Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy Staw w liczbach. Zebraliśmy dane o żuławskim mieście

Anna Szade
Anna Szade
Radosław Konczyński
Nowy Staw to jedno z dwóch miast w powiecie malborskim, ale i siedziba gminy miejsko-wiejskiej. Gdyby zapytać, z czym kojarzy się to malownicze miasteczko, wielu bez wahania odpowiedziałaby, że z „ołówkiem”. Na pewno nie znacie jeszcze wielu innych informacji. Warto sprawdzić, jak prezentuje się Nowy Staw w liczbach.

Nowy Staw leży 10 km na północ od Malborka. Po drodze stamtąd również do Nowego Dworu Gdańskiego i dalej, na Mierzeję Wiślaną.

Co robi 50-metrowy „ołówek” w Nowym Stawie?

Charakterystyczny nowostawski „ołówek” to nic innego jak wieża dawnego poewangelickiego kościoła. Ma 50 metrów wysokości, a w związku z tym, że powstała na planie ośmiokąta i ma spiczasty dach, dopatrzono się w niej podobnego do ołówka kształtu.

Wieża została dobudowana do kościoła w 1863 r. Cała budowla pochodzi zresztą z XIX wieku, a powstała w miejscu spalonego ratusza miejskiego.

Po 1945 r. obiekt nie miał zbyt wiele szczęścia. Został uratowany dzięki 6-milionowej inwestycji władz miasta. Teraz działa tam Galeria Żuławska**, w której pod szklaną posadzką można oglądać pozostałości ratusza, który był tam do 1802 r.

Trójlistna roślina w herbie Nowego Stawu

Jak czytamy na stronie Urzędu Miejskiego, lokowane w 1343 r. miasto Nowy Staw otrzymało swój herb jako jedną z oznak posiadania przez osadę praw miejskich.

Najstarszy dokument z wizerunkiem herbu Nowego Stawu pochodzi z 1395 r. Został wystawiony przez Radę Miejską i opatrzony pieczęcią przedstawiającą trójlistną roślinę z napisem w otoku: „Sigillum Civitatis Nove Piscine”.

Co ciekawe, zielony trójliść wodnej byliny osadzony na jednej łodydze i umieszczony na kwadratowej tarczy zakończonej w dolnej części półkolem, posłużył za herb miasta i w prawie niezmienionej formie używany jest do dziś.
W 1921 r. do istniejącego herbu z trójliściem dodano koronę z cegieł z ambrazurą. Według powszechnego przekonania powyższy herb miał być symbolem szczęścia, żywotności, dobrobytu miasta i ogółu mieszkańców.

Współcześnie używany symbol miasta ma dopiero 33 lata. Został ustanowiony uchwałą Rady Miejskiej z 1997 r., która określiła, że herbem miasta jest zielona trójlistna roślina wodna na białym tle w czerwonym otoku.

Może jeszcze czegoś nie wiecie o Nowym Stawie? Sprawdźcie w naszej galerii, jak prezentuje się to miasto w liczbach.

Dane pochodzą z Raportu o stanie gminy Nowy Staw za 2019 r.

W mieście w 2019 r. działało 12 obiektów noclegowych, w tym 11 było całorocznych. 
Jednorazowo mogłoby tam przenocować 937 osób w sezonie turystycznym. Poza sezonem turyści mieli do dyspozycji 697 miejsc noclegowych.

Malbork w liczbach. Wiedzieliście te rzeczy o naszym mieście...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto