Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Miasta Malborka z nowym logo i pierwszą akcją dla mieszkańców - "Róbmy muzeum razem"

Radosław Konczyński
Fot. Radosław Konczyński
Mieszkańcy mogą współtworzyć Muzeum Miasta Malborka. Nowa utworzona jednostka miejska zachęca do dzielenia się rodzinnymi pamiątkami w ramach akcji „Robimy muzeum razem”.

Muzeum Miasta Malborka działa od początku stycznia i przygotowuje się do pierwszej wystawy. Mają być na niej zaprezentowane eksponaty z czasów niemieckiego Marienburga pozyskane od byłych mieszkańców z Hamburga. Dyrektor placówki liczy też na obecnych malborczyków.

- Bardzo chcę, by do świadomości mieszkańców doszła taka informacja, że to nie jest tak, że teraz parę osób urządza wystawę. Naprawdę chcę słuchać głosów mieszkańców przy jej tworzeniu - mówi Dorota Raczkowska, dyrektor Muzeum Miasta Malborka. - Chcę też uniknąć sytuacji, że mieszkańcy będą mówili, iż tworzymy tutaj muzeum niemieckiego Malborka. Oczywiście, z Hamburga przyjechały „skarby” w znaczeniu historycznym, ale bardzo duży nacisk kładziemy na zbieranie pamiątek z powojennych czasów. Chcemy, żeby mieszkańcy czuli, że swój cały bagaż historii, który przywieźli tutaj, mogą zaprezentować w muzeum.

Zresztą, mieszkańcy Malborka już się zgłaszają. Pytają o zbiory przywiezione z Niemiec, o szczegóły odnośnie funkcjonowania muzeum i przyjmowania kolejnych eksponatów. Dlatego w przyszłym tygodniu miejska jednostka już oficjalnie rozpoczyna akcję „Robimy muzeum razem”. Posiadacze wartościowych pamiątek związanych z historią lub tradycją Malborka, którzy chcieliby je przekazać lub wypożyczyć, mogą je przynosić w każdy czwartek w godz. 9-15 do Centrum Informacji Turystycznej przy ul. Kościuszki, które wchodzi w skład muzeum.

Pierwszą ekspozycję w Muzeum Miasta Malborka będzie można obejrzeć 16 czerwca, czyli w drugim dniu święta miasta. Złożą się na nią przedmioty wybrane ze zbiorów hamburskich oraz te, które przekażą obecni malborczycy.

- To nie będzie pierwsza wystawa stała, tylko wystawa inaugurująca działalność muzeum w tym budynku. Zostaną zaprezentowane dwa okresy miasta: z lat 1920-1939 oraz 1945-1956, a więc z pominięciem „czarnej plamy” na drugą wojnę światową - dodaje Dorota Raczkowska.

Akcja "Robimy muzeum razem" nie dotyczy tylko pierwszej wystawy, ale szerszych i dalszych planów. Przekazując swoje pamiątki, mieszkańcy mogą w rzeczywistości współtworzyć muzeum.

Warto dodać, że nowa placówka ma swoje logo. Spośród dziesięciu zgłoszonych prac wybrała je komisja w składzie: Bernard Jesionowski, Beata Grudziecka, Piotr Topolski, Marcin Politowski i Dorota Raczkowska. Zwyciężyła praca malborskiego artysty plastyka, Andrzeja Krzemińskiego, przedstawiająca Ratusz Staromiejski. Nic w tym dziwnego, bo docelowo w przyszłych latach Muzeum Miasta miałoby się przenieść z Kościuszki 54 właśnie na Stare Miasto.

Zwycięzca wykorzystał logo, które już kiedyś, w latach 70., przedstawił ówczesnym władzom miasta.

- Ja jestem zadowolona. Ratusz jest symbolem tego, co pozostało po dawnych czasach, i myślę, że jest to bardzo trafny projekt - mówi Dorota Raczkowska.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto