Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowa wystawa w Muzeum Miasta Malborka. Pomorze ma wspólną historię, która może łączyć współczesnych mieszkańców

Anna Szade
Anna Szade
Choć wystawa w Muzeum Miasta prezentuje „Zaginione podobozy. Pruszcz Gdański – Rusocin”, to dużo ma wspólnego z Malborkiem z lat 40. ubiegłego wieku. To odległe czasy. Ale okazuje się, że to wspominanie przeszłości może łączyć i budować pomorską wspólnotę.

W Muzeum Miasta Malborka otwarta została wystawa mówiąca o historii Pruszcza Gdańskiego. Ale to tylko pozory, bo okazuje się, że wydarzenia sprzed ośmiu dekad są wspólne.

„Zaginione podobozy. Pruszcz Gdański – Rusocin” to odpowiedź na zadawane latami pytanie: gdzie dokładnie znajdowały się owiane ponurą sławą podobozy? Zagadka ta zajmowała historyków oraz mieszkańców Pruszcza Gdańskiego i okolic. Co ciekawe, tamtą rzeczywistość udało się odtworzyć współcześnie dzięki internetowym wspomnieniom zamieszczonym na lokalnym portalu historycznym. I nałożeniu ich na zdjęcia lotnicze oddające rzeczywistość Pruszcza i okolic w latach 40. ubiegłego wieku.

ZOBACZ TEŻ: Muzeum Miasta Malborka od kulis. Muzealnicy zwykle działają w białych rękawiczkach, by nie spłoszyć historii ze zgromadzonych eksponatów

Wystawa w Muzeum Miasta Malborka. Debiut w roli dyrektora

To pierwsza wystawa, którą otwierał Tomasz Agejczyk, który szefuje Muzeum Miasta od początku 2023 r.

- To mój debiut w roli dyrektora i pierwsza wystawa. Mam nadzieję, że nie ostatnia – żartował dyrektor Tomasz Agejczyk podczas wernisażu.

Jak przyznał, to efekt nawiązania współpracy z Domem Wiedemanna w Pruszczu Gdańskim. To zabytkowy budynek, w którym znajduje się siedziba Referatu Ekspozycji i Dziedzictwa Kulturowego.

- Jest mi szczególnie miło, że tu jesteśmy. Po pierwsze, to dowód, że wszyscy stajemy sie powoli małą społecznością. Pracujemy od kilkudziesięciu lat, by całe Pomorze było jednością, tak jak było kiedyś – mówił Bartosz Gondek, kierownik pruszczańskiego referatu.

Jak stwierdził, zwykle pierwsze zaczynają budować relacje władze samorządowe. Ale później wkraczają mieszkańcy. I podczas takich bezpośrednich kontaktów pojawiają się wspólne tematy.

- Właśnie podczas takiej rozmowy okazało się, że jeńcy z obozu w Malborku pracowali na polach w Pruszczu, mieszkali w szkole w Trąbkach, która była tą słynną polską szkołą Kunegundy Pawłowskiej. Te wszystkie historie zaczynają się nakładać – tłumaczył Bartosz Gondek.

Wojna nie jest tylko historią. "To lekcja dla nas wszystkich"

A później okazuje się, że mimo odległości, wiele elementów historii jest wspólnych. To może tylko łączyć.

- Dziękuję Muzeum Miasta Malborka za podjęcie współpracy z Urzędem Miasta w Pruszczu Gdańskim i przywiezienie tej wystawy. To nie jest łatwa ekspozycja, bo mówi o trudnych sprawach, o trudnym czasie. Był dla nas już czasem historycznym, ale teraz coraz częściej obserwujemy go za wschodnią granicą, jako czas bieżący – stwierdził Marek Charzewski, burmistrz Malborka.

Jego zdaniem, przypominanie przeszłości ma sens.

- Ta wystawa jest na pewno dobrą lekcją dla nas wszystkich, jak okrutnym czasem jest wojna i wszystko to, co podczas działań wojennych dzieje się z ludnością cywilną, a zwłaszcza mordowanie niewinnych ludzi – podkreślił włodarz.

Wystawa to 13 plansz, ukazujących lotnicze zdjęcia miasta i lotniska z jesieni i zimy 1944 r. Zdjęcia sprzed niemal 80 lat są bardzo wyraźne. Wykonano je kamerą 36 mm z wysokości ok. 8 km. Dowiemy się z nich, gdzie znajdowały się podobozy KL Stutthof w Pruszczu i Rusocinie. W jednym z nich „służyła” niesławna Wanda Klaff, jedna z najbardziej sadystycznych nadzorczyń KL Stutthof.

Nie zabrakło malborskich akcentów. Zaprezentowane też zostały elementy samolotów Focke Wulf FW 190, składanych w montowni w Królewie (Königsdorf), które udostępnił Maciej Żuchowski z Malborka. Wielkim zainteresowaniem cieszyła się pozyskana przez placówkę szyba z FW.

Wystawa jest dostępna dla zwiedzających od poniedziałku do piątku od godz. 10 do 16 w siedzibie Muzeum Miasta Malborka przy ul. Kościuszki 54.

Polecjaka Google News - Dziennik Bałtycki
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto