Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nagrody Kartëskô Skra wręczone. To oni zasłużyli się dla gminy Kartuzy

Maciej Krajewski
Maciej Krajewski
Grono laureatów tym razem się wyraźnie powiększyło.
Grono laureatów tym razem się wyraźnie powiększyło. UM Kartuzy
Kartuskie Skry powędrowały do tegorocznych laureatów. Za działalność w 2023 r. przyznano wyjątkowo wiele statuetek, bo i miniony rok był dla Kartuz szczególny. Ostatnie miesiące bowiem obfitowały w wielkie, ambitne wydarzenia i inicjatywy z okazji 100-lecia praw miejskich stolicy Kaszub.

W Kartuzach odbyła się uroczystość wręczenia nagród „Kartëskô Skra”. To przyznawane co roku wyróżnienia dla osób, grup i instytucji, które najbardziej zasłużyły się działaniami na rzecz gminy lub osiągnięciami na polu kultury, sportu czy biznesu.

Wielka gala miała miejsce w piątek 22 marca na sali widowiskowej Kartuskiego Centrum Kultury. Grono laureatów było tym razem wyjątkowo duże, gdyż sam 2023 r. był szczególny dla stolicy Kaszub. W minionych miesiącach Kartuzy obchodziły bowiem 100-lecie uzyskania praw miejskich, co owocowało licznymi, ambitnymi wydarzeniami oraz inicjatywami.

- Czas ten był okresem, w którym (mam takie odczucie) wzmocniliśmy znacząco wspólnotę mieszkańców Kartuz i gminy Kartuzy. Stało się to w wyniku zaangażowania mieszkańców w obchody jubileuszu - podkreślał na gali Mieczysław Grzegorz Gołuński, burmistrz Kartuz. - Ogrom wydarzeń, które honorowały jubileusz, był dla nas powodem do niezwykłej dumy. Praca, jaką wykonał w mediach społecznościowych Artur Socha, ukazując historię naszego miasta i jego mieszkańców, była inspiracją dla wielu do wyrażenia swoich uczuć względem naszego cudownego miasta. Nie sposób tu nie wspomnieć o wsparciu, jakie uzyskaliśmy organizując XXIV Światowy Zjazd Kaszubów, dzięki przychylności Zarządu Głównego i Rady Naczelnej ZKP. Za wszystkie inicjatywy podjęte dla uczczenia 100 lenia nadania praw miejskich jestem niezwykle wdzięczny.

Laureaci nagrody zostali wybrani przez specjalną kapitułę - spośród kandydatur zgłoszonych przez mieszkańców, radnych oraz stowarzyszenia, media i organizacje zawodowe. Na dodatek do licznych nagród burmistrz Kartuz wręczył też 12 wyróżnień.

Statuetki dla nagrodzonych przygotowała specjalnie na tę okazję artystka Maria Wojtiuk. Autorkę zainspirowała proza kaszubskiego pisarza Aleksandra Majkowskiego. „Kartuskie Skry” są wyobrażeniem zwycięskiego „Ducha Warto” w otoczeniu 7 kartuskich gwiazd.

- Gratuluję tegorocznym laureatom. Zachęcam do angażowania się w życie społeczne gminy Kartuzy. Zależy nam na budowaniu społeczeństwa obywatelskiego, biorącego odpowiedzialność za to, co dzieje się wokół nas. Chcemy promować dorobek naszych mieszkańców, a przez to wzbogacać gminę Kartuzy - dodał jeszcze burmistrz Gołuński.

Wydarzenie zwieńczył też występ kartuskich artystów pod kierownictwem Agnieszki Łabuda-Wiatr.

ZOBACZ TEŻ:
Nagrodzili zasłużonych obywateli gminy Sierakowice

Lista nagrodzonych

Kultura:
Jan Wyrowiński, prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego - za ogromną przychylność dla inicjatyw promujących i upowszechniających kaszubską kulturę na terenie Gminy Kartuzy, w szczególności współorganizację XXIV Światowego Zjazdu Kaszubów 2024.

Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie. Oddział w Kartuzach - za realizację konkursów i innych wydarzeń służących zachowaniu kaszubskiej tożsamości i promocji dorobku kulturalnego naszych przodków, a szczególnie współorganizację XXIV Światowego Zjazdu Kaszubów 2024.

Sport:
Kacper Śleszyński, KKK Rebelia Kartuzy - za osiągnięcia we współzawodnictwie sportowym w roku 2023, a szczególnie zdobycie złotego medalu WAKO Mistrzostw Europy w Kickboxingu w kategorii 75 kg – junior starszy i tytułu najlepszego zawodnika mistrzostw, które odbyły się w stolicy Turcji – Stambule.

Promocja:
Klub Seniora przy Centrum Wsparcia Społecznego w Kartuzach - za inicjatywę przygotowania i prezentacji świątecznego tańca przez członkinie klubu, który pozwolił odkryć seniorkom talent taneczny i aktorski oraz przyczynił się do szerokiej promocji Gminy Kartuzy w mediach ogólnopolskich.

Pomagają innym:
Jan Plichta - za otwarte serce na potrzeby drugiego człowieka, w tym szczególnie wspieranie kartuskiego sportu oraz przedsięwzięć kulturalnych, dających możliwość tworzenia atrakcyjnej oferty spędzania wolnego czasu przez mieszkańców gminy.

Szkolne Koło Wolontariatu przy ZSO nr 2 w Kartuzach - Nagroda została przyznana za: promocję idei pomocy drugiemu człowiekowi wśród dzieci i młodzieży poprzez zaangażowanie w realizację akcji społecznych: Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, Pola nadziei, Akcja wigilijna oraz Dwa światy organizowanych na rzecz różnych grup społecznych.

Całokształt:
Uczniowski Klub Żeglarski „Lamelka” Kartuzy - za realizację różnorodnych działań służących rozwojowi sportów wodnych na terenie Gminy Kartuzy, w tym szczególnie wsparcie utworzenia klasy żeglarskiej w Zespole Kształcenia i Wychowania w Brodnicy Górnej, promocję naszego samorządu poprzez sukcesy młodych adeptów żeglarstwa na akwenach wodnych w kraju i zagranicą.

Przedsiębiorczość:
Przedsiębiorstwo Drogowo-Mostowe „Dromos” sp. z o.o. Kartuzy - za konsekwentne dążenie do rozwoju firmy oferującej usługi na najwyższym poziomie, dającej miejsca pracy mieszkańcom i możliwość zdobycia doświadczenia zawodowego.

Lista wyróżnionych

Kultura:
Jan Mazur - za zaangażowanie w działania, służące zachowaniu tradycji naszych przodków oraz dbałość o upowszechnianie bogactwa kaszubskiej kultury, poprzez pracę w kartuskim oddziale Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego i Radzie Naczelnej ZKP.

Izabela Bliźniewska - za zaangażowanie w działania, służące zachowaniu tradycji naszych przodków oraz dbałość o upowszechnianie bogactwa kaszubskiej kultury.

Marta Goluch - za konsekwentne dążenie do rozwijania swojego talentu w dziedzinie muzyki i literatury poprzez realizację różnorodnych projektów charakteryzujących się najwyższym poziomem artystycznym i aktywne uczestnictwo w życiu kulturalnym Gminy Kartuzy.

Sport:
Arkadiusz Makurat - za promocję wśród młodych mieszkańców Gminy Kartuzy zainteresowania aktywnością fizyczną, a szczególnie uprawianiem podnoszenia ciężarów oraz wsparcie dla wydarzeń kulturalnych realizowanych na terenie sołectwa Kiełpino.

Promocja:
Paweł Ćwiertnia - za zaangażowanie w popularyzację historii Kartuz - Stolicy Kaszub oraz przywracanie pamięci o kartuskiej społeczności poprzez gromadzenie pamiątek z przeszłości miasta i jego mieszkańców oraz ich udostępnianie.

Natalia Gronda - za promocję i upowszechnianie kaszubskiej kultury poprzez osobiste zaangażowanie w działania, służące popularyzacji tradycji naszych przodków.

Pomagają innym:
Bronisław Bigus - za długoletnie pełnienie funkcji prezesa oraz naczelnika jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Koloni oraz podejmowanie inicjatyw służących poprawie bezpieczeństwa przeciwpożarowego Sołectwa Kolonia.

Marcin Okrój - za podejmowanie inicjatyw służących poprawie bezpieczeństwa przeciwpożarowego Sołectwa Prokowo, w tym w szczególności przyczynienie się do rozbudowy strażnicy oraz wspieranie wydarzeń kulturalnych oraz dbanie o zachowanie tradycji kaszubskich gwiżdży.

Aleksandra Wenta-Smól - za promocję idei pomocy drugiemu człowiekowi, poprzez udzielanie kompleksowego wsparcia, które daje nadzieję i siłę w walce z chorobą nowotworową podopiecznym Kartuskiego Hospicjum Domowego Caritas oraz Hospicjum Stacjonarnego „Dom Nadziei”.

Arkadiusz Klawikowski – za podejmowanie inicjatyw służących poprawie bezpieczeństwa przeciwpożarowego mieszkańców i gości Sołectwa Brodnica Górna oraz wspieranie wielu wydarzeń realizowanych w Centrum Sportów Wodnych i Promocji Regionu na Złotej Górze.

Całokształt:
Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 2 w Kartuzach „Copernicus” - za realizację działań wspierających upowszechnianie kultury i sportu poprzez organizację Przeglądu Twórczości Kaszubskiej Dzieci i Młodzieży oraz zajęć i turniejów szachowych, tenisa stołowego a także aktywny udział w akcjach pomocy drugiemu człowiekowi.

Przedsiębiorczość:
Kartuskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o. Kartuzy - za dynamiczny rozwój firmy, świadczącej profesjonalne usługi na najwyższym poziomie, włączającej się w projekty promujące aktywność fizyczną wśród dzieci i młodzieży, a także wspieranie samorządu w realizacji projektu: „Kompleksowa rekultywacja jezior: Mielenko, Karczemne, Klasztorne Małe i Klasztorne Duże w Kartuzach”.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto