Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkaniec Malborka podejrzany o kilkuletnią przemoc domową. Na policję zgłosiła się jego partnerka

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Z Komendy Powiatowej Policji w Malborku mężczyzna został przewieziony do sądu, gdzie dowiedział się, że najbliższe trzy miesiące spędzi za kratkami jako osoba tymczasowo aresztowana.
Z Komendy Powiatowej Policji w Malborku mężczyzna został przewieziony do sądu, gdzie dowiedział się, że najbliższe trzy miesiące spędzi za kratkami jako osoba tymczasowo aresztowana. Radosław Konczyński
36-letni mieszkaniec Malborka został zatrzymany przez policję, a potem decyzją sądu w czwartek (22 czerwca) tymczasowo aresztowany w sprawie dotyczącej przemocy domowej. Według policjantów od kilku lat miał znęcać się psychicznie, fizycznie i seksualnie nad swoją partnerką.

Mieszkaniec Malborka zatrzymany w sprawie przemocy domowej

Do zatrzymania mężczyzny z Malborka doszło po tym, jak policjantów wezwała jego partnerka. Interwencja dotyczyła awantury domowej. Jak informuje st. asp. Sylwia Kowalewska, oficer prasowy malborskiej jednostki, kobieta zdecydowała się przerwać milczenie.

W trakcie ostatniej awantury 36-latek pobił kobietę, doprowadzając do uszkodzenia jej ciała. Po tym zdarzeniu pokrzywdzona zdecydowała się złożyć zawiadomienie. Zeznała, że wcześniej tego nie zrobiła, bo bała się, ponieważ mężczyzna miał jej grozić śmiercią – wyjaśnia st. asp. Sylwia Kowalewska.

CZYTAJ TEŻ: Dom dla matek i dzieci doświadczających przemocy powstaje w Malborku. Wszystko dzięki darczyńcom

36-latek został zatrzymany w miniony poniedziałek (19 czerwca) i przewieziony do komendy. Nie został wypuszczony, bo jak podaje KPP, funkcjonariusze ustalili, że do przemocy domowej miało dochodzić od kilku lat. Z ich ustaleń wynika, że miała przybierać różne formy. Oficer prasowa przekazała, że materiały zgromadzone w toku prowadzonego przez śledczych postępowania wskazują na to, iż mężczyzna stosował wobec kobiety przemoc fizyczną, psychiczną i seksualną.

Miał wszczynać awantury, a podczas nich wulgarnie wyzywać i poniżać pokrzywdzoną, szarpać, przypalać papierosem. Miał też wyganiać ją z domu i uniemożliwiać powrót – podaje st. asp. Sylwia Kowalewska.

Śledczy przedstawili zatrzymanemu zarzuty znęcania się, uszkodzenia ciała oraz popełnienia przestępstw przeciwko wolności seksualnej. Malborski sąd w czwartek (22 czerwca) na wniosek prokuratura zastosował najsurowszy środek zapobiegawczy, czyli tymczasowe aresztowanie na trzy miesiące.
Za przestępstwa, których popełnienie zarzuca się mieszkańcowi Malborka, grozi kara nawet do 12 lat więzienia. Niezależnie od tego, wobec 36-latka wszczęto procedurę „Niebieskiej Karty”.

Przemoc domowa. Najważniejsze jest bezpieczeństwo ofiary

Warto przypomnieć, że Malbork ma swój Miejski Program Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie na lata 2021-2025. Jego realizatorami są: Urząd Miasta Malborka, Miejska Komisja Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Komenda Powiatowa Policji w Malborku, Sąd Rejonowy i Prokuratura Rejonowa w Malborku, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Straż Miejska, placówki oświatowe, placówki służby zdrowia, organizacje pozarządowe.
Jego najistotniejsze założenia to:

  • najważniejsze jest bezpieczeństwo ofiary,
  • za przemoc zawsze odpowiedzialny jest sprawca przemocy, bez względu na to, co zrobiła ofiara,
  • nikt nie ma prawa stosować przemocy wobec drugiego człowieka,
  • nie ma żadnego uzasadnienia ani usprawiedliwienia przemocy domowej,
  • podstawowym zadaniem jest zatrzymanie przemocy, bez tego pomoc jest nieskuteczna,
  • ofiara przemocy w rodzinie cierpi na skutek wielokrotnego urazu,
  • zrozumiałe i dopuszczalne są wahania i niekonsekwencje w zachowaniu i decyzjach, bowiem jest to jeden z objawów doznanego urazu,
  • każdy człowiek ma prawo żyć w środowisku wolnym od przemocy,
  • każdy człowiek ma prawo szukać pomocy, gdy jego prawa są łamane.

Nad realizacją czuwa Interdyscyplinarny Zespół do spraw Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie powołany przez burmistrza. W jego skład wchodzą przedstawiciele: Komendy Powiatowej Policji, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, służby zdrowia, Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, oświaty, Sądu Rejonowego, Straży Miejskiej oraz Komitetu Ochrony Praw Dziecka.

Podejmowanie interwencji w środowisku wobec rodziny dotkniętej przemocą odbywa się w oparciu o procedurę Niebieskiej Karty.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto