Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy sezon z Zamkowymi Kameraliami w Malborku [ZDJĘCIA]. Muzyka dawna na inaugurację

rk
Koncertem Kapeli Non Grata został zainaugurowany tegoroczny cykl Zamkowych Kameraliów w Malborku, przygotowany dla melomanów przez Malborskie Stowarzyszenie OŚ oraz Muzeum Zamkowe.

Dlaczego Kapela Non Grata? Nazwa jest oddaniem hołdu królewnie Annie Wazównie, starostce golubskiej i brodnickiej, wielkiej mecenasce kultury, spoczywającej w kościele Najświętszej Marii Panny w Toruniu. Anna Wazówna, siostra i najbliższa osoba Króla Zygmunta III Wazy, została za życia odsunięta od dworu królewskiego, tworząc na uboczu ziemi dobrzyńskiej ważny ośrodek kulturalny. W spuściźnie po królewnie pozostał m.in. przebudowany zamek w Golubiu-Dobrzyniu, z którym ściśle współpracuje Kapela Non Grata.

Zresztą, z tym miastem ścisłe związki ma też jeden z muzyków tercetu, który w czwartkowy wieczór (22 lutego) wystąpił w Karwanie. Tomasz Kurjata - bo o nim mowa - to założyciel i pierwszy dyrektor Publicznej Szkoły Muzycznej w Golubiu-Dobrzyniu. Jego wykształcenie i umiejętności robią wrażenie - jest absolwentem akademii muzycznych w Gdańsku, Wrocławiu, Bydgoszczy. Obecnie studiuje na Wydziale Instrumentów Historycznych w Poznaniu.

W Kapeli Non Grata Tomasz Kurjata gra na trzech rodzajach lutni: średniowiecznej, renesansowej i barokowej, a także na teorbie i gitarze barokowej. Zespół współtworzą Tomasz Leszczyński (viola da gamba, cytra, kontrabas) - student Akademii Muzycznej w Bydgoszczy i Pola Berensdorff (monochord, psałterium, bęben obręczowy, gitara barokowa, kastaniety) - studentka Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Malborczycy mieli więc okazję wysłuchać niezwykłego koncertu. Grupa wykonuje muzykę dawną na kopiach instrumentów historycznych w oparciu o dziedzictwo zasad muzyki wieków przeszłych. Repertuar obejmuje przede wszystkim muzykę z czasów średniowiecza, renesansu i baroku, a oparty jest o kompozycje polskie i europejskie.

Przypomnijmy, że Zamkowe Kameralia to cykl koncertów, które odbywają się w salach malborskiej warowni. Projekt jest realizowany od 2011 r. Jego pomysłodawcą jest stowarzyszenie Malborskie Centrum Kwadrat. Od początku partnerem jest Muzeum Zamkowe. Obecnie Zamkowe Kameralia są przedsięwzięciem przygotowywanym wspólnie przez Malborskie Stowarzyszenie OŚ i Muzeum Zamkowe.

Zdjęcia w galerii powyżej publikujemy dzięki uprzejmości Bartosza Busza.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto