Odkrywaj Pomorze. Wystarczy odrobina słońca, aby nawet i zimą widok na Zatokę Gdańską i Sopot zaparł dech w piersiach [ZDJĘCIA]

Kamil Kusier
Kamil Kusier
Odkrywaj Pomorze. Wystarczy odrobina słońca, aby nawet i zimą widok na Zatokę Gdańską i Sopot zaparł dech w piersiach
Odkrywaj Pomorze. Wystarczy odrobina słońca, aby nawet i zimą widok na Zatokę Gdańską i Sopot zaparł dech w piersiach Przemyslaw Swiderski
Sopot, choć uchodzi za typowo wakacyjny kurort, wcześniej kojarzony również z licznymi kuracjuszami, którzy wybrali Zatokę Gdańską na miejsce swojej rekonwalescencji, to zimą, a zwłaszcza o poranku potrafi zachwycić. Mowa oczywiście o plaży, a dokładniej o widokach, które zapierają dech w piersiach. Kto w końcu nie raz zastanawiał się nad tym, co widzą ptaki o wschodzie słońca? Zobaczcie sami!

Sopot, czyli kilkaset lat historii schowanej między starym Gdańskiem a młodą Gdynią

Choć to Gdańsk mógłby obdzielić wiele miast w Polsce swoją historią, a Gdynia z racji wieku chwalić się rozwojem w swojej krótkiej, bo jeszcze nawet niestuletniej historii, to Sopot pojawia się zawsze w kontekście rozrywki. Właśnie Sopot przez lata gościł największe festiwale i to Sopot w końcu bogaty jest również w historię, o której nie mówi się, właśnie z uwagi na rozrywkowy tryb życia miasta.

Czego nie wiedziałeś o Sopocie, a może do tej pory nie słyszałeś?

Pierwsza wzmianka o Sopocie (wówczas Sopoth) datowana jest na 1283 rok. Wówczas to książę pomorski Mściwoj II przekazał w akcie donacyjnym miejscowość na rzecz klasztoru cystersów w Oliwie. Stąd też wielu gdańszczan do dzisiaj uważa przekornie, że wieś należąca do opactwa cystersów przed laty nadal powinna być częścią Gdańska.

O przekorności losu niech świadczy fakt, że w 1925 roku niewiele brakowało, aby to właśnie Oliwa... została częścią Sopotu. Miałoby to się stać za sprawą niemieckich konserwatystów, którzy zasiadali w Radzie Gminy Wiejskiej Oliwa i domagali się od Gdańska gwarancji utrzymania cen za prąd czy wodę.

Ostatecznie Oliwa trafiła nie do Sopotu, a do Gdańska, a stało się to mocą uchwały Rady Miasta Gdańska z dnia 5 listopada 1925 roku.

Podróż o kilka wieków. Z zależności zakonnej do kurortu, który robił wrażenie

Kilkaset lat później od wydarzeń z XIII wieku, w 1819 roku w Sopocie powstaje pierwsze kąpielisko morskie. Kilka lat później za sprawą Jana Jerzego Haffnera wzniesione zostaje zakład kąpielowy (łazienki). Jan Jerzy Haffner, a w zasadzie Jean Georg Haffner był lekarzem wojsk napoleońskich (major-chirurg). Nad Polskie morze przybył w 1808 roku (miał wówczas 33 lata «niektóre źródła podają, że 31 lat»). Jest jednym z ojców założycieli Sopotu, jaki znamy dzisiaj.

125 lat historii wyścigów konnych. Hipodrom jednym z najstarszych miejsc tego typu w Polsce

W 1898 w Karlikowie (dzisiaj Sopot) powstaje tor wyścigów konnych. Niemal 40 ha przestrzeni z czego sam tor zajmuje 31 ha.

Od kiedy jednak dzisiejszy Hipodrom stał się sopocki? Całą posiadłość karlikowską wraz z torem wyścigów konnych aktem z 16 listopada 1910 roku nabyło miasto Sopot.

CIEKAWOSTKA: Wcześniej, bo np. w XVII wieku w karlikowskim dworze przebywał król Jan Kazimierz z żoną Marią Ludwiką. Jego pobyt w Karlikowie wiązał się z toczącymi się w opactwie oliwskim pertraktacjami pokojowymi, które 3 maja 1660 zakończyły długoletnie zmagania wojenne między Polską a Szwecją.

1920. Sopot, a raczej Brodwino stanowi granicę Wolnego Miasta Gdańska

Najstarsze drewniane molo w Europie. Czyli dlaczego warto odwiedzić Sopot

Pomost, który był zaczątkiem molo, o długości 31,5 metra wzniósł w 1827 roku doktor Jerzy Haffner. Zanim nastał wiek XX, molo pomost przekształcono w molo i wydłużono je do 150 m. Już w 10 roku jego długość została zdwojona do 315 m.

Z okazji 25-lecia Sopotu (jako miasta) w 1926 roku wzniesiono obecny kształt molo, równało to się także z budową Skweru Kuracyjnego. Inwestycję zakończono dwa lata później, w 1927 roku, co również zbiegło się z setną rocznicą budowy pomostu.

CZYTAJ TEŻ: Molo w Sopocie na archiwalnych zdjęciach. Największa atrakcja kurortu dzisiaj ma ponad 500 m długości. Czy zawsze tak było?

W okresie międzywojennym w pobliżu mola można było zauważyć liczne statki pasażerskie m.in. z Wielkiej Brytanii czy Niemiec. Największy z nich SS "Columbus", który podpływał w pobliże Sopotu, gdzie z redy pasażerowi łodziami byli zabierani na molo, a następnie kontynuowali podróż, regularnie pokonywał trasę na linii Brema - Nowy Jork.

Mierzący 232,59 m statek zbudowany został w Stoczni Schichaua w Gdańsku. Ten transatlantyk 19 grudnia 1939 roku został zatrzymany na kursie do Stanów Zjednoczonych przez okręt Royal Navy i samozatopiony dla uniknięcia przejęcia przez nieprzyjaciela.

A co do molo. To w Sopocie mierzy 511,5 m, z czego 458 m wchodzi w głąb Zatoki Gdańskiej.

  • Sopockie molo ma najdłuższą konstrukcję wykonaną z drewna w Europie.
  • Najdłuższe molo w Europie z kolei znajduje się w Southend-on-Sea na Wyspach Brytyjskich i mierzy 2158 m.
  • Molo w Sopocie zajmuje trzecie miejskie na starym kontynencie, zaraz po Brighton Palace Pier, mierzącym 525 m.

A jakie wy znacie ciekawostki i znane lub mniej znane fakty z historii Sopotu?

tekst alternatywny

Strefa Biznesu - Boże Ciało 2023. Gdzie i za ile wyjadą Polacy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie