Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Narodziny, śluby i zgony w 2022 r. Sprawdziliśmy w Urzędzie Stanu Cywilnego w Malborku, jakie były ostatnie 12 miesięcy dla mieszkańców

Anna Szade
Anna Szade
Statystyki Urzędu Stanu Cywilnego za 2022 r. są jak lustro. Odbijają się w nim zarówno szczęśliwe twarze nowożeńców czy świeżo upieczonych rodziców. Ale nie brakuje też łez rozpaczy po śmierci bliskich. Jakie były minione 12 miesięcy dla mieszkańców Malborka i okolic?

Zajrzeliśmy do rejestrów Urzędu Stanu Cywilnego w Malborku. Tam krzyżują się losy wielu mieszkańców. Według obecnego prawa, nie można obejść się bez wizyty i urzędowych dokumentów na żadnym etapie życia.
Malborskie dane nie dotyczą tylko mieszkańców miasta. Obejmują też osoby z innych miejscowości, które zmarły w malborskim szpitalu albo dzieci, które przyszły tam na świat.

Zmarli w 2022 r. Ile osób pożegnaliśmy na zawsze?

Rok 2022 wciąż był rokiem pandemii koronawirusa. Przez kolejne 12 miesięcy zarejestrowano łącznie 517 zgonów, w tym 14 transkrypcji. To nic innego, jak wierne i literalne przeniesienie treści zagranicznego dokumentu stanu cywilnego zarówno językowo, jak i formalnie.
Bardzo wiele rodzin żegnało bliskich, których pokonał groźny wirus.

Z analizy informacji zapisanych na kartach zgonów w ciągu całego roku 2022 COVID-19 był pierwotną lub wtórną przyczyną śmierci 60 osób – przekazała nam Renata Nosko, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Malborku.

Ale statystyki pokazują też, jak w kolejnych miesiącach zmieniała się sytuacja pandemiczna. Największe żniwo koronawirus zebrał na początku 2022 r.
- Aż 51 osób zmarło tylko w okresie styczeń-luty, 5 osób zmarło w marcu, 1 osoba w sierpniu i 3 osoby w październiku – wylicza Renata Nosko.
Dla porównania, w 2021 r. tylko w grudniu aż 77 osób miało wpisany wirus COVID-19 jako pierwotną bądź wtórną przyczynę zgonu.

Jeśli w całej tej trudnej sytuacji można znaleźć coś odrobinę optymistycznego, to w całym 2022 r. zmarło o 229 osób mniej niż w poprzednim, czyli o ok. 44 proc.
Dwa poprzednie lata, czyli 2020 i 2021 rok, okrzyknięto w Polsce najczarniejszymi, jeśli chodzi liczbę zgonów od zakończenia drugiej wojny światowej.

Narodziny w Malborku. Ile dzieci przyszło na świat?

W roku 2022 ogółem zarejestrowano 760 urodzeń. Jak widać, więcej dzieci przyszło na świat niż osób odeszło. Rok wcześniej ta różnica wyglądała dużo smutniej. Wtedy po raz pierwszy w historii malborskiego USC liczba zgonów przewyższyła liczbę urodzeń o 39. Przy czym dzieci narodziło się w ubiegłym roku o 36 mniej niż w 2021.

W tej ogólnej liczbie urodzeń mieszczą się też:

 • urodzenia nietypowe, czyli transkrypcje – 130,
 • urodzenia martwe – 11.

Tylko w Malborku przyszło natomiast na świat 309 chłopców i 299 dziewczynek, które zgłoszono w tutejszym USC.

Śluby po malborsku. Ile razy pary powiedziały sobie "tak"?

Bieżąca sytuacja ma również wpływ na liczbę zarejestrowanych małżeństw. Było ich więcej, bo w ciągu ostatnich 12 miesięcy było ich 256, dla porównania w 2021 r. - 211.
Jakie były to uroczystości? Najczęściej pary młode wybierają śluby cywilne, jest ponad dwa razy więcej niż konkordatowych.

Najwięcej związków małżeńskich zawarto w trzecim kwartale, najmniej w pierwszym. Oto dokładne dane:

 • pierwszy kwartał
  - ślub konkordatowy - 2
  - ślub cywilny - 16
 • drugi kwartał
  - ślub konkordatowy - 10
  - ślub cywilny - 39
 • trzeci kwartał
  - ślub konkordatowy - 38
  - ślub cywilny - 53
 • czwarty kwartał
  - ślub konkordatowy - 9
  - ślub cywilny - 28

Co ciekawe, wzrosła liczba transkrypcji dokumentów małżeńskich.

Było ich 61. To znaczny wzrost w stosunku do roku ubiegłego, gdy było ich 28. Jest to spowodowane umiejscawianiem aktów małżeństw przez uchodźców zza wschodnich granic, a głównie z Ukrainy i Białorusi – wyjaśnia Renata Nosko.

W 2022 r. 12 par powiedziało sobie „tak” w plenerze, poza USC.

PRZECZYTAJ TEŻ: Malbork. Ślub poza USC? Pary młode decydują się na takie rozwiązanie. Jakie miejsca wybierają na te ceremonie?

Pełne dane pochodzące z malborskiego USC, dotyczące urodzeń ślubów i zgonów w 2021 r. prezentujemy w galerii. Dla porównania są też statystki z dwóch poprzednich lat.

Narodziny, śluby i zgony w 2022 r. Sprawdziliśmy w Urzędzie ...

emisja bez ograniczeń wiekowychprzemocseks
Wideo

Strona Kobiet: Przemoc seksualna wojsk rosyjskich wobec Ukrainek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto