Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Narodowy Dzień Zwycięstwa w Malborku. Od pomnika Stalagu XXB do pomnika Celników Polskich

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
8 maja uroczystości w Malborku odbyły się m.in. na Cmentarzu Żołnierzy Wspólnoty Brytyjskiej.
8 maja uroczystości w Malborku odbyły się m.in. na Cmentarzu Żołnierzy Wspólnoty Brytyjskiej. Radosław Konczyński
Mieszkańcy Malborka oddali cześć naszym rodakom – ofiarom II wojny światowej. W poniedziałek (8 maja), który jest Narodowym Dniem Zwycięstwa, uroczystości odbyły się pod kilkoma malborskimi pomnikami.

Narodowy Dzień Zwycięstwa w Malborku

Obchody Narodowego Dnia Zwycięstwa w Malborku zawsze zaczynają się pod pomnikiem Stalagu XXB na Cmentarzu Komunalnym. Właśnie na tym terenie w czasie II wojny światowej w niemieckim wówczas mieście, a dokładnie w jego dzielnicy Willenberg (Wielbark) znajdował się obóz jeniecki. Więzieni w nim byli przede wszystkim żołnierze Wspólnoty Brytyjskiej, Francuzi, Belgowie, chociaż nie brakowało też Polaków.

78 lat temu wszedł w życie dzień wcześniej podpisany w Reims akt bezwarunkowej kapitulacji III Rzeszy. Akt ten oznaczał zakończenie II wojny światowej. Wojny, która okazała się najbardziej krwawą w dziejach ludzkości - powiedział przy pomniku Stalagu XXB Marek Charzewski, burmistrz Malborka.

Włodarz przypomniał, że w II wojnie światowej uczestniczyły 72 państwa, toczyła się ona na terenie 40 krajów i spowodowała śmierć ponad 50 milionów ludzi, w tym ponad 6 milionów Polaków. Porównując liczbę ofiar do liczby ludności poszczególnych państw według stanu z 1939 roku, procentowo najwięcej zginęło obywateli polskich.

- Te liczby pokazują, jak wielkim nieszczęściem i tragedią była II wojna światowa. Spowodowała ogromne straty w ludziach, ogromne straty materialne, ale była też wielkim szokiem moralnym. Pokazała bowiem najczarniejsze oblicze ludzkich możliwości. Oblicze, z którego ludzie nie zdawali sobie sprawy. Nie zdawali sobie sprawy, że człowiek może zgotować człowiekowi taki los. Ten szok moralny stał się bardzo ważną lekcją dla przyszłych pokoleń - mówił Marek Charzewski.

CZYTAJ TEŻ: W Szymankowie uczcili pamięć pomordowanych celników i kolejarzy

Podczas obchodów Narodowego Dnia Zwycięstwa delegacje władz samorządowych, służb mundurowych, stowarzyszeń i szkół złożyły kwiaty również m.in. na Cmentarzu Żołnierzy Wspólnoty Brytyjskiej – część z nich zmarła właśnie w Stalagu XXB.
Jeszcze przed 2014 rokiem uroczystość odbywała się również na znajdującym się za ogrodzeniem Cmentarzem Żołnierzy Radzieckich, który od czasu aneksji Krymu i napaści Rosji na obwody doniecki i ługański jest omijany.

Malborskie obchody 8 maja, jak zawsze, zakończyły się pod pomnikiem Celników Polskich w Malborku Kałdowie, poświęconym funkcjonariuszom celnym, którzy stracili życie z rąk Niemców.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto