MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy Staw. Była słodownia od środka [ZDJĘCIA]. Wpisanie na listę zabytków było jak zaklinanie rzeczywistości

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Zdjęcia z 24.10.2020 r. wykonane tylko w jednym z budynków.
Zdjęcia z 24.10.2020 r. wykonane tylko w jednym z budynków. Fot. Radosław Konczyński
Była słodownia to prywatna nieruchomość należąca najprawdopodobniej do firmy z Gdańska. Obiekt od wielu lat niszczeje. Samo wpisanie go do wojewódzkiego rejestru zabytków okazało się martwym zapisem. Kondycja zabudowań nie zmieniła się jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Jest wręcz jeszcze gorzej. W galerii powyżej aktualne zdjęcia.

W pierwszej połowie 2016 r. zespół słodowni w Nowym Stawie wraz z budynkami suszarni słodu, stacji wodnej, zamaczalni, magazynu jęczmienia, warsztatu, budynkiem administracyjnym, południową ścianą magazynu lodu i murowanym ogrodzeniem został wpisany do rejestru zabytków województwa pomorskiego.

Jeden z najstarszych zakładów w Nowym Stawie

Słodownia w Nowym Stawie powstała w latach 80. XIX w., zmodernizowano ją w latach 1927-1930. Od początku istnienia zakład powiązany był z browarem w Gdańsku Wrzeszczu, który był jedynym odbiorcą słodu słodowni nowostawskiej.

13 listopada 1934 r. powołano do życia spółkę Danziger Malzfabrik G.m.b.H. – Neuteich, powiązaną kapitałowo z browarem gdańskim, posiadającym 100 procent jej akcji. Pierwszym dyrektorem spółki został Paul Wenzel. W 1936 r. przy słodowni w Nowym Stawie utworzono skład konsygnacyjny piwa i wód gazowanych. Po II wojnie światowej zakład przejęły Państwowe Zjednoczone Browary nr 1 w Gdańsku. Od 1975 r., po reformie administracji państwowej, podlegał on Elbląskim Zakładom Piwowarskim. Od 1 maja 1991 r. słodownia w Nowym Stawie weszła w skład Elbrewery Company Ltd. z siedzibą w Elblągu. W 1998 r. zaprzestano produkcji.
Później całą nieruchomość przejęła firma z Gdańska, która nigdy nie rozpoczęła działalności w tym miejscu. Od wielu lat zabudowania dawnego zespołu słodowni pozostają nieużytkowane.

Słodownia w Nowym Stawie - "obiekt o wyjątkowej wartości"

W sentencji wpisu do rejestru zabytków napisano, że "zespół słodowni w Nowym Stawie zwraca uwagę zachowaną oryginalną architekturą, czytelnością pierwotnego układu przestrzennego oraz lokalizacji. Teren obecnie zajmowany przez słodownię zabudowany był częściowo już w końcu XIX w., stanowiąc jej pierwotne położenie.

Prawdopodobnie pozostałość najstarszej zabudowy stanowi budynek administracyjny. Kompleksowa modernizacja przeprowadzona w latach 1927-1930 r. wiązała się z ogrodzeniem terenu oraz budową większości obiektów, w tym usytuowanego centralnie głównego zespołu produkcyjnego. W architekturze słodowni dominują budowle zaprojektowane w stylu neogotyckim, nawiązującym wyraźnie do średniowiecznej architektury obronnej, które zostały harmonijnie powiązane z obiektami eklektycznymi i modernistycznymi – czytamy we wpisie.

Uwagę znawców tematu przykuwa dbałość o kompozycję poszczególnych elementów i spójność obiektów sąsiadujących ze sobą.

Służby konserwatorskie, gdy podejmowały decyzję o wpisie do rejestru, podkreślały również, że "istotną wartością jest również kompletność i integralność zespołu, na terenie którego zachowała się zdecydowana większość budynków historycznych", a z kolei "charakterystyczne rozwiązania architektoniczne słodowni pozostają elementem krajobrazu Nowego Stawu o wyjątkowej wartości zarówno w skali regionu, jak i na szczeblu międzyregionalnym.”

O byłą słodownię powinien dbać prywatny właściciel

Niektórzy, czytając to uzasadnienie wpisu do rejestru, pewnie zachodzą w głowę, o co tu chodzi. Zwłaszcza że z każdym rokiem postępuje degradacja obiektu. Trzeba przypomnieć i podkreślić, że nieruchomość jest własnością prywatną. Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Gdańsku musiałby więc najpierw ująć byłą słodownię w planie kontroli, potem kontrolę przeprowadzić, a dopiero protokół z niej mógłby być podstawą do wszczęcia ewentualnych dalszych kroków wobec właściciela.

Gmina natomiast w przeszłości wydawała publiczne pieniądze na zabezpieczanie obiektu czy zakup siatki maskującej, która do dziś zasłania ruinę dawnego budynku administracyjnego.

Słodownia w Nowym Stawie została wybudowana w 2. połowie XIX w. i jeszcze do niedawna była jednym z najlepiej zachowanych tego typu zabytków w kraju. Od paru lat jednak niezabezpieczone budynki popadają w ruinę.

Słodownia w Nowym Stawie. Choć wpisana do rejestru zabytków,...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto