Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Zamkowe kupiło we Francji zabytki z bursztynu. Powiększyły słynną malborską kolekcję tworzoną od ponad 60 lat

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Muzeum Zamkowe w Malborku
Kolekcja bursztynu w Muzeum Zamkowym w Malborku, jedna z najbardziej znanych w kraju, wzbogaciła się o XVII-wieczne zabytki kupione we Francji. To figurki Marii i św. Jana oraz widelczyk.

Ostatnie zakupy Muzeum Zamkowego w Malborku to efekt współpracy nawiązanej na wiodących w świecie targach sztuki TEFAF. Delegacja malborskiej instytucji w czerwcu br. była obecna w holenderskim Maastricht, gdzie odbyła się ta impreza organizowana przez The European Fine Art Foundation (stąd skrót).

Figurki i widelczyk z paryskiej galerii sztuki

Nowe obiekty pochodzą z oferty Galerie Delalande w Paryżu. Jak wyjaśnia muzeum, figurki Marii i św. Jana rzeźbione w nieprzeźroczystym, czerwonym bursztynie, z twarzami wykonanymi z kości zwierzęcej, pierwotnie prawdopodobnie były częścią XVII-wiecznego ołtarzyka. Drugim z zakupionych eksponatów jest srebrny widelczyk z uchwytem z czerwonego bursztynu. Na trzonku znajduje się antyczny motyw - twarze kobiety i mężczyzny zwrócone w przeciwnych kierunkach.

Od XVI wieku posługiwano się tym motywem przy zilustrowaniu ideału szlachetnej miłości duchowej, a także równości mężczyzn i kobiet w środowisku arystokratycznym. W Europie doby renesansu i baroku tego typu drobne przedmioty z bursztynu były popularną formą podarunków. Widelczyk mógł należeć do kompletu sztućców przeznaczonych jako prezent ślubny – informuje Muzeum Zamkowe.

Zamek słynie ze swojej kolekcji bursztynu

Nowe nabytki trafiły już na wystawę stałą „Bursztynowe konteksty”, która znajduje się w piwnicy skrzydła wschodniego Zamku Średniego. Można tam zobaczyć eksponaty gromadzone od 1961 roku, czyli momentu powołania Muzeum Zamkowe

- Historia zamku w Malborku – stolicy państwa krzyżackiego, a później rezydencji królów polskich, jest ściśle związana z bursztynem. W okresie średniowiecza bursztyn stał się źródłem potęgi handlowej zakonu. Z bursztynu wytwarzano wówczas przede wszystkim różańce, ale też reliefy czy rzeźby figuralne - czytamy na stronie Muzeum Zamkowego.

W późniejszym okresie bursztyn służył rzemieślnikom jako tworzywo do wykonywania luksusowych przedmiotów, np. niewielkich rzeźb, kielichów, szkatuł, ołtarzyków. Także na malborskiej wystawie stałej nie brakuje arcydzieł, które wyszły m.in. spod rąk wybitnych gdańskich artystów - Michela Redlina czy Christophera Mauchera. Tutejsza kolekcja słynie też z unikatowych obiektów, które należały do takich królów polskich, jak Stanisław Leszczyński i Stanisław August Poniatowski.

Muzeum Zamkowe w Malborku pozyskuje nowe eksponaty do kolekcji własnych za pośrednictwem swojej Muzealnej Komisji Zakupów. Jej członkowie – pracownicy naukowi muzeum przygotowują opinie, na podstawie których dyrektor podejmuje decyzje, czy pozyskać dany obiekt.

Malbork: Muzeum Zamkowe kupiło kolekcję militariów o wartośc...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto