Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niedziele handlowe w 2020 r. Co się zmieniło? Kiedy sklepy będą otwarte? Kalendarz niedziel handlowych

Redakcja
Od 1 stycznia 2020 roku jeszcze bardziej zmniejsza się kalendarz niedziel handlowych. Zakaz handlu dotyczyć będzie wszystkich niedziel z wyjątkiem 7 w roku.
Od 1 stycznia 2020 roku jeszcze bardziej zmniejsza się kalendarz niedziel handlowych. Zakaz handlu dotyczyć będzie wszystkich niedziel z wyjątkiem 7 w roku. sxc.hu
ZAKAZ HANDLU W NIEDZIELE W 2020 ROKU. Od 1 stycznia 2020 roku zakaz handlu obejmuje jeszcze więcej dni. Zakupy będziemy mogli zrobić już tylko w 7 niedziel w roku. Ale to prawdopodobnie nie koniec zmian. Czego jeszcze możemy się spodziewać?

Ustawa o zakazie handlu w niedziele weszła w życie 1 marca 2018 roku. Wówczas w każdym miesiącu obowiązywały dwie niedziele handlowe - pierwsza i ostatnia. Wyjątkiem był grudzień, kiedy tylko w jedną niedzielę obowiązywał zakaz handlu.

Z kolei w 2019 r. już tylko w jedną niedzielę miesiąca (tę ostatnią) można zrobić zakupy. Wyjątkiem był kwiecień oraz grudzień, kiedy to zaplanowano więcej niedziel handlowych. W kwietniu zakupy mogliśmy zrobić w dwie niedziele (tuż przed Wielkanocą 14, a także 28 kwietnia).

Trwa głosowanie...

Czy brakuje ci możliwości zrobienia zakupów w niedzielę?

W 2020 r. będzie tylko 7 niedziel handlowych

Niedziele handlowe i zmiany od 2020 roku

Od 1 stycznia 2020 roku jeszcze bardziej zmniejszył się kalendarz niedziel handlowych. Zakaz handlu dotyczy wszystkich niedziel z wyjątkiem 7 w roku.

W 2020 roku zakupy zrobimy w następujące niedziele: jedną niedzielę przed Wielkanocą, dwie niedziele przed świętami Bożego Narodzenia oraz cztery dodatkowe, ostatnie niedziele: stycznia, kwietnia, czerwca oraz sierpnia.

Kalendarz niedziel handlowych w 2020 roku:

  • 26 stycznia 2020 r.
  • 5 kwietnia 2020 r.
  • 26 kwietnia 2020 r.
  • 28 czerwca 2020 r.
  • 30 sierpnia 2020 r.
  • 13 grudnia 2020 r.
  • 20 grudnia 2020 r.

Co ważne, zgodnie z ustawą w Wigilię Bożego Narodzenia oraz w sobotę bezpośrednio poprzedzającą Wielkanoc handel będzie możliwy tylko do godz. 14.00.

Zakaz handlu w niedziele i święta – możliwe zmiany w ustawie

**
Nie jest wykluczone, że wkrótce może dojść do
nowelizacji ustawy o zakazie handlu w niedziele i święta. Na razie nie wiadomo dokładnie jakie zmiany mogą zostać wprowadzone. Głośno jednak mówi się o konieczności uregulowania kwestii pracy w niedzielę placówek pocztowych. Obecnie takie placówki wyłączone są z zakazu handlu. Z tej „furtki” korzystają m.in. franczyzobiorcy sieci Żabka**, którzy posiadają status placówki pocztowej, dlatego ich sklepy mogą być otwarte we wszystkie niedziele.

Ostatnio kolejna sieć handlowa podpisała umowę na dostarczanie przesyłek pocztowych. Sklepy ABC, należące do Grupy Eurocash, będą mogły korzystać z wyjątku od zakazu handlu w niedziele.

Jak niedawno powiedział w rozmowie z "Rzeczpospolitą" poseł PiS Janusz Śniadek, nowelizacji ustawy można spodziewać się po marcu 2020 r.

Ostatnio też pojawiły się informacje o pomyśle złagodzenia ustawy o zakazie handlu w niedziele i święta. jak donosiły niektóre media, pojawiała się taka opcja, aby w niedziele i święta z ladą mogli stanąć np. studenci lub emeryci?

Z pytaniem o ewentualne zmiany w ustawie zwróciliśmy się do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Oto odpowiedź, jaką otrzymaliśmy:

„Odnosząc się do kwestii nowelizacji ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni, należy zauważyć, że docelowa regulacja ograniczenia handlu, zgodnie z którą zakaz handlu nie będzie obowiązywać jedynie w ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia każdego kolejnego roku kalendarzowego, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę poprzedzającą Wielkanoc, zacznie obowiązywać od dnia 1 stycznia 2020 r. Zatem dopiero wówczas będzie możliwe dokonanie pełnej oceny skutków obowiązywania ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni”.

Tutaj zrobisz zakupy w każdą niedzielę

Zgodnie z ustawą zakaz handlu w niedziele nie obejmuje wszystkich. Otwarte mogą być sklepy, w których za ladą staną sami właściciele lub członkowie ich rodzin, apteki, piekarnie, lodziarnie, kwiaciarnie, urzędy pocztowe oraz sklepy z prasą, pamiątkami, biletami czy wyrobami tytoniowymi. Zakupy w niedziele można zrobić też na dworcach, lotniskach, w strefach wolnocłowych oraz stacjach benzynowych.

Co grozi za złamanie zakazu handlu w niedziele

**
Ustawa za
złamanie zakazu handlu w niedziele** przewiduje karę grzywny w wysokości od 1 tys. zł do 100 tys. zł., a nawet - przy uporczywym łamaniu zakazu - karę ograniczenia wolności.

TO WARTO WIEDZIEĆ

Zobacz też: Zielonogórska giełda rolno-towarowa w każdą niedzielę tętni życiem. Tu zakupy zrobisz w każdą niedzielę (27.01.2019)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slubice.naszemiasto.pl Nasze Miasto