Nowy ranking samorządów. Ile na inwestycje "na głowę" mieszkańca wydał powiat, miasta i gminy? Skrupulatnie policzyła to "Wspólnota"

Anna Szade
Anna Szade
Ile powiat, miasta i gminy zainwestowały w przeliczeniu na jednego mieszkańca? Zwykle społeczności narzekają, że zbyt mało. Jak to wygląda na tle kraju, można wyczytać z corocznego rankingu „Wspólnoty”. Podsumowano tam wydatki inwestycyjne samorządów w ostatnich trzech latach.

Na ten raport „Wspólnoty”, branżowego pisma samorządów, czekają włodarze w całej Polsce. Dzięki zestawieniu „Inwestycje samorządowe 2018–2020” mogą się porównać choćby z najbliższymi sąsiadami.

Inwestycje samorządowe. Jak powstał raport?

Coroczny raport to wspólna praca Pawła Swianiewicza, profesora ekonomii, kierownika Katedry Rozwoju i Polityki Lokalnej na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego oraz Julity Łukomskiej, adiunkta w tej samej katedrze.
Został przygotowany w oparciu o całość wydatków majątkowych poniesionych w ciągu ostatnich trzech lat.

W ten sposób chcemy uniknąć dużych, chwilowych wahań wskaźnika będącego podstawą rankingu. Wydatki inwestycyjne, zwłaszcza w mniejszych jednostkach, cechują się znaczną cyklicznością. W poszczególnych latach mogą być bardzo wysokie, co wiąże się z realizacją ważnej inwestycji, aby potem okresowo spadać do znacznie niższego poziomu – tłumaczą autorzy opublikowanego przez „Wspólnotę” rankingu.

Twórcy uzasadniają, że uwzględnienie wydatków majątkowych, a nie tylko inwestycyjnych, jest fakt, że np. wydatki na dokapitalizowanie spółek są de facto bardzo często przeznaczane na wsparcie projektów inwestycyjnych. Taka sytuacja jest choćby w Malborku, gdzie MZK mógł liczyć na zastrzyk kapitału, dzięki czemu możliwa była wymiana autobusów na elektryczne, a ZGKiM – na budowę nowego bloku z mieszkaniami komunalnymi.

Jak podkreślają autorzy najnowszej edycji rankingu, rok 2020 trudno ocenić z punktu widzenia inwestycji.

Z jednej strony był to drugi, kolejny rok spadku ich wielkości. W ostatnim roku kończącej się bardzo hojnej dla Polski, dla samorządów w szczególności, perspektywy unijnej, to nie jest dobra wiadomość. Ale z drugiej spadek ten nie był dramatyczny. Do tej pory tylko cztery lata przyniosły lepsze rezultaty. Zważywszy na rok pandemii COVID 19 i inne znane problemy budżetów samorządowych, można to ocenić jako sukces – uważają Paweł Swianiewicz i Julita Łukomska.

Wydatki podzielono przez liczbę mieszkańców. Dlatego kwoty podawane są per capita, czyli w potocznym użyciu - „na osobę”.

Ile wydał na inwestycje powiat malborski?

W kategorii „Powiaty” sklasyfikowanych zostało 314 jednostek. Powiat malborski znalazł się na 216 miejscu z wydatkami inwestycyjnymi w latach 2018-2020 na poziomie 165,39 zł na mieszkańca.

Jak wypadł na tle sąsiadów z regionu? Oto ich wyniki:

  • powiat sztumski – 65 miejsce, 287,98 zł na osobę;
  • powiat starogardzki – 112 miejsce, 239,37 zł na osobę;
  • powiat tczewski – 166 miejsce, 199,59 zł na osobę;
  • powiat nowodworski – 198 miejsce, 175,90 zł na osobę;
  • powiat kwidzyński – 251 miejsce, 140,97 zł na osobę.

Dla porównania, pierwszy z Pomorza w ogólnopolskim rankingu jest powiat bytowski, który uplasował się na 25 miejscu z wydatkami na poziomie 374,69 zł per capita. Natomiast krajowym liderem jest powiat przasnyski z województwa mazowieckiego, który wydał „na głowę” 756,33 zł.

Malbork i inne miasta powiatowe. Ile zainwestowały?

Na 267 miast powiatowych, które zostały ujęte w zestawieniu, Malbork znajduje się niemal w połowie stawki. Zajął bowiem 131 miejsce, wydając na inwestycje w latach 2018-2020 767,62 zł na jednego mieszkańca.
To mniej niż Sztum, ale więcej niż Kwidzyn, który uchodzi przecież za zamożne miasto w regionie.
Oto, jak to dokładnie wygląda:

  • Starogard Gdański – 75 miejsce, 929,27 zł na mieszkańca;
  • Sztum – 76 miejsce, 926,42 zł na mieszkańca;
  • Nowy Dwór Gdański – 83 miejsce, 909,29 zł na mieszkańca;
  • Tczew – 171 miejsce, 628,21 zł na mieszkańca;
  • Kwidzyn – 238 miejsce, 461,92 zł na mieszkańca.

W tej kategorii, czyli wśród miast powiatowych na Pomorzu prym wiedzie Puck, który zajął siódme miejsce w rankingu z wydatkami na poziomie 1638,02 zł per capita. Numerem jeden w Polsce po raz trzeci zostały dolnośląskie Polkowice, których wydatki inwestycyjne wyniosły 2606,67 zł na mieszkańca.

Na co stać mniejsze miasta? Tak poradził sobie Nowy Staw

Nowy Staw trafił do kategorii „Miasta inne”, gdzie była spora konkurencja, bo w zestawieniu znalazło się 610 ośrodków. Żuławskie miasteczko zajęło 232 miejsce z wydatkami w latach 2018-2020 na poziomie 950,61 zł „na głowę”.
Dla porównania, w tym samym czasie Gniew w powiecie tczewskim wydał 701,73 zł, zajmując 380 miejsce, a Dzierzgoń w powiecie sztumskim – 377 miejsce, wydając 706,13 zł.

Wśród małych miast trzeci raz z rzędu wygrywa Krynica Morska. Jej wydatki inwestycyjne biją innych na głowę, bo wyniosły 5388,65 zł na mieszkańca.

Gminy wiejskie w powiecie malborskim. Jak wypadły?

Najwyżej w rankingu „Wspólnoty” spośród gmin wiejskich w powiecie znalazło się Stare Pole. Zajęło 175 miejsce z wydatkami inwestycje per capita na poziomie 1488,86 zł.
Za nim na 617 miejscu uplasowała się gmina Malbork, która zainwestowała 963,77 zł w przeliczeniu na mieszkańca. Lichnowy zajęły 822 miejsce z kwotą 814,62 zł. Miłoradz trafił na 1470 miejsce z 313,83 zł „na głowę” wydanymi na inwestycje.

Sklasyfikowanych zostało 1533 gmin wiejskich. Niekwestionowanym numerem jeden został Kleszczów w Łódzkiem, który w latach 2018-2020 zainwestował 14 633,95 zł na mieszkańca.

Powiat malborski wysoko w ogólnopolskim rankingu po trudnym ...

3 polskie organizacje na czarnej liście Facebooka

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie