MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkania się nie sprzedają, więc deweloperzy będą je wynajmować? Nabywców nie kuszą nawet promocje, a najem daje milionowe zyski

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Deweloperzy, którzy kiedyś zajmowali się wyłącznie budową i sprzedażą mieszkań, teraz coraz częściej rozszerzają profil działalności o wynajem.
Deweloperzy, którzy kiedyś zajmowali się wyłącznie budową i sprzedażą mieszkań, teraz coraz częściej rozszerzają profil działalności o wynajem. Marzena Bugala-Astaszow / Polska Press / ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE
Sprzedaż mieszkań na rynku pierwotnym wciąż spada. W odpowiedzi deweloperzy budują mniej, ale na rynku pierwotnym wciąż czekają dziesiątki tysięcy nieruchomości, na które brak chętnych. Coraz więcej firm deweloperskich zwraca się więc ku alternatywnemu źródłu zysku, jakim ma być wynajem mieszkań.

Spis treści

Sprzedaż mieszkań wciąż spada. Deweloperzy ograniczają inwestycje

III kwartał 2022 r. przyniósł kolejny zauważalny spadek sprzedaży mieszkań – informują eksperci JLL. Jak podają, na sześciu największych krajowych rynkach sprzedało się zaledwie 6,6 tys. jednostek mieszkaniowych. Dla porównania – w rekordowym I kwartale 2022 r. na tych samych rynkach w ręce nabywców trafiło aż blisko 19 tys. lokali.

- Rok 2023 będzie dla sektora bardzo trudny. Przy spadającej sprzedaży deweloperzy powinni proporcjonalnie zmniejszać wielkość dostępnej oferty - mówi Kazimierz Kirejczyk, przewodniczący Strategicznego Panelu Doradczego JLL. - Rosnące koszty finansowania inwestycji i problemy ze sprzedażą zaowocują najprawdopodobniej bardzo silnym wyhamowaniem nowych inwestycji w przyszłym roku.

Zdaniem ekspertów JLL deweloperzy rozpoczną w 2023 r. budowę zaledwie 60–70 tys. mieszkań - dla porównania w ubiegłym roku było to ponad 160 tys.

Tysiące mieszkań stoją puste. Trwa walka o klienta

Ograniczanie inwestycji to krok w dobrym kierunku, jednak minie wiele miesięcy, zanim jego skutki zaczną być odczuwalne dla klientów. Póki co, podaż zdecydowanie przeważa nad popytem, a deweloperzy mają dziesiątki tysięcy niesprzedanych mieszkań. Ich dokładną liczbę trudno oszacować – według szacunków JLL pod koniec drugiego kwartału na największych rynkach na nabywców czekały ponad 43 tys. lokali. A przypomnijmy, że w kolejnym kwartale z tej liczby sprzedało się tylko 6,6 tys. nieruchomości.

Przeczytaj: Zmęczeni miastem? Tyle kosztuje wyprowadzka na wieś

Za słaby popyt na mieszkania odpowiadają przede wszystkim drogie i trudno dostępne kredyty hipoteczne, a także ogólna trudna sytuacja gospodarcza, zniechęcająca do zakupu. Deweloperzy starają się zachęcać klientów do zakupu rozmaitymi promocjami na mieszkania, jednak nie daje to wielkich efektów. Według ekspertów JLL coraz częściej zdarzają się przypadki rezygnacji z już zarezerwowanych mieszkań. O klienta opłaca się nieraz walczyć na wszelkie sposoby.

- Rośnie wachlarz promocji i upustów – zauważa Aleksandra Gawrońska, Dyrektor Działu Badań Rynku Mieszkaniowego JLL. – W praktyce sprzedający wykazują bardzo dużą elastyczność, jeśli widzą nabywcę rzeczywiście zainteresowanego zakupem. Poszerza się zatem rozpiętość pomiędzy ceną wyjściową a transakcyjną, a w wielu przypadkach o cenie można dowiedzieć się dopiero w trakcie rozmowy w biurze sprzedaży.

Meble do Twojego salonu

Materiały promocyjne partnera

Czy wynajem mieszkań pozwoli zarobić, gdy brak chętnych na zakup nieruchomości?

Spadająca sprzedaż to dla deweloperów niższe zyski, stąd coraz więcej firm deweloperskich zaczyna interesować się wynajmem budowanych lokali. Dobrym przykładem potencjalnych korzyści jest Echo Development – jak podaje serwis prawonieruchomosci24.pl, deweloper oferuje już 2450 swoich mieszkań na wynajem, a w budowie są kolejne. Zyski z wynajmu z I połowy 2022 r. są całkiem obiecujące: firma osiągnęła 7,9 mln zł przychodu. A to dopiero początek – Echo Development zakłada, że na 2400 mieszkań na wynajem, które obecnie są w budowie, zarobi 72,5 mln zł rocznie. Firma spodziewa się rentowności inwestycji na poziomie 10 proc.

Intenstywny rozwój sektora PRS (Private Rent Sector) w Polsce trwa już od pewnego czasu. W czerwcu eksperci firmy Colliers szacowali, że w naszym kraju jest już ponad 7000 mieszkań na wynajem instytucjonalny, oferowanych zarówno przez deweloperów, jak i fundusze inwestycyjne (przy czym te drugie przeważają).

- Rynek najmu instytucjonalnego w Polsce rozwija się bardzo dynamicznie i cieszy się coraz większym zainteresowaniem dużych graczy. Przyspieszył czas komercjalizacji nowych projektów, rosną stawki czynszowe, więc po krótkim okresie stabilizacji spowodowanej wybuchem wojny, spodziewamy się kolejnych transakcji - informuje Michał Witkowski, Dyrektor Living Services w Colliers.

Według danych serwisu strefainwestorow.pl wejście na rynek najmu planuje także Develia. Deweloper planuje w 2022 r. wprowadzić do obrotu 600–800 lokali, z czego większość trafi do funduszy inwestycyjnych. Firma rozwija też jednak platformę, dzięki której mogłaby samodzielnie wynajmować lokale. Wśród deweloperów nie ma bynajmniej jednomyślności co do tego, że wejście w sektor PRS to dobry pomysł – najmu swoich mieszkań nie rozważa np. firma ATAL.

- Wejście na rynek PRS planuje nie tylko wielu deweloperów mieszkaniowych, ale także firmy działające w sektorze komercyjnym, jak np. Cavatina. Rynek jest podzielony, część firm chętnie negocjuje z funduszami, a część czeka na ustabilizowanie się sytuacji - mówi Katarzyna Tencza, Associate Director Investment & Hospitality w Walter Herz.

Dodaj firmę
Logo firmy Główny Urząd Nadzoru Budowlanego
Warszawa, ul. Krucza 38/42
Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Mieszkania się nie sprzedają, więc deweloperzy będą je wynajmować? Nabywców nie kuszą nawet promocje, a najem daje milionowe zyski - RegioDom.pl

Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto