Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Od 8 stycznia pracownicy medyczni są zobowiązani wystawiać e-recepty. Czym jest, jak działa i co wnosi recepta elektroniczna?

Adrianna Jackowiak
Nowy rok przynosi nowości w zakresie obsługi pacjentów. Od 8 stycznia tradycyjne recepty zostały zastąpione przez recepty elektroniczne. Dzięki e-receptom pacjenci będą mogli wykupić lek, przepisany przez lekarza, dzięki specjalnemu, czterocyfrowemu kodowi. Kod ten otrzymają w SMS-ie, mailem lub w postaci wydruku z systemu.

Podstawową zaletą e-recepty jest to, że nie można jej zgubić, nie ulegnie także zniszczeniu. W razie konieczności ponownego wystawienia, wystarczy konsultacja z lekarzem bez wizyty pacjenta w gabinecie. Kolejną zaletą tej formy zapisywania leków jest to, że leki będzie można wykupić w różnych aptekach, nie sporządzając przy tym odpisu oraz nie tracąc refundacji.

WARTO WIEDZIEĆ

  1. Lekarz może wypisać leki na cały rok, ale pacjent będzie mógł od farmaceuty odebrać jednorazowo leki na 180 dni. Przy wydawaniu leku będzie brana pod uwagę liczba dni, która upłynęła od wystawienia recepty!;
  2. W przypadku antybiotyków elektroniczna recepta uprawni nas do odbioru leku tylko przez 7 dni, natomiast w przypadku leków psychotropowych - 30 dni;

Jak lekarze wystawiają e-receptę?

E-recepta to generowanie czterocyfrowego kodu SMS, który podany w aptece wraz z numerem PESEL uprawni nas do odbioru leków. Lekarz, na prośbę pacjenta, będzie także mógł otrzymać receptę elektroniczną mailem - wówczas e-recepta przybierze postać dokumentu w formacie PDF, na którym widnieć będzie kod kreskowy. Podanie farmaceucie tego kodu kreskowego uprawni nas do odbioru leków.

MUSISZ WIEDZIEĆ

Skorzystanie z powyżej przedstawionych metod zakupu leków będzie możliwe dla osób, które aktywują internetowe Konto Pacjenta (IKP) na stronie pacjent.gov.pl. Aby to zrobić należy w zakładce "Moje konto" że podać numer telefonu lub adres poczty elektronicznej.

CO JEŻELI NIE AKTYWUJĘ KONTA INTERNETOWEGO?

Osoby, które nie aktywują konta internetowego będą mogły skorzystać z trzeciej opcji: e-recepty w formie wydruku informacyjnego. Lekarz na prośbę pacjenta jest zobowiązany do wydania takiego wydruku. Z wydrukiem idziemy do apteki, farmaceuta odczytuje kod kreskowy i leki są wydawane.

E-recepty "to świetne rozwiązanie. Dzięki temu więcej czasu w trakcie wizyty mogę poświęcić Pacjentom. System w przeciwieństwie do ZUSowskiego działa niezawodnie. Bonusem jest to że farmaceuci przestali do mnie dzwonić z prośbą o rozszyfrowanie mojego pisma na tradycyjnych drukach" - komentuje jeden z wrzesińskich ortopedów.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wrzesnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto