Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Zamkowe w Malborku bez dotacji z "Feniksa" na Przedzamcze. Będzie próbowało szczęścia w drugim naborze

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
materiały Muzeum Zamkowego w Malborku
Muzeum Zamkowe w Malborku będzie musiało zrobić drugie podejście po dofinansowanie z programu FEnIKS na kontynuację prac na Przedzamczu. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosiło wyniki pierwszego naboru. Malborskiej instytucji zabrakło w szczęśliwej trzynastce, która otrzymała wsparcie.

FEnIKS na inwestycje w kulturze. Na razie nie dla Malborka

FEnIKS, czyli program Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko 2021-2027 jest finansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR). W ramach najnowszej perspektywy finansowej na kulturę udało się uzyskać rekordową kwotę w wysokości ponad 600 mln euro, czyli 2,8 mld zł. Środkami tymi dysponuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jak wyjaśnia resort, w ramach programu można ubiegać się o środki na projekty inwestycyjne z obszaru kultury, których celem jest tworzenie centrów aktywności społecznej oraz podniesienie atrakcyjności turystycznej zabytkowych obiektów.

MKiDN ogłosiło wyniki pierwszego naboru, w którym 13 projektów otrzymało dofinansowanie na łączną kwotę prawie 470 mln zł.

- Wejście Polski do struktur Unii Europejskiej stworzyło dla polskiej kultury niepowtarzalną szansę na realizację inwestycji na niespotykaną do tej pory skalę i odrobienie wieloletnich zaniedbań w tym obszarze. Najważniejszym było zapewnienie możliwości finansowania kultury z funduszy strukturalnych UE oraz przekonanie Komisji Europejskiej, że kultura jest dla Polski nie tylko źródłem tożsamości, definiującym nasze miejsce w Europie, ale także zasobem, w oparciu o który chcemy budować naszą przewagę konkurencyjną – powiedziała podczas ogłoszenia wyników naboru Joanna Scheuring-Wielgus, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego.

**CZYTAJ TEŻ:

Zamek w Malborku już potrzebuje drugiego punktu obsługi turystów

**

Muzeum Zamkowe w Malborku złoży kolejny wniosek na Przedzamcze

Niestety, w szczęśliwej trzynastce zabrakło Muzeum Zamkowego w Malborku, a przypomnijmy, że ta narodowa instytucja kultury podległa MKiDN złożyła wniosek na kontynuację prac remontowo-konserwatorskich oraz adaptację do funkcji muzealnych trzech zabudowań na Przedzamczu:

  • kościoła św. Wawrzyńca,
  • sąsiadującej z nim dawnej infirmerii dla służby zamkowej (ostatnio hotel Zamek),
  • dawnej willi Zarządu Odbudowy Zamku, czyli tzw. willa Steinbrechta, gdzie obecnie mieszczą się pracownie konserwatorskie, które wkrótce zostaną przeniesione do odbudowanych dawnych budynków gospodarczych Przedzamcza.

Wkrótce ma być ogłoszony drugi nabór i na pewno będziemy startowali z tym samym wnioskiem projektowym. Jest szansa, że tym razem się uda. Z informacji przekazywanych przez ministerstwo wynika, że będą dużo większe środki, więc warto aplikować po raz kolejny – mówi Agnieszka Kowalska, zastępca dyrektora Muzeum Zamkowego ds. naukowo-konserwatorskich.

Ministerstwo poinformowało, że drugi nabór wniosków odbędzie się od czerwca do końca sierpnia br., a do rozdania będzie ok. 900 mln zł.

Dobrze by było, żeby w tej puli znalazło się kilkanaście milionów złotych dla malborskiego muzeum. Dzięki planowanym pracom w byłym hotelu Zamek ma powstać m.in. drugi punkt obsługi zwiedzających (kasy, sklepik, szatnia, poczekalnia, toalety i pokój dla matki z dzieckiem), przeznaczony zwłaszcza dla turystów docierających od strony rzeki Nogat (na drugim brzegi znajdują się parkingi sezonowe). Ponadto, budynki mają być zaadaptowane na: wystawę stałą pod roboczym tytułem „Wrota do zamku”, sale wystaw czasowych, sale edukacyjne, magazyny muzealne oraz biura.

Przypomnijmy, że na Przedzamczu dopiero co zakończyła się odbudowa dawnych budynków gospodarczych z reliktami ścian ze średniowiecza. Na przełomie kwietnia i maja br. w tych nowych przestrzeniach rozpoczną działalność biblioteka zamkowa, Centrum Badań nad Dziedzictwem Pokrzyżackim, pracownie konserwatorska i digitalizacji oraz archiwa.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto