Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkaniec Malborka buduje sondę kosmiczną razem z zespołem CANpernicus

Jacek Skrobisz
Fot. CANpernicus/Facebook
Łukasz Komoszyński z Malborka został członkiem zespołu CANpernicus, którego celem jest budowa małej sondy kosmicznej.

Konkurs CanSat to coroczna inicjatywa europejska ESERO - projektu edukacyjnego finansowanego przez Europejską Agencję Kosmiczną. Głównym celem konkursu jest zachęcenie młodych naukowców do pogłębiania swojego zainteresowania inżynierią kosmiczną.

- W trakcie jego trwania członkowie zespołów składających się od trzech do ośmiu osób pracują nad budową sondy o rozmiarach puszki do napoju, składają raporty dotyczące postępów, jednocześnie ucząc się pracy w koordynowanym zespole - informuje malborczyk Łukasz Komoszyński, cżłonek zespołu CANpernicus. - Ważnym aspektem jest również promowanie inżynierii kosmicznej i przedsięwzięcia CanSat.

Sonda, którą buduje CANpernicus, będzie mierzyła temperaturę, ciśnienie barometryczne, wilgotność i wiele innych czynników. Waga oraz wymiary satelity są dokładnie określone.

- Satelita ma za zadanie także nawiązać łączność ze stacją naziemną za pomocą komunikacji radiowej. Nasza drużyna podjęła się dodatkowo również nieco bardziej skomplikowanych misji, między innymi nawigacji puszką za pomocą GPS, zbadania trajektorii lotu, lądowania w wyznaczonym miejscu, i wielu innych - wyjaśnia Łukasz Komoszyński. - Zdając sobie sprawę, jak bardzo wymagające jest to zadanie, jesteśmy ekstremalnie podekscytowani, że mamy możliwość brać udział w konkursie CanSat.

Uczestnicy konkursu muszą skonstruować sondę, a potem ją przetestować. Drużyna CANpernicus chce w przyszłym roku dostać się do europejskiego finału.

Łukasz Komoszyński na co dzień uczy się w Liceum Akademickim w Toruniu. Jak można przeczytać na internetowym profilu zespołu naukowego, jest webmasterem, pracował z analizą danych. Jest zaangażowany w platformę self-learningową, a niedawno zakończył pracę nad projektem bazującym na analizie cen akcji i przewidywaniu trendów. Używa programowania jako sposobu na łatwiejsze życie. Poza informatyką interesuje się fizyką, matematyką i projektowaniem gier. W drużynie CANpernicus zajmuje się wprowadzeniem nawigacji inercyjnej wraz ze wszystkimi niezbędnymi algorytmami oraz wprowadzeniem Global Positioning System (GPS).

Przebieg prac nad sondą kosmiczną z udziałem malborczyka można śledzić na Facebooku - TUTAJ

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto