Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy Staw, Krzyżanowo. Festiwal "Muzyka polska na Żuławach" już 20 i 21 lipca

red.
Melomani już mogą zacierać ręce. W najbliższy poniedziałek (20 lipca) i wtorek w Nowym Stawie i Krzyżanowie wystąpi Elbląska Orkiestra Kameralna w ramach II edycji festiwalu "Muzyka polska na Żuławach". Orkiestrze pod dyrekcją Marka Mosia będą towarzyszyli wybitni śpiewacy - Iwona Sobotka i Szymon Komasa.

„Muzyka polska na Żuławach” to festiwal, którego celem jest ukazanie skarbów muzyki polskiej w zabytkowych wnętrzach kościołów na Żuławach. Jego organizatorem jest Elbląska Orkiestra Kameralna. Największą wartością przedsięwzięcia jest bez wątpienia repertuar. Najsłynniejsze utwory polskich mistrzów kompozycji, specjalnie wybrane z bogatej skarbnicy dzieł muzycznych.

Nie zabraknie muzyki najsłynniejszego polskiego kompozytora – Fryderyka Chopina, która kojarzy się głównie z pięknym brzmieniem fortepianu. Ciekawym doświadczeniem będzie zatem prezentacja utworów naszego mistrza w opracowaniu na orkiestrę smyczkową Etiudę C-dur czy Preludium e-moll oraz pieśni "Życzenie", "Czary", "Smutna rzeka" i "Narzeczony" w wersji z solistami i orkiestrą.

Muzycy wykonają utwory Stanisława Moniuszki – twórcy polskiej opery narodowej, który często sięgał do chlubnych momentów historii, aby podtrzymać rodaków na duchu. Na festiwalu usłyszymy pieśni m.in.: "Nakaż niech ożywcze słonko" oraz fragmenty legendarnej opery "Halka", pierwszego i najbardziej znanego scenicznego utworu Moniuszki.

W bogatym repertuarze festiwalu znajdą się również kompozycje Karola Szymanowskiego, zaliczanego do grona największych twórców europejskich XX wieku. Usłyszymy niezwykle melodyjne i liryczne pieśni kurpiowskie, np.: "Uwoz, mamo" czy "Lecioły zórazie". Są niezrównanym fenomenem, a w muzyce niełatwo jest znaleźć podobne do nich dzieła. Pojawią się również fragmenty baletu-pantomimy "Harnasie" przeniknięte energią podhalańskich “nut”.

Artyści zaprezentują publiczności wybrane utwory Mieczysława Karłowicza najwybitniejszego, polskiego symfonika. Podczas festiwalowych koncertów zabrzmi lekka i mistrzowsko opracowana "Serenada" na orkiestrę smyczkową, pierwszy orkiestrowy utwór kompozytora, a także niezwykle emocjonalne pieśni np. "Pamiętam, ciche, jasne, złote dnie" – pełna uczuć pieśń, napisana do tekstu Kazimierza Przerwy-Tetmajera, "Na spokojnym, ciemnym morzu" oraz "Śpi w blaskach nocy".

Muzykę współczesną reprezentować będzie twórczość Tadeusza Bairda – artysty, który obficie czerpie z tradycji muzycznej innych epok. W tym roku Elbląska Orkiestra Kameralna zaprezentuje fragmenty jego suity "Colas Breugnon" odwołującej się do czasów baroku.

W ramach festiwalu "Muzyka polska na Żuławach" Elbląska Orkiestra Kameralna kolejny raz zaangażowała do współpracy uznanych solistów: sopranistkę Iwonę Sobotkę oraz barytona Szymona Komasę.

Obdarzona wielką muzykalnością Iwona Sobotka jest swoistą „specjalistką” od Karola Szymanowskiego. „Szymanowski dla Ciebie napisał te pieśni…” - powiedział o niej prof. Jerzy Marchwiński. Wydana przez nią płyta z utworami Karola Szymanowskiego została nagrodzona Fryderykiem. Śpiewaczka jest laureatką wielu konkursów i prestiżowych nagród w kraju i na świecie. Wyróżnia ją głos „…ciepły, elastyczny, którym doprowadza publikę do łez”. O sławie jej głosu pochlebnie piszą krytycy na całym świecie.

Szymon Komasa to barytonista, pochodzący z uzdolnionej rodziny, m.in. jego ojciec, Wiesław, jest znanym polskim aktorem i reżyserem. Szymon Komasa studiował śpiew solowy w Londynie i Nowym Jorku. Nieustannie koncertuje w kraju i na świecie. Jest laureatem międzynarodowych konkursów wokalnych. „Przykuwa uwagę, od momentu pojawienia się na scenie. Jego fantastyczny głos i bardzo duże zdolności aktorskie są entuzjastycznie przyjmowane przez publiczność”.

Festiwal już się rozpoczął - 17 lipca koncertem w kościele św. Bartłomieja w Pasłęku. 18 lipca EOK wystąpi w kościele św. Jana Chrzciciela w Ornecie, 19 lipca - w katedrze św. Mikołaja w Elblągu, a potem m.in. czas na dwa koncerty w powiecie malborskim. 20 lipca Nowy Staw kameraliści i śpiewacy zawitają do Galerii Żuławskiej w Nowym Stawie, a 21 lipca - do kościoła św. Barbary w Krzyżanowie. Wszystkie koncerty rozpoczynają się o godz. 19, wstęp jest wolny.

Patronat honorowy nad festiwalem objęli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, marszałek województwa pomorskiego oraz prezydent Elbląga. Patronami są również samorządy gminne, na których terenie koncerty się odbywają.
Projekt jest współfinansowany ze środków MKiDN w ramach programu: Wydarzenia artystyczne, priorytet: Muzyka. Dofinansowano ze środków Funduszu Popierania Twórczości ZAiKS.
Sponsor Strategiczny Mecenas Elbląskiej Orkiestry Kameralnej: Siemens Sp. z o.o.
Sponsor Elbląskiej Orkiestry Kameralnej: Grupa Energa
Sponsorzy Wspierający: PZU, Meble Wójcik, EPEC, Toyota Knedler

Materiał prasowy Elbląskiej Orkiestry Kameralnej

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto