zazwyczaj wygląda nieco inaczej i kojarzy się ze śmiechem i zabawą, to obecnie wzruszenie odbiera mi głos i trudno mi powiedzieć coś bardziej wyszukanego poza: “Dziękujemy”. A z tego co wiemy, w drodze kolejne transporty… Jestem niezwykle dumna z Mieszkańców mojego miasta i jego okolic – napisała Patrycja Zachara-Diachenko ze Spiżarni Malborskiej.

Zgłaszanie uchodźców. Co trzeba zrobić? Burmistrz Malborka podpowiada

Burmistrz Malborka poinformował w mediach społecznościowych, że osoby sprowadzone lub przyjęte z Ukrainy powinno zgłaszać się do Ewidencji Ludności w Wydziale Spraw Społecznych Urzędu Miasta Malborka.

Na chwilę obecną w powiecie malborskim nikt, kto został sprowadzony lub przyjęty, nie został zgłoszony jako uchodźca. Już wiemy, że trwa zorganizowana i indywidualna pomoc, a pierwsze osoby z Ukrainy pojawiły się w Malborku. Prosimy o dokonywanie zgłoszeń uchodźców – apeluje burmistrz Marek Charzewski.

Ewidencja Ludności znajduje się w pok. 104 na pierwszym piętrze Urzędu Miasta Malborka. pl. Słowiański 5, nr tel. 55 629 04 17.

Transporty na Ukrainę. Lista najpilniej potrzebnych rzeczy

We wtorek główny punkt zbiórki darów w Malborku wydał zaopatrzenie rzeczowe dla dwóch transportów na Ukrainę.

Przekazaliśmy żywność długoterminową, leki i opatrunki, koce, chusteczki nawilżane, kawę, herbatę, artykuły chemiczne i kosmetyczne, żywność i pampersy dla niemowlaków, racje żywnościowe. Wydaliśmy również pomoc rzeczową dla uchodźców, którzy już są na terenie naszego powiatu. Na ten moment chcielibyśmy uzupełnić braki w naszym magazynie i przygotować kolejną pomoc dla planowanego transportu na Ukrainę, który wyjeżdża z Malborka w sobotę – informuje Marta Wróblewska z Urzędu Miasta Malborka.

Oto aktualna lista najbardziej pilnych potrzeb:

 • świece, zapalniczki, zapałki, latarki plus baterie,
 • koce zwykłe, folia NRC, karimaty, ciepłe śpiwory syntetyczne,
 • mleko modyfikowane, pampersy rozmiar 1 i 2, Bepanthen, Sudocrem,
 • majtki dla dzieci i dla dorosłych, skarpetki dla dzieci i dorosłych, rajstopy dla dzieci i dorosłych,
 • bandaże dziane i elastyczne, opatrunkowa gazy jałowa, gaza niejałowa, strzykawki, aparaty kroplowe, igły, leki przeciwbólowe, antybiotyki.

Przypominamy, że główny punkt zbiórki dla powiatu malborskiego znajduje się w Muzeum Miasta Malborka, przy ul. Kościuszki 54. Otwarty jest od poniedziałku do piątku w godzinach 8-19, w sobotę i niedzielę w godzinach 11-17. W razie pytań można dzwonić pod numer 669 990 005.

Mieszkańcy Malborka, którzy chcą przyjąć uchodźców z Ukrainy, mogą zgłaszać swoją gotowość dzwoniąc pod nr tel. 607 674 217 w godzinach pracy Urzędu Miasta Malborka: poniedziałek, wtorek, czwartek - godz. 7.30-15.30, środa - 7.30-16.30, piątek - 7.30-14.30. Pod tym numerem osoby przyjmujące gości otrzymają również informację na temat możliwej pomocy dla nich (np. przekazanie ubrań, środków czystości, jedzenia).

Wpłaty pieniężne można przekazywać na konto Fundacji Nadzieja II im. Stefanii Zaorskiej w Banku Spółdzielczym w Nowym Stawie. Numer konta: 88 8304 0005 0000 3867 2000 0010. W tytule przelewu koniecznie należy umieścić dopisek „Pomoc Ukrainie”. Pieniądze zostaną wykorzystane na potrzeby uchodźców z Ukrainy, którzy będą lokowani na terenie powiatu malborskiego.

Zbiórka dla uchodźców także w Klubie 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego

Kto w Malborku nie może podejść do Muzeum Miasta, a ma bliżej do Klubu 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego przy ul. Sikorskiego, od wtorku (1 marca) może tam zostawić dary dla uchodźców.

W naszym Klubie uruchomiony został punkt zbiórki najważniejszych rzeczy dla Ukrainy we współpracy z Urzędem Miasta – czytamy we wpisie w mediach społecznościowych.

Ubrań i zabawek w tej chwili zostało już zebranych bardzo dużo, dlatego na tę chwilę ich zbiórka została wstrzymana. Aktualnie jest natomiast duże zapotrzebowanie na przybory szkolne.
Przedmioty przyjmowane są na parterze Klubu, przy okienku ochrony, w godzinach funkcjonowania biblioteki:

 • poniedziałek, środa piątek godz. 10-18,
 • wtorek, czwartek godz. 10-16.

Szczegółowa lista najpotrzebniejszych rzeczy jest aktualizowana na bieżąco.

U sąsiadów koncert dla Ukrainy. Bilet-cegiełka pomoże uchodźcom

Muzycy ze Sztumu i Malborka włączają się w pomoc dla uchodźców. 12 marca 2022 r. o godz. 17 w Sztumskim Centrum Kultury odbędzie się wyjątkowy koncert, z którego cały dochód zostanie przeznaczony na pomoc uchodźcom z Ukrainy. Na scenie kinoteatru ramię w ramię zagrają: Abodus, Taroth i malborski Worries.
Bilety wstępu kosztują 20 zł, ale każdy będzie mógł wrzucić do puszki większą kwotę, by pomóc Ukraińcom, którzy szukają schronienia w Polsce.

Pomoc prawna dla obywateli Ukrainy uciekających przed wojną

Pomorska Izba Adwokacka poinformowała o prowadzonej przez siebie akcji „Ukrainie Adwokatura (UA)”.

- W Pomorskiej Izbie Adwokackiej w Gdańsku powstało Centrum Pomocy – nr telefonu 609 187 900, w którym są pełnione dyżury w godzinach 9-20. Osoby potrzebujące pomocy (obywatele Ukrainy uciekający przed działaniami wojennymi) prosimy o kontakt pod tym numerem w celu przekierowania do adwokata udzielającego pomocy. Zapewniamy tłumaczy. W przypadku gdy telefon nie zostanie odebrany, oddzwonimy, nie ma konieczności ponawiania telefonu – informuje Pomorska Izba Adwokacka.

Izba rozsyła ten komunikat również w języku ukraińskim:
Шановні пані та панове!
Повідомляємо, що в рамках благодійної акції «Адвокатура для України» (пол. Ukrainie Adwokatura (UA)) вПоморській адвокатській палаті в Гданську створено Центр допомоги – номер телефону: 609 187 900. Для Вас будуть чергувати адвокати від 9.00 до 20.00. Всіх, хто потребує допомоги просимо зателефонувати за цим номером, щоб Вас зв’язали з адвокатом, який надає юридичну допомогу. Надаємо послуги перекладачів. Якщо телефон не відповідає - ми вам передзвонимо, не потрібно телефонувати повторно.
Поширюйте, будь ласка, цю інформацію.
Ми допомагаємо!
Поморська адвокатська палата в Гданську

Fundacja Nadzieja II udostępniła swoje konto na zbiórkę pieniędzy

To bardzo ważna informacja: w powiecie malborskim uruchomiona została jedna lokalna zbiórka funduszy z przeznaczeniem na pomoc ukraińskim uchodźcom. Pieniądze można wpłacać na konto Fundacji Nadzieja II im. Stefanii Zaorskiej. To organizacja z Nowego Stawu, która od wielu lat zajmuje się działalnością charytatywną i wsparciem dla osób ze szczególnymi potrzebami.

Wszystkie środki, które trafią na nasze konto w ramach tej zbiórki zostaną w naszym powiecie. To ważne, bo były pomysły, by wysłać je do powiatów ze wschodu naszego kraju. Zdecydowaliśmy jednak, że lepiej będzie, jeśli będą przeznaczone dla uchodźców, którzy trafią do naszego powiatu, do rodzin, do parafii, do miejsc udostępnionych przez władze samorządowe. Rodziny, a właściwie matki z dziećmi oraz osoby starsze, bo młodzi mężczyźni zostają na Ukrainie, będą potrzebowali wszystkiego, gdy znajdą już schronienie – mówi nam Marek Rukat, prezes Fundacji Nadzieja II w Nowym Stawie.

Jak można wspomóc tę inicjatywę?

Nadzieja II ma konto w Banku Spółdzielczym w Nowym Stawie.

Numer konta: 88 8304 0005 0000 3867 2000 0010.

W tytule przelewu koniecznie należy umieścić dopisek „Pomoc Ukrainie”.

Tytuł przelewu jest bardzo ważny, bo wówczas będą to "znaczone" pieniądze, które organizacja może wydać tylko na ten wskazany cel. To ułatwi całą operację, tym bardziej, że można spodziewać się, że mogą to być spore fundusze.
Zbiórka trwa od kilku dni. Do tej pory na koncie organizacji jest ok. 6000 zł pochodzących z indywidualnych wpłat. Ale władze samorządowe zadeklarowały, że postarają się przekazać środki ze swoich budżetów. Ta pomoc może okazać się bardzo ważna, bo tak naprawdę exodus z Ukrainy dopiero się rozpoczyna.

Lewica w Malborku potępia atak Rosji na Ukrainę. I organizuje wsparcie

Przedstawiciele Lewicy zabierają głos w sprawie sytuacji za naszą wschodnią granicą.

W obliczu bezprecedensowej napaści na suwerenną, niepodległą Ukrainę, pomorska Nowa Lewica stanowczo potępia działania Federacji Rosyjskiej. Jesteśmy świadkami imperialnej agresji na skalę niespotykaną od zakończenia II wojny światowej. W zbiorowej pamięci Pomorzanek i Pomorzan wciąż żywe jest doświadczenie wojny. W ostatnich latach poczyniono wiele kroków na rzecz zakopania demonów przeszłości- nasi rosyjscy sąsiedzi stali się stałymi gośćmi Pomorza. Ten lepszy moment w relacjach został zamknięty przez ambicje jednego człowieka Władimira Putina – napisali przedstawiciele Nowej Lewicy w stanowisku przesłanym do naszej redakcji.

Na tym jednak nie poprzestają. Rusza zbiórka dla potrzebujących wsparcia wszystkim, którzy szukają w Polsce schronienia.
- Nadszedł czas, aby Pomorzanie byli wzorem solidarności i otwartości na pomoc uchodzcom i uchodczyniom. Ponad podziałami i różnicami. W siedzibie malborskie Lewicy, która mieści się przy ul Poczty Gdańskiej 4 w Malborku, trwa zbiórka darów dla Ukraincow I Ukrainek. Deklarujemy także pomoc w kontaktach ze stowarzyszeniami i samorządami oraz wsparcie wolontariackie – informuje Lewica.

Dyżury pełnią członkowie Związku Żołnierzy Wojska Polskiego koło nr 19, 20, 21, Koło Polskiego Związku Niewidomych w Malborku, członkowie i członkinie Lewicy, radni miejscy. Można ich zastać przez cały tydzień:

 • w poniedziałki od godz. 12 do 17,
 • we wtorki od godz. 9 do 14,
 • w środy od godz. 11 do 16,
 • w czwartki od godz. 12 do 17,
 • w piątki od godz. 9 do 14.

Na liście potrzeb to, co zwykle w takich sytuacjach: produkty żywnościowe do szybkiego przygotowania, czekolada, ciastka, batony, wafelki, żywność puszkowana, chleb typu pumpernikiel, woda, soki, żele pod prysznic, szampony, szczoteczki i pasty do zębów, szczotki, grzebienie do włosów, pieluchy, żywność dla dzieci, mleko modyfikowane, artykuły plastyczne, przytulanki dla dzieci oraz środki przeciwbólowe typu apap, ibuprom itp., oczywiście fabrycznie zapakowane.

Wszystkie dary będą przekazane dla rodzin i instytucji , które przyjęły na terenie powiatu malborskiego uchodźców z Ukrainy – zapewniają organizatorzy zbiórki.

W Nowym Stawie połączyli siły dla Ukrainy. Zbiórki już działają

Do pomocowej akcji dla objętej wojną Ukrainy dołączyli nowostawianie.

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Nowym Stawie rusza ze zbiórką. Dołącza do wspólnie zorganizowanej pomocy z wolontariuszami Szlachetnej Paczki i sztabu WOŚP – przekazała nam Ewa Kot, szefowa sztabu WOŚP w Nowym Stawie.

Rzeczy można przekazywać do Anny Boczek, sołtys Dębiny SHR. Punkt zbiórki uruchomiony zostanie w dawnej szkole rolniczej przy ul. Mickiewicza 51. Według dostępnych informacji, będzie czynny od środy do niedzieli od godz. 9 do 17.
Lista najpotrzebniejszych rzeczy jest na bieżąco aktualizowana. Wciąż najpotrzebniejsze są środki higieny dla niemowląt, żywność dla nich, ale też żywność dla dorosłych, która może być wykorzystana w drodze i w trudnych warunkach, a więc konserwy, zupki typu instant czy gotowe dania.

Najlepiej, jeśli wszystko będzie miało jak najdłuższą datę do spożycia czy wykorzystania. Nie wiadomo, kiedy będzie potrzebne bo trudno powiedzieć, ile trwać będzie trwała wojna na Ukrainie i kryzys uchodźczy. Ale przydadzą się także telefony komórkowe z ładowarkami, powerbanki, latarki, baterie do nich, koce, karimaty, śpiwory i kołdry. Takie, które można użyć od razu. Ale to nie wszystko.

Między innymi można podrzucać nam nosidła i chusty kółkowe, które zostaną przekazane mamom w potrzebie. To niezwykłe ułatwienie funkcjonowania w trudnej sytuacji, tym bardziej, kiedy szuka się bezpiecznego miejsca z maluchem u boku – podpowiada Ewa Kot.

28.02.2022 r.

Aktualne informacje z punktu zbiórki w Muzeum Miasta Malborka

Urząd Miasta poinformował, że punkt zbiórki darów dla Ukrainy, działający w Muzeum Miasta Malborka, wstrzymał przyjmowanie odzieży. Mieszkańcy przekazali już wystarczająco dużo ubrań. Nadal potrzebne są inne rzeczy.

Lista aktualnych braków:

 • oliwki dla dzieci, maść Bepanthen, Sudocrem, szczoteczki do zębów dla dzieci, żele do higieny intymnej, waciki do twarzy, patyczki do uszu, baterie, gąbki i ściereczki do naczyń, płyn do mycia naczyń;
  Nowe i nieużywane: majtki dla dzieci i dla dorosłych, skarpetki dla dzieci i dorosłych, rajstopy dla dzieci i dorosłych.
 • żywność: kawa, herbata, gerberki, konserwy, płatki śniadaniowe kukurydziane i owsiane, mąka, kasza, ryż, warzywa w puszkach, olej, batony wysokoenergetyczne, mleko pasteryzowane z długim terminem;
 • dodatkowo zapotrzebowanie dla osób pozostających na Ukrainie: odzież termiczna dla mężczyzn, odzież militarna, buty, kamizelki militarne, odzież typu softshell, hełmy wojskowe, krótkofalówki, kubki termiczne, menażki itp., śpiwory przeznaczone do wypraw zewnętrznych, opatrunki, bandaże, środki medyczne itp., leki przeciwzakrzepowe.

Pomoc rzeczową można przekazać do Muzeum Miasta Malborka przy ul. Kościuszki 54. Punkt otwarty jest od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00–19, w sobotę i niedzielę w godzinach 11.00-17.00. Lista zapotrzebowania codziennie jest aktualizowana oficjalnym profilu miasta na Facebooku. W razie pytań można dzwonić pod numer 669 990 005.

Spiżarnia zachęca do wsparcia ukraińskich grup obrony terytorialnej

W poniedziałek (28 lutego) Spiżarnia Malborska ogłosiła zbiórkę, by wesprzeć Ukraińców, którzy zostali w swoim kraju.

Zwracamy się z prośbą o niezbędne produkty dla walczących na Ukrainie oddziałów zwiadowczych i grup obrony terytorialnej. Mamy w Malborku sporo wojskowych więc chyba damy radę? Potrzebne są dla nich wszelkie produkty, materiały i akcesoria do tzw. wypraw outdoorowych, które umożliwią im funkcjonowanie – czytamy na profilu Spiżarni w mediach społecznościowych.

Wszystko, co uda się zebrać, zostanie dostarczone do granicy polsko-ukraińskiej, skąd zostanie przetransportowane w głąb Ukrainy i trafi do potrzebujących.
Co się przyda? Oto lista:

 • odzież termiczna dla mężczyzn,
 • odzież militarna, buty,
 • kamizelki militarne,
 • odzież typu softshell,
 • hełmy wojskowe,
 • krótkofalówki,
 • kubki termiczne, menażki itp. - wszystko, co się przyda do funkcjonowania w takich warunkach,
 • śpiwory przeznaczone do wypraw zewnętrznych,
 • opatrunki, bandaże, środki medyczne itp.,
 • leki przeciwzakrzepowe.

Kto chce pomóc, niech się zgłasza bezpośrednio do Spiżarni Malborskiej, ul. Dworcowa 23. Można wcześniej zadzwonić pod nr tel. 694 496 545.

Malborski magistrat uruchamia infolinię dla tych, którzy przyjąć uchodźców

W poniedziałek (28 lutego) malborski magistrat poinformował o nowej inicjatywie.

Mieszkańcy Malborka, którzy chcą przyjąć uchodźców z Ukrainy, mogą zgłaszać swoją gotowość dzwoniąc na specjalny numer 607 674 217 w godzinach pracy Urzędu Miasta Malborka: poniedziałek, wtorek, czwartek godz. 7.30-15.30, środa 7.30-16.30, piątek 7.30-14.30 - napisali malborscy urzędnicy.

Pod tym numerem osoby przyjmujące gości otrzymają również informację na temat możliwej pomocy dla nich (np. przekazanie ubrań, środków czystości, jedzenia).

Sołectwo Stogi. Kto może wynająć dom lub mieszkanie dla uchodźców?

Do pomocy dla obywateli objętej wojna Ukrainy dołączyło sołectwo Stogi w gminie Malbork.

Potrzebne jest lokum - mieszkania lub domy - dla ukraińskich rodzin z dziećmi. Mężczyźni pracują legalnie w Polsce w firmie fotowoltaicznej i ściągają tu swoje rodziny z dziećmi. Rodziny są w stanie płacić swoje rachunki – napisał w mediach społecznościowych na profilu sołectwa Bartosz Nowak, sołtys Stogów.

Kto może pomóc w tej sprawie, niech dzwoni pod nr tel. 668 481 849.
W poniedziałek (28 lutego) rozpoczęła się również zbiórka dla uchodźców. Można oddawać żywność, ale też naczynia, środki higieny osobistej, zabawki dla dzieci. Do niedzieli (6 marca) rzeczy można przekazywać do sołtysa.

27.02.2022 r.

Zbiórka w Muzeum Miasta Malborka będzie kontynuowana

Akcja będzie prowadzona jeszcze od poniedziałku do piątku w godzinach 8-17. Poniżej lista najbardziej potrzebnych rzeczy. Organizatorzy proszą o parkowanie na pobliskim parkingu Centrum 1 (wjazd od ul. Wareckiej).

Zbiórka w Muzeum Miasta Malborka. Góra darów w godzinę

Od godz. 11 w niedzielę (27 lutego) w Muzeum Miasta Malborka prowadzona jest zbiórka najpotrzebniejszych rzeczy dla uchodźców z Ukrainy. Malborczycy nie zawiedli. Na apel władz miasta dzielą się z sąsiadami zza wschodniej granicy.

Ludzie cały czas przynoszą jedzenie, ubrania, leki, chemię gospodarczą - wylicza Łukasz Mocek z Urzędu Miasta Malborka, który jest na miejscu.

Niedzielna zbiórka prowadzona będzie do godz. 17, ale będzie kontynuowana od poniedziałku do piątku od godz. 8 do 17. Magistrat zapowiada również uruchomienie w przyszłym tygodniu kolejnych punktów.

W kościołach modlitwy i zbiórki, by wspomóc materialnie uchodźców

Jak poinformowała parafia Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Malborku, Kościół katolicki w Polsce włącza się w modlitwę za Ukrainę, ale chce też wspomóc materialnie przybywających do Polski uchodźców wojennych.

Dlatego w niedzielę (27 lutego) oraz w Środę Popielcową (2 marca) po mszach świętych przy wyjściach z kościoła będą zbierane ofiary do puszek na ten cel. Środa Popielcowa z inicjatywy papieża Franciszka ma być w tym roku szczególnym dniem modlitwy i postu w intencji pokoju w Ukrainie. Zachęcamy by na miarę swoich możliwości włączać się w powyższe inicjatywy oraz niesienie na różne sposoby pomocy uchodźcom wojennym. Bóg zapłać za okazaną dobroć i wsparcie naszych Sióstr i Braci z Ukrainy - czytamy w komunikacie parafii.

Samorząd uczniowski szkoły w Miłoradzu: nie możemy pozostać bierni

Samorząd Uczniowski Zespołu Szkół i Przedszkola w Miłoradzu organizuje zbiórkę na rzecz potrzebujących na Ukrainie oraz uciekających z terenów, gdzie obecnie prowadzone są działania wojenne.

Ci ludzie uciekają z własnych domów najczęściej z jedną walizką czy plecakiem. Właściwie potrzebują wszystkiego. Nie możemy pozostać bierni wobec zaistniałej sytuacji. Chcemy w możliwy dla nas sposób wesprzeć Ukrainę – czytamy na profilu placówki w mediach społecznościowych.

We wpisie znajduje się również wskazówka, co można przekazać.
- Artykuły można przynosić do szkoły już od poniedziałku (28 lutego). Przekażemy je do malborskiej organizacji zajmującej się bezpośrednią dystrybucją do najbardziej potrzebujących. Wspieramy Szlachetną Paczkę – informuje Samorząd Uczniowski.

Dom Dziennego Pobytu Petunia włącza się w pomoc dla Ukrainy

Dzienny Dom Pobytu w Malborku przy ul. Sikorskiego 45 (Budynek Wyższej Szkoły Gospodarki) ogłosił zbiórkę środków czystości, higieny, produktów spożywczych o przedłużonej trwałości, zabawek, środków do dezynfekcji i leków przeciwbólowych.

W naszej szatni będą stały pudła na przyniesione rzeczy. Środki zostaną przekazane poprzez wydział zarządzania kryzysowego osobom, które uciekają przed wojną z Ukrainy, a schronienie znajdą w Malborku i okolicach. W naszej społeczności są dzieci z Ukrainy, które tam mają swoich bliskich. Tym gestem chcemy wyrazić wsparcie, solidarność, a przede wszystkim pokazywać młodym ludziom, jak należy reagować na krzywdę drugiego człowieka, gdyż jako placówka opiekuńcza jest to naszą powinnością – napisali pracownicy Petunii.

Zbiórka materiałów opatrunkowych dla Fundacji Polska Misja Medyczna

Sim-Med Przychodnia, prowadząca punkt wymazowy w Malborku przy ul. Sierakowskich, od lat współpracuje z Fundacją Polska Misja Medyczna, która stacjonuje w okolicach Lwowa.

W związku z tym uruchamiamy zbiórkę wszelkiego rodzaju materiałów opatrunkowych na rzecz potrzebujących – czytamy w informacji w mediach społecznościowych.

Po kontakcie z medykami pracującymi w Ukrainie wiadomo, że najbardziej potrzeba:

 • gaz,
 • bandaży,
 • plastrów opatrunkowych,
 • środków do dezynfekcji ran,
 • opatrunków specjalistycznych,
 • leków, głównie niesteroidowych leków przeciwzapalnych i antybiotyków
 • innych artykułów medycznych, które mogą się przydać podczas udzielania pomocy poszkodowanym i rannym.

Materiały opatrunkowe mogą być po terminie przydatności - zostaną one poddane sterylizacji.
Materiały można przynosić do punktu poboru wymazów na ulicy Sierakowskich 5 w niedzielę (26 lutego) od godz. 9 do 17 i w poniedziałek od godz. 9 do 15.

26.02.2022 r.

Gmina Stare Pole reaguje. Mieszkańcy i władze chcą otoczyć uchodźców opieką

W sobotę w mediach społecznościowych pojawił się również obszerny wpis na profilu gminy Stare Pole.

Za naszą wschodnią granicą trwa wojna. Agresja na Ukrainę spowodował, że do Polski trafiają uchodźcy: kobiety z dziećmi i osoby starsze. My, mieszkańcy Gminy Stare Pole również możemy pomóc naszym sąsiadom z Ukrainy. Pomoc kierowana będzie do osób przebywających na terytorium Ukrainy, a także do obywateli Ukrainy, którzy w wyniku rosyjskiej agresji schronili się na terytorium Polski – czytamy.

W gminie Stare Pole w akcję pomocy zaangażowane się już następujące jednostki: Ochotnicza Straż Pożarna, Urząd Gminy, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, Gminny Ośrodek Kultury i Sportu, przedszkole oraz szkoła podstawowa.
Gmina chce stworzyć bazę adresów w celu zabezpieczenia uchodźców.

W tym celu zbierane są informacje na temat możliwości i chęci zakwaterowania uchodźców na terenie gminy Stare Pole. Nasze serca są wielkie, i już zgłosili się do nas mieszkańcy, którzy są chętni do nieodpłatnego przyjęcia uchodźców w swoich domach, a także zaoferowali pomoc materialną – informuje Stare Pole.

Wszyscy mieszkańcy, którzy chcą pomóc, mogą to zgłaszać:

 • do pracowników Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej pod nr tel. 55 271 30 46 i nr 797 609 594 (czynny codziennie)
 • do Urzędu Gminy Stare Pole do pani Sabiny Nakoniecznej pod nr 55 271-35-32 w godz. od 7.30 do 15.30.

Zbiórka w Malborku od niedzieli w Muzeum Miasta. Jest decyzja władz

W sobotę (26 lutego) Marek Charzewski, burmistrz Malborka, ogłosił swoją decyzję.

Odpowiadając na wszystkie zapytania i możliwości wsparcia, informuję, iż od niedzieli (27 lutego) otwieramy tymczasowy magazyn na zbiórkę rzeczową dla obywateli Ukrainy w Muzeum Miasta Malborka przy ulicy Kościuszki 54 - poinformował malborski włodarz.

Godziny otwarcia punktu w muzeum:

 • niedziela (27 lutego) godz. 11-17,
 • poniedziałek-piątek (28 lutego - 4 marca) godz. 8-17.

Magistrat zapowiada, że w poniedziałek przekaże wykaz pozostałych miejsc, do których również będzie można dostarczać wsparcie rzeczowe.

OSP Lichnowy dołącza do akcji OSP Szymankowo

OSP Lichnowy poinformowała, że dołącza do "Zbiórki dla Ukrainy" zainicjowanej przez OSP Szymankowo.
- Można dostarczyć również dary do naszej remizy przez cały czas po kontakcie telefonicznym 535 222 945. Możemy podjechać pod wskazany adres. Prosimy sołtysów z pozostałych wsi o zorganizowanie zbiórek, a my odbierzemy dary - apeluje druhowie z OSP Lichnowy.

Restauratorzy z Malborka w akcji. W weekend można dorzucić cegiełkę

To pewnie nie jest pierwsza inicjatywa malborskich przedsiębiorców. Inni na pewno też reagują na to, co dzieje się na Ukrainie. Tu ruszyć z pomocą mogą również klienci, bo restauracja Awocado zamierza cały dochód z weekendu przeznaczyć dla rodziny, którą otoczy opieką.

Spiżarnia Malborska zapowiada, że podzieli się z potrzebującymi Ukraińcami swoim dochodem z najbliższych 7 dni. Kto zna takie osoby, może zadzwonić pod nr tel. 694 496 545.

Wolontariusze Szlachetnej Paczki chcą pomagać

Kto chciałby wspomóc uchodźców, może to zrobić dzięki spontanicznej akcji wolontariuszy skupionych w Szlachetnej Paczce.

Wraz z moim zespołem Szlachetnej Paczki, prywatnie, jako grupa przyjaciół, chcielibyśmy stworzyć zbiórkę najpotrzebniejszych rzeczy dla naszych sąsiadów. Wszystkie rzeczy, które zostaną przekazane, zawieziemy do Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie trwa zbiórka. Mamy również w okolicy rodzinę 9-osobową z Ukrainy, której nie możemy pozostawić bez pomocy. Takich rodzin będzie więcej - pisze na swoim profilu Magdalena Król, koordynatorka Szlachetnej Paczki.

W podanym linku jest szczegółowa lista najpotrzebniejszych rzeczy, które zostaną przekazane uchodźcom.

Nasza inicjatywa jest prywatna, jednak od lat pomagamy ludziom w ramach Szlachetnej Paczki. Pomaganie jest dla nas czymś naturalnym - zapewnia Magdalena Król.

Szkoła w Szymankowie też pomaga. Weź udział w zbiórce

Pomoc dla Ukrainy organizują również Rada Rodziców oraz Samorząd Uczniowski ze Szkoły Podstawowej w Szymankowie. Na tę chwilę potrzebne są:

 • środki opatrunkowe,
 • maści przeciwzapalne,
 • octenisept,
 • nowa bielizna (męska, damska i dziecięca),
 • środki przeciwbólowe,
 • chemia gospodarcza (np proszek do prania, płyn do naczyń),
 • kosmetyki osobiste (mydło, podpaski itp.),
 • sucha żywność (konserwy, kabanosy, kawa, herbata, owoce w puszkach, dania ekspresowe),
 • woda,
 • pieluchy i chusteczki,
 • żywność dla niemowląt (mleko modyfikowane),
 • nabiał hermetycznie pakowany.

Rzeczy można dostarczać od najbliższego poniedziałku (28 lutego) do Szkoły Podstawowej w Szymankowie – do Moniki Szarmach, opiekunki Samorządu Uczniowskiego. A już teraz do pani Dagmary Kozieł. Kontakt poprzez Facebook:

OSP Szymankowo organizuje zbiórkę rzeczy

Ochotnicza Straż Pożarna w Szymankowie organizuje zbiórkę rzeczy dla uchodźców z Ukrainy. Potrzebne są: koce, śpiwory, środki higieniczne (żele, szampony), ręczniki, żywność z długim terminem przydatności (kasze, ryż, makaron, konserwy).
Artykuły można przynosić 26 i 27 lutego w godz. 10-16 do remizy przy ul. Głównej 5 w Szymankowie lub w innym terminie po uzgodnieniu go telefonicznie: 501 668 987.

Muzeum Zamkowe solidaryzuje się z Ukrainą

Malborska instytucja na swoim profilu na Facebooku umieściła zdjęcie Letniego Refektarza w Pałacu Wielkich Mistrzów na Zamku Średnim - w barwach Ukrainy.

Powiat malborski solidarny z narodem ukraińskim

Stanowisko w sprawie agresji Rosji na Ukrainę przyjął w piątek (25 lutego) Zarząd Powiatu Malborskiego. Włodarze przyznają, że z wielkim smutkiem przyjęli wiadomość o bezprawnym i barbarzyńskim ataku Rosji na niepodległą Ukrainę.

W imieniu mieszkańców powiatu malborskiego wyrażamy stanowczy sprzeciw wobec zbrojnej agresji Rosji na Ukrainę oraz solidarność z narodem ukraińskim, bowiem integralność terytorium państwa, nienaruszalność granic, zasada suwerenności, a także prawo do samostanowienia narodów należą do podstawowych wartości cywilizacji zachodniej – czytamy w stanowisku Zarządu Powiatu podpisanym przez starostę Mirosława Czaplę.

Jednocześnie władze powiatu deklarują poparcie dla wszelkich działań dotyczących “wprowadzenia dotkliwych sankcji ekonomicznych i dyplomatycznych wobec Federacji Rosyjskiej”.

Apelujemy również do społeczności międzynarodowej, by solidarnie stanęły po stronie wolności i prawa narodu ukraińskiego do życia w niepodległym, suwerennym państwie – podkreślają członkowie Zarządu Powiatu.

Młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego w Malborku opowiada się za pokojem

Krótki wpis, mówiący o solidarności z Ukrainą zamieścili dzisiaj licealiści w mediach społecznościowych na profilu Samorządu Uczniowskiego I LO w Malborku.

Nie godzimy się na agresję i przemoc - nigdy nie jest to sposób na rozwiązanie konfliktu - uważa młodzież z malborskiej "sienkiewiczówki".

Przedszkole Niepubliczne Bratek oferuje wsparcie dla ukraińskich dzieci

To deklaracja ze strony prowadzących Przedszkole Niepubliczne Bratek.

Zapewnimy darmową opiekę, pobyt, wyżywienie i wsparcie psychologiczno-pedagogiczne ukraińskim dzieciom w wieku od 3 do 6lat w naszych przedszkolach w Malborku i Prabutach – czytamy na profilu placówki w mediach społecznościowych.

Zainteresowani mogą dzwonić pod nr telefonu +48 572-776 666, by dopytać o szczegóły.

Modlitwa za Ukrainę. Zbór Syloe zaprasza

Kto zdąży, może w piątek (25 lutego) o godz. 18 duchowo wesprzeć dotkniętych wojną Ukraińców.

W Kościele Syloe w Malborku organizujemy spotkanie modlitewne o Ukrainę dla wszystkich wierzących osób z Malborka i okolic. Zapraszamy zbory, wspólnoty, każdego kto chciałby dołączyć do wspólnej modlitwy razem z naszymi przyjaciółmi z Ukrainy - zachęcają.

Kościół Boży w Chrystusie - Zbór Syloe w Malborku mieści się przy ul. Dalekiej 122.

Szkoła Łacińska w geście poparcia po ataku Rosji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

miejsce #1

Sencor

Sencor SCOOTER ONE 2020

1 780,33 zł1 348,00 zł-24%
miejsce #2

Xiaomi

Xiaomi Mijia Electric Scooter Essential Lite

1 650,00 zł1 449,00 zł-12%
miejsce #3

Techlife

Techlife X5S

3 699,00 zł3 450,00 zł-7%
miejsce #4

Motus

Motus Pro 11

15 999,00 zł14 999,00 zł-6%
Materiały promocyjne partnera

Polscy strażacy znów w akcji. Pomogą Francuzom gasić pożary

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Więcej informacji na stronie głównej Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie