Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Młodzi aktorzy z gminy Nowy Staw zagrali w offowym spektaklu w Teatrze Muzycznym w Gdyni

rk
Fot. Archiwum II LO Malbork
Dominik Sociński mieszka w Lipince, Filip Paziak w Nowym Stawie. Na scenie Teatru Muzycznego w Gdyni wraz z innymi młodymi Pomorzanami, również pasjonującymi się teatrem, wystawili "Czarownice z Salem".

Ponad 30 młodych Pomorzan przez cały rok szkolny zgłębiało tajniki aktorstwa w Teatrze Off Junior działającym przy Teatrze Muzycznym w Gdyni. Wśród nich Dominik Sociński i Filip Paziak. Mieszkaniec Lipinki jest uczniem II Liceum Ogólnokształcącego, a nowostawianin - Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3. Ich aktywność teatralna w tym przypadku akurat nie miała związku z macierzystymi szkołami. W październiku postanowili pogłębiać swoją pasję w Teatrze Off Junior pod okiem Marka Richtera, aktora Teatru Muzycznego.

Zajęcia w gdyńskim teatrze odbywały się co niedzielę. Ci, którzy wytrwali do końca, wzięli udział w wieńczącym rok szkolny przedstawieniu "Czarownice z Salem", a dokładniej we współczesnej adaptacji Marka Richtera na podstawie dramatu autorstwa Arthura Millera, jednego z najwybitniejszych XX-wiecznych dramatopisarzy amerykańskich.

- W miasteczku Salem grupa dziewczyn zostaje posądzona o czary. Po chwili już wszyscy mieszkańcy próbują dowiedzieć się, co tak naprawdę zdarzyło się wtedy w lesie. Nic nie jest oczywiste, a owe wydarzenia stają się pretekstem do tego, żeby móc zaszkodzić swojemu wrogowi. W świecie przedstawionym w dramacie Arthura Millera i adaptacji zespołu Teatru OFF Junior często jedynym sposobem, by ocalić życie jest zdrada samego siebie i obarczanie winą innych - można było wyczytać w zapowiedzi spektaklu opartego na dramacie nawiązującym do prawdziwej historii, która rozegrała się pod koniec XVIII wieku.

W Salem oskarżono wtedy 80 osób o czarnoksięstwo, a 20 z nich stracono.

- Losy Johna Proctora, jego żony Elizabeth, Abigail Williams i niewielkiej społeczności miasteczka Salem można odczytać na wiele sposobów, jednak Marek Richter – autor adaptacji tekstu, układu scenicznego i zarazem reżyser spektaklu wraz ze swoją grupą aktorów Teatru Off Junior zagadnieniem kluczowym uczynili destrukcyjną siłę pomówienia, bezpodstawnego oskarżenia i hejtu - informuje II LO, które cieszy się z gry swojego ucznia.

Dominik wcielił się w rolę Johna Proctora, który przeciwstawia się całej społeczności, zmaga się z samym sobą.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto