Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy biskup diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Kim jest biskup Zbigniew Zieliński? Jak przedstawia się jego historia?

Piotr Piotrowski
4 marca gdańszczanin uroczyście obejmie diecezję koszalińsko-kołobrzeską
4 marca gdańszczanin uroczyście obejmie diecezję koszalińsko-kołobrzeską fot. Przemysław Świderski
„Bliska mu jest chęć łączenia, budowania, bycia blisko ludzi. To dobrze. A do budowania przysposabiał się już od szkoły średniej. W „Conradinum” uczył się budować okręty. Teraz niech buduje jedność” - mówił o bp. Zbigniewie Zielińskim w 2015 r. abp Celestino Migliore, ówczesny nuncjusz apostolski w Polsce. 4 marca gdańszczanin uroczyście obejmie diecezję koszalińsko-kołobrzeską, łącząc swoją osobą wielu Pomorzan.

Biskup Zbigniew Zieliński został nowym ordynariuszem diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej

Znamienne słowa włoskiego hierarchy usłyszeli w czasie homilii wszyscy zgromadzeni na uroczystości sakry biskupiej ks. Zbigniewa Zielińskiego 24 października 2015 r. Wydarzenie odbyło się w archikatedrze oliwskiej. Uroczystości przewodniczył abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański i główny konsekrator. Współkonsekratorami byli abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce oraz abp senior Tadeusz Gocłowski.

Nuncjusz podkreślił też szczególne przywiązanie bp. Zbigniewa do Gdańska.

- Kiedy spotkałem się z ks. Zbigniewem, by zakomunikować mu wolę papieża Franciszka od razu wiedziałem, że stoi przede mną prawdziwy gdańszczanin, który kieruje się mottem tego miasta: „Nec temere, nec timide”, czyli „Bez strachu, ale z rozwagą” - mówił.

Tę rozwagę bez wątpienia dostrzegł w gdańskim kapłanie również Ojciec Święty. Abp Migliore nawiązał do myśli Franciszka dotyczącej przyszłej posługi biskupiej: „Biskup to ten, który strzeże - powiedział papież Franciszek. To ten, który z jednej strony dba o wszystko, co służy jednoczeniu ludzi, a z drugiej strony kładzie nacisk na ostrzeganie przed niebezpieczeństwami. Obie te cechy należą do istoty biskupiej misji i swoją moc czerpią z pierwotnej postawy czuwania.”

Nowo konsekrowany biskup Zbigniew Zieliński tak wytłumaczył wówczas swoje zawołanie:

- „Ut unum sint - aby byli jedno”. Nawiązując do tego polecenia Chrystusa, pragnę wyruszyć na drogę jeszcze pełniejszej służby Bogu i Kościołowi. Przyszło nam żyć w czasach, w których bardziej hołduje się zarządzaniu konfliktami aniżeli ich eliminowaniu. Odwołując się do wskazania Chrystusa „Aby byli jedno”, rozwiniętego przez św. Jana Pawła II na Wybrzeżu w słowach „Jedni drugich brzemiona noście”, chciałbym wyrazić pragnienie włączenia się poprzez swoją biskupią posługę, w budowanie oblicza tej ziemi.

Kim jest biskup Zbigniew Jan Zieliński? Gdańska droga

Biskup Zbigniew Jan Zieliński urodził się 14 stycznia 1965 r. w Gdańsku, w pomorskiej, gdańskiej rodzinie Ruperta i Teresy z domu Karczewskiej. Wraz z rodzicami i dwiema siostrami, śp. Małgorzatą i Bożeną, dzieciństwo i młodość spędził w Gdańsku Wrzeszczu, w wybudowanym przez dziadka domu przy ul. Reymonta. Jak sam przyznawał wielokrotnie, że jego pierwsze lekcje wiary i historii przekazywali mu rodzice. Ochrzczony został 7 lutego 1965 r. w kościele pw. MB Nieustającej Pomocy w Gdańsku-Brętowie. Tam też przystąpił do I Komunii św. i był bierzmowany 23 kwietnia 1980 r. przez bp, Kazimierza Kluza, biskupa pomocniczego diecezji gdańskiej. Przez wiele lat był ministrantem i lektorem w rodzinnej parafii.

W latach 1972-1980 uczęszczał do Szkoły Podstawowej nr 39 im. Wojska Polskiego przy ul. Obywatelskiej, również we Wrzeszczu. W roku 1980 rozpoczął, a w 1985 zakończył egzaminem maturalnym oraz obroną pracy dyplomowej gdańskie „Conradinum”, Technikum Budowy Okrętów.

W latach 1985-1991 studiował filozofię i teologię w Gdańskim Seminarium Duchownym. Naukę w seminarium zakończył obroną pracy magisterskiej na Papieskim Wydziale Teologicznym w Poznaniu z teologii dogmatycznej, napisanej pod kierunkiem ks. dr. Jerzego Zaremby na temat: „Teologia wyzwolenia jako próba połączenia protestanckiej hermeneutyki biblijnej oraz marksistowskiej teorii dziejów”.

W latach 1987-1993 świadczył pomoc najpierw jako kleryk, a potem jako kapłan w pallotyńskim domu opieki społecznej dla osób upośledzonych w Gdańsku. W roku duszpasterskim 1990/91 odbywał praktykę duszpasterską w Areszcie Śledczym w Gdańsku, a w latach 1991-93 pełnił funkcję kapelana Zakładu Karnego w Gdańsku-Przeróbce.

18 maja 1991 r., w Koronie Gdańska - Bazylice Mariackiej przyjął święcenia kapłańskie z rąk gdańskiego ordynariusza Biskupa Tadeusza Gocłowskiego. Pierwszą placówką, do której ks. Zbigniew został skierowany była parafia pw. Matki Boskiej Bolesnej w Gdańsku-Dolnym Mieście. Pracował tam w latach 1991-1999. Był wikariuszem oraz katechetą w szkołach podstawowych nr 6 i 61, a od 1993 r. w VI Liceum Ogólnokształcącym im. Obrońców Helu.

Dziś emerytowany proboszcz parafii pw., Matki Bożej Bolesnej ks. prałat Włodzimierz Zduński, tak wspominał swego wikariusza na łamach „Gościa Niedzielnego”:

To była rodzina, która nie tylko wierzyła w Boga, ale wierzyła też Bogu. Od tego zaczyna się formacja i on to dostał od swoich rodziców. Często, choć żartobliwie, mówiłem księżom w parafii: >>szanujcie współbrata, bo jeszcze będziecie całować jego pierścień<<. Choć wywoływało to ogólną wesołość, także samego ks. Zbigniewa, podszyte było obserwacją, że już wtedy był osobą nietuzinkową. Miał coś w sobie takiego.

W 1995 r. ks. Zbigniew Zieliński podjął studia na Akademii Teologii Katolickiej na Wydziale Kościelnych Nauk Historycznych i społecznych na kierunku Politologia i Nauki Społeczne. W 2004 r. obronił pracę doktorską z socjologii, pisaną pod kierunkiem prof. dr. hab. Henryka Skorowskiego nt. „Przekaz wartości religijnych w zreformowanej polskiej szkole publicznej po 1990 roku.”

Przez lata posługi pokazywał wielokrotnie, że jest nie tylko duszpasterzem, ale również osobowością medialną. Wielokrotnie pojawiał się jako komentator wydarzeń czy ekspert w mediach tradycyjnych - w „Dzienniku Bałtyckim” czy „Gościu Niedzielnym”. Od 1997 r. współpracował na stałe z Telewizją Gdańsk oraz Radiem Plus prowadząc „Słowo o Ewangelii” - komentarze do Ewangelii. W 1999 r. uczestniczył w przygotowaniach pielgrzymki Jana Pawła II na Wybrzeże.

W czerwcu 1999 r. przeniesiono go do archikatedry w Oliwie, gdzie został katechetą w Ogólnokształcącym Liceum Sportowym oraz, jako wikariusz, był duszpasterzem akademickim Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu przy kościele Św. Jakuba.

17 marca 2000 r. decyzją Metropolity Gdańskiego Arcybiskupa Tadeusza Gocłowskiego zostaje skierowany do pracy w Kurii Metropolitalnej Gdańskiej na stanowisko dyrektora Wydziału Duszpasterskiego. Równocześnie, w latach 2000-2004, posługiwał duszpastersko w parafii pw. Trójcy Świętej, czyli archikatedrze oliwskiej.

Od 2000 r. był redaktorem gdańskich materiałów duszpasterskich. W archidiecezji gdańskiej był koordynatorem obchodów Wielkiego Jubileuszu Wcielenia, 2000 lat od narodzin Chrystusa, a w latach 2001-2006 odpowiadał za trwającą 6 lat Peregrynację Obrazu Chrystusa Miłosiernego w archidiecezji gdańskiej. W 2001 r. został mianowany członkiem Archidiecezjalnej Rady Duszpasterskiej, Rady Kapłańskiej oraz Kolegium Konsultorów.

W 2001 r. dekretem abp. Tadeusza Gocłowskiego zostaje powołany do prac w Komisji Głównej III Synodu Gdańskiego, który zajął się wytyczeniem kierunków rozwoju Kościoła Gdańskiego na początku nowego tysiąclecia. Był przewodniczącym Komisji ds. Duszpasterstwa III SG.

W 2002 r. zostaje ustanowiony Archidiecezjalnym Koordynatorem Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” zajmującej się fundowaniem stypendiów dla zdolnej, ubogiej młodzieży oraz popularyzacją myśli Jana Pawła II poprzez organizowanie Dni Papieskich.

W roku akademickim 2002/03 rozpoczął wykłady z teologii pastoralnej w Gdańskim Seminarium Duchownym.

Był inicjatorem ogólnodiecezjalnej modlitwy: Dar Modlitwy dla Jana Pawła II w 25. roku Pontyfikatu i w Roku Różańca, w której wzięło udział 30 000 osób podejmując przez cały rok codzienną modlitwę za Ojca Świętego, o pokój i za rodziny. Został też koordynatorem diecezjalnym Narodowej Pielgrzymki Polaków do Stolicy Apostolskiej, do Jana Pawła II (18-19 maja) oraz Pielgrzymki Gdańszczan na imieniny Ojca Świętego (4 listopada).

Dziekan i kapelan Jego Świątobliwości

2 sierpnia 2003 r. metropolita gdański mianował go swoim delegatem do prac w Pomorskim Wojewódzkim Komitecie Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. W roku akademickim 2004/05 ks. Zbigniew Zieliński prowadził wykłady z socjologii religii na Uniwersytecie Gdańskim.

Od 2004 do 2007 r. został proboszczem parafii pw. św. Michała Archanioła w Sopocie i dziekanem Dekanatu Sopot W 2005 r. otrzymał godność Kanonika Kapituły Archikatedralnej Gdańskiej. Od 9 grudnia 2007 r. był proboszczem Parafii Archikatedralnej pw. Trójcy Świętej w Gdańsku-Oliwie i dziekanem Dekanatu Gdańsk-Oliwa. Tutaj był opiekunem duszpasterstw i licznych grup parafialnych: Duszpasterskiej Rady Parafialnej, Parafialnego Zespołu CARITAS, Rodziny Franciszkańskiej, Arcybractwa Straży Honorowej NSPJ, Jaworzniaków, KSM „Semper Fidelis”, Sybiraków i Żywego Różańca. Przewodniczył Radzie Programowej Stowarzyszenia Miłośników Archikatedry Oliwskiej.

Równocześnie w latach 2006-2008 prowadził Archidiecezjalną Komisję Przedwizytacyjną i od 2006 r. jest członkiem Rady Nadzorczej Caritas Archidiecezji Gdańskiej. Od 2007 r. pełni funkcję Archidiecezjalnego Duszpasterza Kościelnej Służby Mężczyzn „Semper Fidelis” oraz Leśników, a od 2012 roku także Myśliwych.

W dowód zasług otrzymał od papieża Benedykta XVI godność Kapelana Jego Świątobliwości w 2007 r. 24 stycznia 2008 r. zostaje Kanonikiem Gremialnym Kapituły Archikatedralnej Gdańskiej. 27 października 2014 r. został proboszczem konkatedralnej Bazyliki Mariackiej w Gdańsku.

26 września 2015 r. Ojciec Święty Franciszek mianował ks. prał. Zbigniewa Zielińskiego biskupem pomocniczym archidiecezji gdańskiej, przydzielając mu stolicę tytularną Medeli.

18 listopada 2021 r., podczas 390 Zebrania Plenarnego KEP na Jasnej Górze, wybrany na członka Rady ds. Społecznych Konferencji Episkopatu Polski, a na spotkaniu Rady w dniu 17 stycznia 2022 r. wybrany jej sekretarzem.

- Znamy się od 1991 r. czyli od pierwszych chwil jego kapłaństwa, kiedy dołączył do parafii pw. Matki Bożej Bolesnej. Miałem wówczas okazję z nim pracować i tak rozpoczęła się nasza współpraca duszpasterska, kapłańska, która przerodziła się w przyjaźń. Ten koleżeński wymiar staramy się cały czas kultywować, gdy mamy ku temu okazję. Wiele lat razem jeździliśmy na narty, żeby wypocząć zimą. Wiele razy wyjeżdżaliśmy też wspólnie na letnie wyjazdy z młodzieżą - mówi ks. prał. Ireneusz Bradtke, proboszcz parafii bazyliki Mariackiej w Gdańsku, który kontynuuje ogromny projekt remontowy świątyni, zapoczątkowany przez bp. Zbigniewa Zielińskiego.

Droga na Pomorzu

10 marca 2022 r. bp Zbigniew Zieliński został powołany przez papieża Franciszka do posługi biskupa koadiutora koszalińsko-kołobrzeskiego. 16 marca w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym w Koszalinie odbyło się uroczyste powitanie bp. Zbigniewa. Zgodnie z wymogami prawa kanonicznego, biskup koadiutor przedstawił list nominacyjny, który odczytał kanclerz kurii, a następnie podpisał stosowne dokumenty w obecności kolegium konsultorów.

- Diecezja koszalińsko-kołobrzeska wita księdza biskupa z wielką radością - mówił bp Edward Dajczak. Nawiązując do obchodzonych 17 marca imienin nowego biskupa, ordynariusz przypomniał znaczenie nadania imienia w momencie chrztu świętego. - Bóg woła nas wtedy po imieniu w sposób jedyny i niepowtarzalny.

Zwracając uwagę na fakt, że koadiutor obejmuje urząd na dzień przed swoimi imieninami, bp Dajczak stwierdził: „Witamy biskupa, którego Pan Bóg wezwał tu po imieniu, w swoich nieprzewidywalnych pewnie także dla księdza biskupa planach. Mam nadzieję, że przez długie lata będzie nas ksiądz biskup prowadził po drogach, które są właściwe Panu. Od pierwszego momentu niech ksiądz biskup czuje się tutaj u siebie.”

W swoich pierwszych słowach bp Zbigniew Zieliński powiedział:

Jest to dla mnie bardzo ważna chwila. Jak nigdy dotąd, z wyjątkową siłą dociera do mnie z jednej strony to, co Pan Bóg stawia przede mną, a z drugiej strony, świadomość swoich własnych ograniczeń. Podejmuję te zadania nie tylko z lękiem, ale także ze świadomością, że jestem wśród swoich, życzliwych ludzi, spoglądających tak samo na Kościół, chcących dobra Kościoła i chcących jego rozwoju. Swoje „tak” wypowiedziałem już wobec nuncjusza, a teraz tu, przy was, je potwierdzam. Z całego serca proszę o modlitwę i życzliwą współpracę, a ze swej strony obiecuję dać to, co tylko mogę, w nadziei, że Pan Bóg dopełni ludzkie braki i pomoże. Pozostaję w całości do waszej dyspozycji.

Natomiast w czasie uroczystości pożegnania w Gdańsku bp Zbigniew Zieliński podkreślił, że zmiana parafii czy zmiana diecezji to często rozdarcie serca.

- Zupełnie mi to nie towarzyszy. Całe moje serce w dotychczasowej pracy było tutaj. I tutaj ono też pozostaje. Nie zmienia to faktu, że idąc do nowej diecezji, idę tam też całym sobą i teraz pozostaję do ich dyspozycji. To się ze sobą nie kłóci - powiedział.

Dodał, że z sercem jest jak z miłością.

- Im bardziej się ją dzieli, tym bardziej ona się mnoży. Takie przemyślenie chcę pozostawić jako puentę mojej pracy w archidiecezji gdańskiej. W tych słowach zawarta jest ogromna wdzięczność za to wszystko, co z archidiecezji gdańskiej wynoszę, czego się tutaj nauczyłem. Tutaj dorastałem, rozwijałem się, przeżywałem wszystkie chwile swojego życia. Ale też wychodzę ze świadomością, że jest to potencjał, który otrzymałem. To, co mnie ukształtowało, co mnie napełniło, sprawiło, że jestem, kim jestem i z tym idę dalej - mówił w Gdańsku koadiutor diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.

11 przeprowadzka

W rozmowie z ks. Maciejem Świgoniem z gdańskiego „Gościa Niedzielnego” i ks. Maciejem Kwietniem z „Radia Plus”, bp Zbigniew tak mówił o przeprowadzce do Koszalina:

W swoim 30-letnim kapłaństwie będę się przeprowadzał po raz jedenasty, więc w tej materii jestem dosyć mocno zaprawiony. To nie stanowi dla mnie jakiegoś problemu. Wręcz przeciwnie - jest jakąś inspiracją, możliwością nowego otwarcia. Z czasem zaczęło do mnie docierać, że o ile wcześniej wyjeżdżałem w różnych kierunkach, przenoszony byłem na różne placówki, to zawsze wracałem do Gdańska. Teraz jest to wyprawa w odleglejszym kierunku. Zostając biskupem, miałem świadomość tego, że w jakiś sposób i na to muszę być gotowy. Z czasem ta myśl, że przychodzi mi opuścić dobrze znane, bliskie sercu miejsca, coraz bardziej daje o sobie znać. Jednak przewidziane prawem kanonicznym i odbyte już spotkanie w Koszalinie, jakość powitania, serdeczność bp. Edwarda, kapłanów i wiernych sprawiają, że już zupełnie inaczej na to patrzę i częścią serca jestem tam.

W radiowej rozmowie biskup koauditor tak mówił o nowej diecezji:

Terytorialnie większa niż archidiecezja gdańska. Jeżeli chodzi o ludność, mniej więcej struktura jest podoba. Na pierwszy rzut oka wydawałoby się, że to zupełnie inny Kościół, zupełnie inna ludność. Niektórzy też to podkreślają. Ale w rzeczywistości jest mnóstwo wspólnych rzeczy. Na pewno tym, co w jakiś sposób kształtuje diecezję koszalińsko-kołobrzeską, są wspólnoty mniejsze i bardziej rozproszone. W przypadku archidiecezji gdańskiej są to duże konglomeracje miejskie. To jest ogromne wyzwanie, bo świadomość tego, jak wygląda rozwój religijny albo laicyzacja w dużych miastach, a jak to wygląda w mniejszych społecznościach, sprawia, że tutaj mamy już do czynienia z zupełnie inną rzeczywistością.

W Koszalinie biskup koadiutor Zbigniew Zieliński uroczyście zainaugurował swoją posługę Mszą św. W tamtejszej katedrze koncelebrowało ją 3 biskupów oraz 120 prezbiterów z całej diecezji. Przyszłego następcę uroczyście witał bp Edward Dajczak, mówiąc o trudnej misji biskupa w nowej, pełnej wyzwań rzeczywistości.

- Pan wyznacza czasy i wyznacza ludzi. A czas jest niezwykły. Współczesny kryzys wyleczył nas z mniemania, że mamy wszystko pod kontrolą. Że świat mamy opanowany i że o wszystkim możemy decydować. Tak się w tym zapędziliśmy, że wielu o Bogu zapomniało. Pandemia i wojna sprowadziły nas boleśnie na ziemię. Przed naszym światem jest wielki cel. Nauczyć siebie i innych żyć rzeczywistością, której nie kontrolujemy. Żyć w świecie paradoksów i niespodzianek. Wielu odpowiedzi musimy razem poszukiwać, nieustannie otwierać się na powiew Ducha Świętego.

Na uroczystość przybyły licznie osoby życia konsekrowanego, reprezentanci władz samorządowych regionu, przedstawiciele ruchów i wspólnot z całej diecezji.

- Szczerze jestem wdzięczny za waszą obecność i modlitwę. Obejmuje ona nie tylko biskupa, ale jest przede wszystkim wołaniem o jedność misji Kościoła, dla wszystkich, którzy go stanowią - mówił w homilii bp Zbigniew Zieliński, nawiązując do swojego zawołania biskupiego „Ut unum sint” (Aby byli jedno).

- Pragnę wyruszyć na kolejny etap drogi, jeszcze pełniej służąc Bogu i Kościołowi, także w tym partykularnym wymiarze. Tym bardziej, że przyszło nam żyć w czasach, których - mimo złych doświadczeń z przeszłości - dialektyka w postaci różnorakiej walki daje o sobie znać ze zdwojoną mocą. Obok jawnych przejawów agresji toczy się też i ta walka, która pozostaje ubrana w dobrze brzmiące hasła pluralizmu, autonomii, postępu, a w wielu środowiskach bardziej hołduje ona zarządzaniu konfliktami aniżeli ich eliminowaniu - zauważał hierarcha.

Rozwijając Jezusowe wezwanie do jedności, wskazywał również na zalecenie św. Jana Pawła II dotyczące rozumienia solidarności. - Chciałbym wyrazić pragnienie włączenia się w budowanie właśnie takiego oblicza tej ziemi: jedni z drugimi - zapewniał biskup.

- Ktoś powiedział: widać epidemia to było za mało - kontynuował kapłan. - Nawet można powiedzieć, że i dramat za wschodnią granicą nie jest wystarczająco głęboki, by mógł uwiadomić, co naprawdę w życiu się liczy. Gdy wyzwaniem staje się troska o ludzkie zdrowie i życie, okazuje się, że wielu ludzi jeszcze bardziej traci życie ducha, doświadczając dramatycznych upadków w tej materii. Uchroniwszy się przed pandemią, przed wojną, pogrążają się w odmętach współczesnego świata. Dlatego tak bezcenne jest przypomnienie fundamentów, na których można oprzeć życie, dające prawdziwe szczęście - w chwilach komfortowych i chwilach trudnych wyzwań. Kościół wszędzie ma taką samą misję, choć inni są ludzie, inne okoliczności. Programem zawsze jest Jezus Chrystus, który jest drogą, prawdą i życiem - mówił w koszalińskiej katedrze bp Zieliński.

W oczach przyjaciół

Ks. Dariusz Ławik, proboszcz parafii pw. Św. Aniołów Stróżów, to jeden z przyjaciół bp. Zbigniewa. Wierzy, że w Koszalinie dobrze pokieruje diecezją z racji swoich zdolności.

- Nasza znajomość zaczęła się 38 lat temu, na rekolekcjach dla maturzystów. W 1985 r. byliśmy w różnych szkołach, on w Conradinum, ja w Technikum Łączności, ale to był początek naszej przyjaźni, która wciąż trwa. Jeśli mam go opisać, to pierwsze co mi przychodzi na myśl, to bardzo pracowity człowiek. Poukładany, co zawsze było widać w jego gabinecie, w formie różnych skoroszytów i teczek. Dobry gospodarz, który dba o powierzone osoby i sprawy. Przyjazny, miły i otwarty na drugiego człowieka, z którym znajdzie zawsze wspólny język - mówi ks. Dariusz.

Podobnego zdania jest ks. prał. Ireneusz Bradtke.

- Bardzo się cieszę, że Ojciec Święty go zauważył. To radosny, otwarty człowiek, który nawiązuje dobre relacje. Potrafi doskonale rozmawiać z każdym. Wierzę, że jeszcze bardziej połączy wszystkich mieszkańców diecezji. A swoją osobą już łączy Pomorze - dodaje proboszcz Korony Gdańska.

2 lutego 2023 w koszalińskiej katedrze odczytano komunikat Nuncjatury Apostolskiej, ogłaszający bp. Zbigniewa Zielińskiego 6. biskupem koszalińsko-kołobrzeskim. Uroczysty ingres Biskupa Zbigniewa do katedry koszalińskiej odbędzie się on we wspomnienie św. Kazimierza, Królewicza, 4 marca 2023 r. o godz. 11.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nowy biskup diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Kim jest biskup Zbigniew Zieliński? Jak przedstawia się jego historia? - Dziennik Bałtycki

Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto