Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Odwiedziliśmy jedyną w Polsce rodzinę amiszów. Jak żyją, jak mieszkają? [ZDJĘCIA]

red
Żyją zgodnie z Pismem Świętym. Nie mają w domu telewizji ani radia, ale korzystają z samochodu i z 500 plus.
Żyją zgodnie z Pismem Świętym. Nie mają w domu telewizji ani radia, ale korzystają z samochodu i z 500 plus. Łukasz Kaczanowski
Żyją zgodnie z Pismem Świętym. Jakub nigdy nie był pijany, a Anita ściąga chustkę z głowy tylko w nocy. Nie mają w domu telewizji ani radia, ale korzystają z samochodu i z 500 plus. Zobaczcie, jak mieszka jedyna w Polsce rodzina amiszów spod Janowa Lubelskiego.

Do Polski przyjechali 25 lat temu z Ameryki, aby założyć zbór amiszowski. Zostali, kupili ziemię, wybudowali dom.

Dzień dla amiszów rozpoczyna się o 6 rano. Najpierw jest obrządek. W gospodarstwie jest teraz jedenaście krów, w tym trzy dojne, parę koni, króliki, kury, pies i kilka kotów. Karmienie, dojenie, sprzątanie, potem śniadanie i modlitwa. Po godz. 7 siadają i czytają Pismo Święte, każdy po kolei. Są bardzo religijni, ale nie chodzą do kościoła, nie spowiadają się, nie jeżdżą na pielgrzymki. Uważają, że mają bezpośredni kontakt z Bogiem.

Jedzenie przygotowują z własnych produktów. Hodują pomidory, ziemniaki, marchewki, buraki, ogórki, arbuzy. Pieką też własny chleb i bułki. Żyją z tego, co natura dała. Sami przygotowują ketchup, dżemy, sałatki, kompoty, jajka i mleko mają swoje. Kupują tylko proszek do prania i cukier. Jedzą w zasadzie wszystko, oprócz krwi.

Rodzice dostają na dzieci świadczenia z programu 500+, sprzedają też bydło, aby się utrzymać. Nie mają w domu telewizora ani radia, ale czasem korzystają z komórki i internetu. Mają prąd, jeżdżą samochodem. Nie wzbraniają się przed lekarzami. Do tej pory korzystali odpłatnie z opieki medycznej, ale od początku roku płacą KRUS.

Dzieci nie chodzą do szkoły, nie są też szczepione. Uczą się w domu i nie mają raczej kontaktu z rówieśnikami.

Amisze ubierają się skromnie i bez ozdób. Kobiety noszą długie spódnice i chustki na głowach, aby nie przyciągać uwagi i nie wzbudzać pożądania mężczyzn. Nie używają też żadnych kosmetyków, nie farbują włosów, nie stosują makijażu. Podział ról w małżeństwie jest jasny. To mąż jest odpowiedzialny za rodzinę. Ale to nie znaczy, że żona jest niewolnikiem albo służącą. Jest trochę jak wiceprezes, ma prawo powiedzieć swoje zdanie.

Nie przegap!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto