Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy Staw. Rynki w centrum miasta to część żuławskiego projektu. Oficjalnie podsumowano partnerskie przedsięwzięcie

Anna Szade
Anna Szade
Archiwum Urzędu Miejskiego w Nowym Stawie
Przebudowa nowostawskich rynków i remonty dachów kościołów w Świerkach i Myszewie nie poszłyby tak gładko, gdyby nie unijne dofinansowanie. Niedawno zakończył się projekt Nowego Stawu, Nowego Dworu Gdańskiego i Cedrów Wielkich, dzięki któremu trzej samorządowi partnerzy mogą teraz z dumą prezentować żuławskie dziedzictwo.

Tego sporego przedsięwzięcia, jakim było uratowanie cennych żuławskich zabytków, podjęły się władze samorządowe Nowego Stawu, Nowego Dworu Gdańskiego i Cedrów Wielkich. Do współpracy dołączyło także sześć parafii oraz przedsiębiorca. Przygotowania do realizacji rozpoczęły się już w 2015 r.

Żuławy powoli stają się coraz bardziej modne. I właśnie ten trend postanowili wykorzystać włodarze, tworząc projekt o długiej nazwie: „Zachowanie wielokulturowego dziedzictwa Żuław poprzez wykonanie robót budowlanych, remontowych i konserwatorskich w obiektach zabytkowych i obiektach położonych na terenach objętych ochroną konserwatorską w gminach żuławskich oraz stworzenie spójnej oferty turystycznej promującej tożsamość Żuław”.

Żuławska kraina pełna jest zabytkowych kościołów, domów podcieniowych, ale i urokliwych zakątków w wielu miejscowościach, a także wiele unikalnych obiektów, takich jak mosty, śluzy i cmentarze mennonickie. Wiele z tych zabytków skrywa piękne i cenne wyposażenie, takie jak: ołtarze, chrzcielnice, organy, nagrobki, które bez odpowiedniego finansowego wsparcia bezpowrotnie zniknęłyby z pejzażu naszego rejonu. Dzięki dofinansowaniu wiele z nich udało się uratować, inne zostały zmodernizowane.

Jak wylicza Urząd Miejski w Nowym Stawie, w tym mieście przeprowadzona została przebudowa jezdni i chodników na Rynku Kościuszki i Rynku Pułaskiego. Powiększone też zostały wcześniejsze „wyspy”, które zyskały nowe zagospodarowanie. W nowej miejskiej przestrzeni można teraz organizować spotkania i oficjalne uroczystości.
Natomiast wspólnie z parafią pw. Św. Bartłomieja Apostoła w Świerkach wykonano remont pokrycia dachowego w kościołach pw. Św. Wojciecha w Świerkach oraz pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Myszewie, który prezentuje się teraz dużo lepiej.

Realizacja tego projektu rozpoczęła się w nowostawskim „ołówku”, bo to właśnie tam w czerwcu 2016 r. podpisana została umowa, na mocy której przedsięwzięcie zyskało dotację. W tym samym miejscu cztery lata później partnerzy zorganizowali konferencję podsumowującą realizację i pochwalili się rezultatami swoich działań.
- Wszyscy byli pod wrażeniem zrealizowanych inwestycji, które poprawiają atrakcyjność turystyczną, ale i zachowują dziedzictwo kulturowe regionu – podkreśla nowostawski magistrat.

Łączny koszt zrealizowanych inwestycji, które podniosły atrakcyjność turystyczną wszystkich trzech żuławskich gmin, to 15 mln zł, z czego dofinansowanie unijne wyniosło 7,75 mln zł.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto