18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oblężenie Malborka 2013. Bitwy o zamek odbędą się w fosie wschodniej wzdłuż ul. Starościńskiej

JS, RK
Uchwycone w kadrze podczas poprzednich edycji Oblężenia Malborka.
Uchwycone w kadrze podczas poprzednich edycji Oblężenia Malborka. Fot. Anna Arent-Mendyk
Pięć mniejszych inscenizacji układających się w średniowieczny serial zastąpi duże bitwy, które goście Oblężenia Malborka pamiętają z poprzednich lat. To podstawowa zmiana w programie jednej z większych imprez plenerowych w kraju, ale nowości jest więcej.

Tegoroczne, 14 już Oblężenie Malborka, będzie swego rodzaju testem dla organizatorów. Z jednej strony, wymuszonym przez przebudowę wiaduktu kolejowego na linii E65 Gdynia - Warszawa (przez co z użytkowania wyłączono miejską widownię na wałach von Plauena); z drugiej - przez negatywne głosy, które pojawiły się po ubiegłorocznej edycjj. W najbliższy weekend, począwszy od piątku, będzie więc można zobaczyć Oblężenie po "liftingu" - z nowymi punktami programu.

"Sercem" imprezy od lat są jednak stowarzyszenia rekonstruktorów historycznych, bez których impreza po prostu by się nie udała. W najbliższe dni przy zamku swoje obozy - polski i krzyżacki - rozbije około 200 członków bractw i grup rekonstrukcyjnych. Obozem krzyżackim dowodził będzie Arkadiusz Dzikowski, wielki mistrz Bractwa Rycerzy Ziemi Sztumskiej, który od początku uczestniczy w Oblężeniu.

Za rycerstwo polskie odpowiada, także dobrze znany uczestnikom imprezy, Tomasz Szajewski, przewodniczący Pierwszego Polskiego Stowarzyszenia Turniejowego Liga Baronów. W poprzednich latach widzowie mieli okazję podziwiać Tomasza Szajewskiego i jego towarzyszy w efektownych pokazach konnych w fosie południowej i w trakcie wieczornych widowisk.

Sprawdź koniecznie: Oblężenie Malborka 2013 [PROGRAM IMPREZY]

Arkadiusz Dzikowski jest też twórcą scenariusza tegorocznych spektakli. Widowiska może będą miały mniejszy rozmach - choćby ze względu na mniejszą przestrzeń, na której się odbędą - ale mają czerpać z najlepszych wzorców tego typu imprez w zachodniej Europie. Nowością podczas tegorocznych bitew będzie m.in. to, że narrator stanie się czynnym uczestnikiem walki i na bieżąco będzie relacjonować wydarzenia. Zniknie oprawa muzyczna, dzięki czemu nie zostaną zagłuszone naturalne odgłosy walk.

- Starałem się unikać w scenariuszu przerysowanych elementów bitew. Chcemy, by widowisko było jak najbardziej autentyczne - wyjaśnia Arkadiusz Dzikowski.

Spektakle odbędą się w sumie pięciokrotnie: dwa razy w piątek (15.30 i 18.30), dwa razy w sobotę (15.30 i 18.30) i raz w niedzielę (12.30). Ich miejscem będzie fosa wschodnia wzdłuż ulicy Starościńskiej . Będzie można przysiąść na skarpie lub oglądać widowisko z chodnika. Wstęp oczywiście jest bezpłatny.

Na samych bitwach Oblężenie się nie kończy. Nie zabraknie oczywiście, jak w poprzednich latach, wszystkiego, co wiąże się z szeroko rozumianą średniowieczną taktyką wojenną (walki rycerskie, pokazy konne, kusznictwo, łucznictwo oraz nowość - park artyleryjski). Jednak szczególnie dużo miejsca w programie zajmuje - czego wcześniej aż w takim stopniu nie było - kultura: pokazy tańca, teatry średniowieczne, koncerty muzyki dawnej.

Przeczytaj też: "Twierdza Malbork" na organach w kościele św. Jana Chrzciciela

Jedną z nowości Oblężenia jest również "Dziecięcy gród" - czyli zajęcia, gry i zabawy dla dzieci w wieku 5-12 lat, które będą się odbywały codziennie przez osiem godzin.

- Niektóre punkty programu, takie jak jarmark rzemiosł, obozy rycerskie, warsztaty malarskie czy park artyleryjski, trwać będą przez cały dzień, ale zależało nam też, by mieszkańcy i goście mieli okazję co pół godziny skorzystać z innej atrakcji - wyjaśnia Rafał Mańkus, wicedyrektor Muzeum Zamkowego w Malborku.

Przypomnijmy, że w tym roku Muzeum Zamkowe organizuje Oblężenie wspólnie z Urzędem Miasta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto