MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Odważny obraz i ostrzelany krzyż. Niezwykła wystawa w Muzeum Diecezjalnym w Kielcach. Znajdziemy tu prawdziwe perełki. Zobacz film

Paula Goszczyńska
Paula Goszczyńska
Wideo
od 12 lat
"Ostatnia Wieczerza XXI", ostrzelany przez niemieckich żołnierzy krzyż czy krucyfiksy z V wieku. To i wiele więcej można już podziwiać w Muzeum Diecezjalnym w Kielcach podczas wystawy „In hoc signo vinces”. Są tu prawdziwe działa sztuki oraz eksponaty o niezwykłej historii. Muzeum bierze też udział w zbliżającym się Budzeniu Sienkiewki. Oprócz wystawy będzie msza święta w intencji kielczan.

Odważny obraz i ostrzelany krzyż. Niezwykła wystawa w Muzeum Diecezjalnym w Kielcach

Wystawa w Muzeum Diecezjalnym opowiada o różnych wizerunkach krzyża Chrystusa i naprawdę przykuwa wzrok oraz skłania do refleksji. To miejsce warto odwiedzić, nawet jeśli nie jesteśmy wierzący, ale potrafimy docenić wyjątkową sztukę. - To wystawa o krzyżu Chrystusa i o zwycięstwie w krzyżu Chrystusa. Paradoksalnym zwycięstwie, bo przecież krzyż wiąże się z cierpieniem, a jednak dzięki tej ofierze Pan Jezus pokonał śmierć, grzech i szatana - mówi Kinga Reczka, zastępca dyrektora Muzeum Diecezjalnego w Kielcach.

Sam tytuł wystawy „Pod tym znakiem zwyciężysz” nawiązuje do słów, jakie miał usłyszeć cesarz Konstantyn Wielki przed jedną z bitew. Na wystawie zaprezentowane są obiekty od V wieku do XXI wieku. Prezentowane są między innymi obiekty pochodzące z czasów Cesarstwa Bizantyjskiego, wypraw krzyżowych czy templariuszy. - Mamy malarstwo barokowe z różnych parafii w naszej diecezji. A jeśli chodzi o malarstwo jednym z ciekawszych eksponatów jest obraz Piotra Barszczowskiego. - "Ostatnia Wieczerza XXI", który to został nagrodzony podczas Florence Biennale we Florencji. Właściwie jest to neowitraż, ponieważ jest to podświetlane od środka płótno - informuje Kinga Reczka.

Obraz wyróżnia się tym, że autor przestawił Ostatnią Wieczerzę w taki sposób, w jaki mogłaby wyglądać w XXI wieku. - Judasz zamiast trzosu ma kartę kredytową, a przy Panu Jezusie są kluczyki. Postacie mają również zegarki. Na obrazie są też kobiety - dodaje.

Jedna z sal poświęcona została na upamiętnienie strajku w obronie krzyża we Włoszczowie. - W tym roku świętujemy czterdziestolecie walki. Młodzież szkolna zaprotestowała przeciwko zdjęciu krzyży z sal lekcyjnych - mówi nasza rozmówczyni.

Ciekawostką jest też krzyż z parafii w Skalbmierzu. - W trakcie II wojny światowej trzech niemieckich żołnierzy postanowiło urządzić sobie „zabawę” i w jej ramach strzelać do wspomnianego krzyża. Następnego dnia jechali wozem konnym, który wjechał na minę. Połowa tego wozu, na którym znajdowali się Niemcy, została zniszczona, a żołnierze zginęli. Druga połowa pozostała nienaruszona, a woźnica i koń wyszli z tego zdarzenia bez szwanku - opowiada Kinga Reczka.

Wystawę można również oglądać w ramach zbliżającego się Budzenia Sienkiewki. Odbędzie się również specjalna msza. - 26 maja o godzinie 11 w Bazylice Katedralnej w Kielcach odprawiona zostanie msza święta o pomyślność mieszkańców Kielc z intencji kieleckich przedsiębiorców - mówi zastępca dyrektora Muzeum Diecezjalnego w Kielcach.

Zobacz zdjęcia:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto