Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mniejszości etniczne na wystawie w Karwanie. Złożona historia Żuław

rk
W Przyziemiu Karwanu przy ul. Starościńskiej od piątku można oglądać wystawę, która w "pigułce" przedstawia historię mniejszości etnicznych i religijnych w Malborku i okolicach.

W pierwszej połowie XIII wieku na tereny położone nad środkowym biegiem Nogatu dotarły pierwsze misje chrystianizacyjne zakonu krzyżackiego. Wraz z nimi rozpoczęła się systematyczna i intensywna kolonizacja tych początkowo pustych obszarów. Napływała na nie zarówno ludność słowiańska z Pomorza Gdańskiego, jak i pruska ze wschodu. Ta druga uległa jednak z czasem asymilacji i w XVII-XVIII w. całkowitemu zanikowi.
W 1286 r. mistrz krajowy pruski Konrad von Thierberg wystawił dokument, na mocy którego nadał świeżo założonej osadzie Marienburg - z niem. Gród Marii - prawo miejskie chełmińskie. Przybyli z Rzeszy, a także ze Śląska koloniści otrzymali do zasiedlenia teren znajdujący się na wysokim, prawym brzegu Nogatu. Ok. 1280 r. osadę otoczono murami. W tymże roku nastąpiło przeniesienie konwentu krzyżackiego z Zantyru - małego gródka w górnym biegu Nogatu - miasto i zamek będą żyć odtąd we wzajemnej zależności przez kilkaset lat.
Wspomniany przywilej lokacyjny nadawał miastu 40 włók (ok. 730 ha) ziemi na Żuławach - żyznych i urodzajnych terenach na lewym brzegu Nogatu. Ów pokaźny obszar przez długie lata zapewniał Malborkowi dostatek i możliwość rozwoju gospodarczego.

To wstęp do wystawy przygotowanej przez Muzeum Zamkowe w Malborku. Na ekspozycji, umieszczonej w Przyziemiu Karwanu, mniejszości przedstawiono z podziałem na narodowe - m.in. Szkoci, Żydzi, Polacy, "olędrzy", jeńcy stalagu XXB na Wielabarku oraz religijne - m.in. katolicy, baptyści, mennoci, Kościół Nowoapostolski.

Otwarcie wystawy towarzyszyło konferencji naukowej pt. "Mniejszości etniczne (narodowe) na terenie Żuław", która w piątek (11 marca) odbyła się w Ośrodku Konferencyjnym Karwan. Była to ostatnia konferencja organizowana przez muzeum w ramach projektu "Prace konserwatorskie i roboty budowlane w zespole kościoła NMP w Muzeum Zamkowym w Malborku", współfinansowanego z Programu „Konserwacja i rewitalizacja dziedzictwa kulturowego” w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009-2014.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto