18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy Staw. Wakacje z "Ekorebelią" - cykl spotkań z ekologią i architekturą

Radosław Konczyński
Fot. profil "Ekorebelii" na Facebooku
"Ekorebelia" to wakacyjne warsztaty w Nowym Stawie, podczas których zabawa łączy się z edukacją. Wymyśliła je Paulina Skrodzka, młoda architekt pochodząca z tego miasta.

Paulina Skrodzka jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Przed rokiem napisała i obroniła pracę magisterską pt. "Projekt koncepcyjny Domu Mądrości oraz Parku Miejskiego w Nowym Stawie." Jednym z jej marzeń było ożywienie tego miejsca i sprawienie, by mieszkańcy chętniej w nim przebywali.

"Ekorebelia" jest pewną namiastką tamtego zamysłu. Paulina Skrodzka organizuje swoje warsztaty w parku koło domu kultury pod patronatem Stowarzyszenia Kocham Żuławy (do którego zresztą należy) oraz Nowostawskiego Centrum Kultury i Biblioteki. Do uczestnictwa w przedsięwzięciu zaprosiła swoich przyjaciół - architektów i urbanistów z Trójmiasta, których celem jest czynienie przestrzeni publicznej przyjazną dla mieszkańców.

Na pierwszych zajęciach dzieci wykonywały "ekobomby", co będzie stałym punktem programu podczas wszystkich warsztatów. To kule ziemi napełnione ziarnami, które zostawia się na zapomnianych terenach parkowych po to, by w przyszłości eksplodowały swoją zielenią i ożywiły to miejsce. To jeden z celów wakacyjnych spotkań w Nowym Stawie.

- To nie jest mój autorski pomysł. Już w latach 70. był znany w USA, a teraz jest popularny w Europie. Podczas pierwszych zajęć rozmieściliśmy "ekobomby" w parku przy domu kultury, ale ustaliliśmy też kolejne tereny parkowe, w których zostawimy kule - mówi Paulina Skrodzka. - Co istotne, w "ekobombach" są ziarna roślin dwuletnich, więc one za rok też będą upiększały przestrzeń. Na dodatek wybraliśmy rośliny miododajne, a więc dobre dla wszystkich owadów, czyli nie tylko kierowaliśmy się tym, żeby było pięknie, ale też troską o przyrodę.

Kolejne warsztaty w ramach "Ekorebelii" odbędą się 12 lipca o godz. 11 w parku przy NCKiB (to stała godzina i miejsce). Gościem będzie architekt Anna Wieczorek, która pokaże, jak samemu zbudować wertykalne kwietniki. W programie również lepienie "ekobomb" i "sadzenie marzeń". Organizatorzy proszą, by rodzice ubrali dzieci "do brudzenia".

Kolejne terminy "Ekorebelii" to: 26 lipca (spotkanie z trójmiejskimi designerami i architektami), 9 sierpnia (gry i zabawy na świeżym powietrzu) i 23 sierpnia (pomysłowe zabawki). Do przeprowadzenia zajęć potrzebne są m.in. nasiona, rozsady i inne materiały. Osoby, które w ten sposób mogłyby pomóc w organizacji zajęć wakacyjnych dla dzieci, Stowarzyszenie Kochamy Żuławy prosi o kontakt pod adresem e-mail: [email protected].

Przy tej okazji zachęcamy organizatorów wszelkich wakacyjnych przedsięwzięć w powiecie malborskim (imprez, spotkań, festynów, turniejów itp.) o przekazywanie nam informacji na ten temat. Zapowiemy te wydarzenia na naszej stronie internetowej. Można pisać na adres e-mail [email protected] lub dzwonić: 55 270 23 12, 270 23 17.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto