Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowa zasłużona i honorowi obywatele Malborka [ZDJĘCIA]. Tytuły zostały wręczone podczas uroczystej sesji Rady Miasta

Radosław Konczyński
Fot. Radosław Konczyński
Powiększył się poczet zasłużonych mieszkańców i honorowych obywateli Malborka. Trzy osoby odebrały w piątek (8 czerwca) podczas uroczystej sesji Rada Miasta tytuły za działalność na rzecz malborskiego samorządu. Anetta Ciok została zasłużoną dla miasta, a Wilhelm Hipsag i Daniel Zimmermann otrzymali honorowe obywatelstwo.

Uroczystość odbyła się w Sali Siedmiofilarowej w Muzeum Zamkowym. Anetta Ciok, założycielka i kierownik artystyczny Zespołu Pieśni i Tańca 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego "Malbork", została doceniona za dorobek artystyczny, wrażliwość oraz pasję w zakresie szerzenia kultury i pedagogicznej pracy z młodymi mieszkańcami miasta, za pielęgnowanie tradycji polskich i regionalnych oraz budowanie tożsamości lokalnej, promocję Malborka na polskiej i międzynarodowej scenie.

- Dziękuję za tę nominację. Jest to dla mnie ogromne wyróżnienie i niebywały zaszczyt znaleźć się w tak znamienitym gronie. Ja tę nagrodę traktuję jako motywację do dalszego działania i mam nadzieję, że jeszcze niejednokrotnie udowodnię, że ona trafiła we właściwe ręce - powiedziała Anetta Ciok.

Tytuł honorowego obywatela dla Austriaka Wilhelma Hipsaga, prokurenta firmy Leier Polska, to wyróżnienie za zasługi na rzecz rozwoju Malborka, jego promocji oraz wieloletniego wspierania przedsięwzięć służących mieszkańcom miasta głównie w dziedzinach: ochrony zdrowia, sportu, kultury, pomocy społecznej i oświaty. Pan Wilhelm trzydzieści lat temu od podstaw budował malborski zakład firmy Leier.

- Z radością przyjąłem wiadomość o nadaniu mi obywatelstwa miasta Malborka. Czuję się zaszczycony, bo wraz z tytułem odbieram dowód uznania dla mojej pracy, którą - jak sądzę - uznaliście państwo za ważną i społecznie użyteczną. To jest jak przyjacielskie poklepanie mnie po ramieniu - mówił, między innymi, Wilhelm Hipsag.

Daniel Zimmermann, burmistrz Monheim nad Renem - miasta partnerskiego Malborka, został doceniony za niezwykłe zaangażowanie w nawiązywaniu i pielęgnowaniu kontaktów pomiędzy mieszkańcami obu miast, za ogromny szacunek dla Polski, Polaków oraz naszej historii i kultury.

- Partnerstwo miast zbiża ludzi. To dla Polaków i Niemców w 73 lata po zakończeniu drugiej wojny śwaitowej, po wszystkich zbrodniach, które zostały dokonane głównie w Polsce przez Niemców, naszych dziadów i pradziadów, nie jest tak oczywiste. W tym kontekście partnerstwo miast między Malborkiem a Monheim nad Renem jest ważnym wkładem w budowanie porozumienia i pojednania, pomaga przełamywać stereotypy, które są w Niemczech o Polakach, a w Polsce o Niemcach - mówił Daniel Zimmermann.

- Tak jak mówiłem do pani Anetty, że była pierwszą osobą, która odwiedziła mnie po objęciu funkcji burmistrza, tak jak Willi był pierwszym przedsiębiorcą, z którym rozmawiałem po objęciu funkcji burmistrza, tak Daniel był pierwszym burmistrzem miasta partnerskiego, do którego się udałem i z którym się spotkałem - podsumowywał Marek Charzewski, burmistrz Malborka.

Zobacz: Korowód króla Jagiellończyka w Malborku - Festiwal Kultury Dawnej 2018

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto