Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Most Lisewo-Tczew. Tak ma wyglądać zabytkowa część po remoncie [ZDJĘCIA]

Przemysław Zieliński
Materiały Starostwa Powiatowego w Tczewie
Wymiana najbardziej uszkodzonych przęseł, odbudowany portal wjazdowy i wieżyczki z windami, nowy chodnik i ścieżka rowerowa - władze powiatu tczewskiego zaprezentowały projekt techniczny przebudowy zabytkowego mostu łączącego Lisewo Malborskie z Tczewem.

Urzędnicy tczewskiego starostwa (obiekt należy do samorządu powiatu tczewskiego) przygotowują się do ogłoszenia przetargu na wykonanie pierwszego etapu prac, polegającego na remoncie zabytkowej części mostu z 1857 r. Mają nadzieję, że wystarczy do tego suma blisko 33 mln zł, zebrana z subwencji rządowej oraz pomocy finansowej władz województwa, miasta Tczew i gminy Lichnowy.

- Realizacja pierwszego etapu prac to milowy krok dla zabytku - ocenia wicestarosta tczewski Mariusz Wiórek. - Nie zapominamy jednak o roli transportowej mostu, dlatego w drugim etapie musimy zlikwidować wąskie gardło w postaci dwóch przęseł ESTB. Ale to zadanie na jutro. Na razie skupiamy się na części zabytkowej. Jeśli rozstrzygniemy przetarg we wrześniu i nie będzie odwołań czy zaskarżeń, to prace ruszą jeszcze w tym roku.

CZYTAJ TEŻ: Lichnowy pomogą w remoncie mostu na Wiśle

Projekt przebudowy, przygotowywany przez kilka miesięcy przez Europrojekt Gdańsk S.A., zakłada odbudowę portalu wjazdowego wraz z przyczółkiem od strony Tczewa. Na jego szczyt będzie można wjechać windą, a pomieszczenia wewnątrz portalu mogą zostać przeznaczone np. na ekspozycję o historii mostów.

Odbudowane zostaną też wieżyczki. Dwie pary w części zabytkowej będą nawiązywać do tych zachowanych, z kolei dwie kolejne pary mają być bardziej nowoczesne. Powstanie też brama wjazdowa od strony Lisewa, ale zupełnie odbiegająca od tej sprzed 1939 r. Wymienionych zostanie 6 przęseł, o różnej - innej od oryginalnej konstrukcji Carla Lentze - gęstości kratownicy.

- Projekt zakładał przywrócenie funkcji komunikacyjnej, ale też wyeksponowanie historii obiektu, stąd decyzja o odtworzeniu bram i wież, choć w nowoczesnej formie, lecz po akceptacji wojewódzkiego konserwatora zabytków - tłumaczy Witold Kosecki, szef Europrojektu.
Przeciwko realizacji inwestycji, według koncepcji, która nie nawiązujące wiernie do historycznego wyglądu zabytku, nadal protestuje Społeczny Komitet Odbudowy Mostu.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto