Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Miasta Malborka wystawę inauguracyjną pokaże podczas Dni Malborka

Radosław Konczyński
Fot. materiały Muzeum Miasta Malborka
Wystawa inauguracyjna, „Razem robimy muzeum”, „Niedziele w muzeum”, warsztaty dla mieszkańców - to wszystko w najbliższych miesiącach planuje Muzeum Miasta Malborka.

Nowa miejska jednostka istnieje od początku roku, a z każdym kolejnym miesiącem będzie chciała coraz bardziej zaznaczać swoją obecność w świadomości mieszkańców - najpierw w budynku przy ulicy Kościuszki 54, a być może za kilka lat w Ratuszu Staromiejskim, bo tę siedzibę władze miasta wpisały jako docelową w statucie Muzeum Miasta Malborka (i dlatego logo z ratuszem zostało wybrane na graficzną wizytówkę).

Obecnie dyrektor Dorota Raczkowska z grupą przyjaciół nowej placówki, bo takich ich można nazwać, przygotowuje m.in. pierwszą wystawę, która mieszkańcom zostanie zaprezentowana 16 czerwca - w drugi dzień święta miasta.

- Ja bardzo chcę, żeby do świadomości mieszkańców dotarło, że to nie jest tak, że parę osób przygotuje teraz wystawę i „wy bierzcie, co wam daliśmy”, tylko naprawdę chcę słuchać głosów mieszkańców przy tworzeniu tej ekspozycji - wyjaśnia Dorota Raczkowska.

Wystawa inauguracyjna o niemieckim i już polskim Malborku

Ekspozycja będzie dotyczyła dwóch okresów w XX wieku - zostanie podzielona na lata 1920-1939 oraz 1945-1956. Będzie można zobaczyć na niej wiele przedmiotów pozyskanych z Hamburga od byłych mieszkańców Malborka ze stowarzyszenia Heimatkreis Marienburg. Z pomocą członków Fundacji Mater Dei zbiory zostały przejrzane, policzone i powstał ich spis.

- W tej chwili porządkujemy i zabezpieczamy te zbiory. Z Hamburga przyjechały „skarby” w znaczeniu historycznym. Chcę uniknąć sytuacji, że mieszkańcy pomyślą, że teraz będziemy tworzyć niemieckie muzeum. I tu będą tylko Niemcy. Tak nie będzie. Bardzo duży nacisk kładziemy na zbieranie pamiątek z powojennych czasów. Natomiast nie da się uniknąć tej historii przedwojennej. To, co przyjechało z Hamburga z dużym udziałem Bodo Rueckerta, to jest dla nas baza wypadowa dotycząca lat świetności Marienburga - mówi Dorota Raczkowska. - To nie tyle będzie pierwsza wystawa, co wystawa inaugurująca działalność tego budynku. Będzie ograniczona tematycznie, bo nie jesteśmy w stanie pokazać wszystkich zbiorów, które przyjechały z Hamburga, i jeszcze tego, co przyniosą nam mieszkańcy, którzy przyjechali do Malborka po 1945 roku.

Trwa już akcja „Robimy muzeum razem”, w ramach której można oddać lub wypożyczyć miejskiej placówce eksponaty. Chętni mogą się zgłaszać w każdy czwartek w godz. 9-15 do Centrum Informacji Turystycznej na parterze, które jest częścią Muzeum Miasta. Jak dodaje pani dyrektor, dzięki temu mieszkańcy będą mogli poczuć, że „dziedzictwo kulturowe i historyczne będą tworzyć razem”.

Termomodernizacja, winda i kustosz

Wystawy stałej Muzeum Miasta w tym roku nie uda się przygotować z różnych przyczyn.

- Dobrą, merytoryczną wystawę muzea tworzą latami, dlatego ja nie wyobrażam sobie, że stworzę ją w trzy miesiące. Na pewno tematyka będzie związana tylko i wyłącznie z miastem. Chcielibyśmy pokazać, jak miasto rozwijało się od jego powstania, natomiast w oderwaniu od zamku. Muzeum Zamkowe ma swoich fachowców i oni świetnie się opiekują zamkiem. Tutaj chcemy skupić się na mieście, a jak miasto, to ludzie. Bardzo bym chciała pokazywać społeczną stronę - ludzi, ich działania, zakłady pracy, to, jak mieszkali, jakie były ich tradycje - mówi Dorota Raczkowska.

Kolejnym powodem jest termomodernizacja, która w tym roku odbędzie się w budynku przy ulicy Kościuszki 54. Prace będą prowadzone na zewnątrz i w środku, obejmą m.in. wymianę okien, oświetlenia oraz wykonanie izolacji fundamentów w celu poprawy sytuacji w piwnicach, gdzie odpada już tynk.

Docelowo sala konferencyjna na parterze będzie służyła do wystaw czasowych, a na pierwszym piętrze będzie się znajdowała ekspozycja stała. Wstęp będzie biletowany, ale za symboliczną kwotę, przy czym malborczycy będą mogli korzystać z Karty Mieszkańca. Trwają też rozważania nad ewentualnością budowy windy wewnątrz, dzięki czemu muzeum byłoby przyjazne dla osób niepełnosprawnych, ale to trudny temat ze względu na układ pomieszczeń i zabytkowy charakter obiektu.

Bez wątpienia w muzeum potrzebny będzie kustosz. Konkurs na to stanowisko (na pół etatu) dyrektor zamierza ogłosić w przyszłym roku.

Wnioski o dotacje i "Niedziele w muzeum"

Przypomnijmy, że Muzeum Miasta Malborka może już się pochwalić pierwszą pozyskaną dotacją. Ddostanie 40 tys. zł z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na projekt pt. „Mistrz Tradycji - Ceramika Żuławska w Malborku”, który będzie realizowany w 2018 i 2019 roku. Celem jest reaktywacja tradycji ceramicznych i nawet wykształcenie grupy osób, które w przyszłości przekażą tę wiedzę i umiejętności szerszemu gronu odbiorców.

Muzeum czeka jeszcze na rozstrzygnięcie dwóch innych konkursów. Jeden złożony wniosek dotyczy zorganizowania konferencji na temat historii osób, które przyjechały do Malborka po roku 1945. Kolejny pomysł związany jest z ochroną języka polskiego i tradycyjnym pytaniem, jak się nazywają mieszkańcy Malborka.
- Czy jestem malborką, malborczanką czy malborżanką? Chcemy organizować zajęcia dla dzieci, żeby wiedziały, jak mają o sobie mówić, bo to też jest bardzo ważne dla ich tożsamości - dodaje Dorota Raczkowska.

A już niezależnie od konkursów i dotacji, pani dyrektor zaprasza na edukacyjne „Niedziele w muzeum”, które - począwszy od kwietnia - będą się odbywały raz w miesiącu, także w wakacje. To akcja dla dzieci, rodziców i dziadków zachęcająca do wymiany międzypokoleniowej. Każda niedziela będzie przebiegała pod hasłem innego stylu architektonicznego występującego w mieście. Będą warsztaty i spotkania z ciekawymi ludźmi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto