Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mikołaj Kopernik na nowej wystawie w Muzeum Miasta Malborka. Był zdecydowanie kimś więcej niż tylko astronomem

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Zdjęcia przypominające Rok Kopernikowski, ale 1973.
Zdjęcia przypominające Rok Kopernikowski, ale 1973. Radosław Konczyński
W Muzeum Miasta Malborka można już oglądać wystawę „Mikołaj Kopernik nieznany” zorganizowaną z okazji trwającego Roku Kopernikowskiego. Wernisażowi towarzyszyło wręczenie nagród w konkursie plastycznym dla uczniów szkół podstawowych.

Mikołaj Kopernik miał wiele twarzy. O tym jest wystawa w Muzeum Miasta Malborka

Wernisaż kameralnej ekspozycji w Muzeum Miasta Malborka, które jest jej głównym organizatorem, odbył się w piątkowe popołudnie (12 maja). Współorganizatorem jest Stowarzyszenie „Malbork wczoraj i dziś”, a partnerami: Kulturreferat für Westpreußen, Posener Land und Mittelpolen, Muzeum Zamkowe w Malborku oraz Archiwum Państwowe w Malborku.

CZYTAJ TEŻ: Malbork wyróżniony przez Toruń z okazji Roku Mikołaja Kopernika

Na wystawie można poznać Mikołaja Kopernika oczywiście jako astronoma, bo przecież zapisał się w historii świata jako ten, który wstrzymał Słońce i ruszył Ziemię. Przypominają o tym księgi użyczone przez Bibliotekę Muzeum Zamkowego, czyli starannie wykonane w 1976 r. wierne faksymile rękopisu dzieła „De revolutionobus orbium coelestium” („O obrotach sfer niebieskich”) oraz wykonana w 2006 r. toruńska edycja faksymilowana pierwszego wydania norymberskiego „De revolutionobus orbium coelestium” z 1543 r.

Z kolei z Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku wypożyczony został model astrolabium - przyrządu astronomicznego służącego do wyznaczania położenia ciał niebieskich nad horyzontem. Ale Kopernik (1473-1543) był prawdziwym człowiekiem renesansu, dlatego na wystawie został przypomniany jako ekonom, administrator, prawnik, kartograf, tłumacz i medyk. To są właśnie mniej znane „twarze” wybitnego uczonego.

Na wystawie nie brakuje też malborskich wątków związanych z Mikołajem Kopernikiem, ale wcale nie w tym rzecz, że bywał tutaj jako uczestnik zjazdów stanów pruskich. Tym nawiązaniem są miejskie obchody 500 rocznicy jego urodzin, które odbyły się w 1973 r. Można więc obejrzeć - pochodzące ze zbiorów Muzeum Miasta Malborka, Muzeum Zamkowego i Archiwum Państwowego w Malborku – kopie zdjęć z przejazdu dyliżansu szlakiem kopernikowskim. Gościł tutaj 15 i 16 maja 1973 r.

Warto też dodać, że specjalnie na aktualną ekspozycję płaskorzeźbę z Kopernikiem przygotował Krzysztof Lipiec, malborski artysta rzeźbiarz. Najlepiej zajrzeć tu osobiście i wszystko na spokojnie obejrzeć i przeczytać. Wystawa będzie dostępna od wtorku do soboty w godz. 10-16. Wstęp wolny.

Piątkowemu wernisażowi towarzyszyło rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Mikołaj Kopernik i Malbork”, na który spłynęło 97 prac uczniów z miejscowych szkół.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto