Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Miasta Malborka poszukuje rówieśników Niepodległej. Zgłoś osobę ze swojej rodziny lub najbliższego otoczenia

Radosław Konczyński
Muzeum Miasta Malborka razem z Ośrodkiem "Pamięć i Przyszłość" z Wrocławia poszukuje osób urodzonych w roku 1923 i wcześniej, by podzieliły się historiami swojego życia. Włączą się w ten sposób w projekt "100 100-latków na 100-lecie".

Przypomnimy - Muzeum Miasta Malborka podpisało umowę partnerską z solidnym, doświadczonym partnerem, Ośrodkiem "Pamięć i Przyszłość", który od samego początku istnienia, tj. od 2007 roku realizuje program Świadkowie Historii. Teraz wspiera pracowników malborskiej instytucji .

- Zwracamy się z ogromną prośbą, szczególnie do rodzin stulatków, o rozmowę i opowiedzenie im o naszym działaniu. Im więcej osób uda nam się przekonać do rozmowy, tym więcej wspomnień uda nam się ocalić. Wspomnień niezwykle ważnych, takich, których nigdy nie da się odszukać w żadnym innym archiwum.
Pamiętajmy, że to ludzie tworzą historię i że to świadectwa uczestników wydarzeń historycznych są o wiele cenniejszym materiałem niż zapisana na podstawie przypuszczeń i szczątkowej wiedzy opowieść - podkreśla Muzeum Miasta Malborka.

Pracowników muzeum interesuje każda opowieść o życiu, ważnych wydarzeniach historycznych, codzienności w czasach, które już minęły, a których większości z nas nie było dane doświadczyć.

- Zachęcamy również do dzielenia się osobistymi pamiątkami, zdjęciami, dokumentami, które może jako kawałki papieru nie mają wartości materialnej, ale jako źródła historyczne mogą stać się nieocenionym materiałem archiwalnym. Wszystkie takie pamiątki trafią do archiwum, posłużą do przygotowania historycznych wystaw i projektów edukacyjnych dla młodzieży - dodaje MMM.

Jeśli chcecie państwo zgłosić do udziału w projekcie osobę ze swojej rodziny lub najbliższego otoczenia, można to zrobić, pisząc na adres [email protected] lub dzwoniąc pod nr tel. 884 994 005.

Tak wygląda rozmowa ze świadkiem historii

Malborska instytucja kultury wyjaśnia, że wywiady ze świadkami historii przeprowadzi muzealny reporter, specjalnie przygotowany do prowadzenia takich rozmów. Rozmowa przebiega w naturalnym dla rozmówcy środowisku, zazwyczaj w domu, tak by mógł on się czuć swobodnie. Cały przebieg spotkania jest rejestrowany za pomocą kamery i dyktafonu.

Rozmówca nie jest ponaglany ani pospieszany, opowiada w swoim własnym tempie. Opowiada wyłącznie o swoim życiu, o wydarzeniach historycznych, których był świadkiem, o swoim postrzeganiu minionej rzeczywistości. Podczas nagrania rozmówcy może towarzyszyć ktoś z rodziny lub osoba, w towarzystwie której rozmówca czuje się swobodnie i bezpiecznie. Jednorazowe spotkanie trwa około 1,5 do 2 godzin, ale czasem takie spotkanie może być rozłożone np. na dwa nagrania, jeśli rozmówca będzie potrzebował więcej czasu.
- Mając na uwadze wiek świadków historii podchodzimy do realizacji nagrania bardzo elastycznie - informuje Muzeum Miasta Malborka.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto