Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowi radni wkrótce obejmą mandaty. W Starym Polu dwa wakaty, ale głosowanie w jednym okręgu. W Malborku też zmiana w składzie Rady Miasta

Anna Szade
Anna Szade
Archiwum naszemiasto.pl
Radni w Malborku i Starym Polu wkrótce przestaną obradować w niepełnym składzie. W niedzielę (3 kwietnia) głosowali tylko wyborcy z Krzyżanowa, ale już wiadomo, kto zasiądzie w samorządowych ławach, bo wszystkie wolne mandaty zostały rozdzielone.

Rada Gminy Stare Pole zamiast ustawowych 15, liczy 13 radnych. Wyborcy z sołectwa Szlagnowo i Kikojty, czyli z okręgu nr 3, oraz z sołectwa Krzyżanowo, czyli okręgu nr 4, nie mieli swoich reprezentanów.
24 grudnia 2021 r. wygasł mandat zmarłego radnego Mateusza Słowika z okręgu nr 3. Kilkanaście dni później, 12 stycznia 2022 r., komisarz wyborczy w Gdańsku II stwierdził wygaśnięcie mandatu radnego Michała Zielskiego, który się go pisemnie zrzekł. Obydwaj startowali z list Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska.

Wybory uzupełniające zarządzone zostały na niedzielę (3 kwietnia 2022 r.) w obydwu okręgach wyborczych. Ale głosowanie musiało zostać przeprowadzone tylko w jednym z nich. Już wcześniej Gminna Komisja Wyborcza w Starym Polu poinformowała, że w okręgu wyborczym nr 3 zarejestrowana została jedna kandydatka na radną. W przypadku, gdy liczba startujących jest równa z liczbą wybieranych radnych, nie przeprowadza się głosowania, a za wybranego na radnego zarejestrowanego kandydata. Od marca było więc wiadomo, że do grona staropolskich radnych dołączy 61-letnia Krystyna Dziurdź ze Szlagnowa, która została zgłoszona przez Komitet Wyborczy Wyborców Przyjazna Gmina.

Gminna Komisja Wyborcza w okręgu nr 4 zarejestrowała dwoje kandydatów. To 74-letni Janusz Mączkowski z Krzyżanowa, zgłoszony przez Komitet Wyborczy Wyborców Janusza Mączkowskiego oraz 48-letnia Izabela Łapacz z Krzyżanowa, zgłoszona przez Komitet Wyborczy Wyborców Izabela Łapacz. I to właśnie ich nazwiska znajdowały się na karcie do głosowania w niedzielnych wyborach.
I już wszystko jest jasne, zwycięzcą jest Janusz Mączkowski, który zdobył 57 głosów. Jego rywalka, Izabela Łapacz, przekonała do siebie 27 wyborców.

Zmiana nastąpi również w składzie Rady Miasta Malborka, jednak tu nie trzeba było przeprowadzać wyborów. Kodeks wyborczy w przypadku stwierdzenia wygaśnięcia mandatu radnego w gminie liczącej powyżej 20 tys. przewiduje, że to komisarz wyborczy postanawia o wstąpieniu na jego miejsce kandydata z tej samej listy, który w wyborach uzyskał kolejno największą liczbę głosów, a nie utracił prawa wybieralności.

Przypomnijmy, że 1 marca mandat radnego stracił Adam Hoderny, wybrany w okręgu wyborczym nr 2 z listy nr 17 zgłoszonej przez KWW Marka Charzewskiego. Jakub Aleksandrowicz, komisarz wyborczy w Gdańsku II, stwierdził to wygaśnięcie, powołując się na fakt, że 12 stycznia 2022 r. uprawomocniło się orzeczenie Sądu Okręgowego w Gdańsku dotyczące Adama Hodernego. Jak się dowiedzieliśmy, sprawa dotyczyła stwierdzenia zgodności z prawdą oświadczenia lustracyjnego, które jako kandydat na radnego musiał złożyć. Ten obowiązek lustracyjny dotyczy osób pełniących funkcje publiczne, urodzonych przed 1 sierpnia 1972 r.

Już wiadomo, że wolne miejsce w Radzie Miasta zajmie Grzegorz Wojdanowski. To kandydat z listy nr 17 KWW MARKA CHARZEWSKIEGO, który w wyborach przeprowadzonych 21 października 2018 r. uzyskał kolejno największą liczbę głosów, a nie utracił prawa wybieralności oraz nie zrzekł się pierwszeństwa do objęcia mandatu. Przepustką, by zasiąść w samorządowych ławach, było zdobyte 87 głosów.

Nowi radni przed objęciem mandatów będą musieli złożyć ślubowanie:

Wierny Konstytucji i prawu Rzeczypospolitej Polskiej, ślubuję uroczyście obowiązki radnego sprawować godnie, rzetelnie i uczciwie, mając na względzie dobro mojej gminy i jej mieszkańców – brzmi rota ślubowania, zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym.

Po odczytaniu tej treści każdy wypowie słowo „Ślubuję”. Prawo przewiduje dodanie zdania: „Tak mi dopomóż Bóg”. Od tego momentu nowe osoby staną się pełnoprawnymi radnymi. Nie na długo, bo obecna kadencja kończy się w 2023 r.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto