Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Okolice powiatu malborskiego. Las to piękne miejsce - jedni zbierają grzyby, inni fotografują przyrodę

Anna Szade
Anna Szade
Wybierasz się do lasu? Staraj się tam być niewidzialnym i niesłyszalnym, nie zbaczaj z wytyczonych ścieżek. To bardzo drobne gesty, które możesz zrobić dla natury. Nie zniszczysz roślin i nie spłoszysz w ten sposób zwierząt. Mamy zdjęcia z leśnej wędrówki po terenach leśnych w okolicach Sztumu. Jest pięknie!

W lesie nie powinno się krzyczeć, a nawet głośniej mówić, włączać radia, zwłaszcza na cały regulator, a już na pewno nie zostawiać włączonego silnika samochodu. Dlaczego? Bo każdy człowiek jest w lesie gościem. Powinien więc zachować się tak, by nie przeszkadzać tym, którzy żyją tam na co dzień.

Hałas płoszy zwierzęta. Lepiej też ich nie dotykać i nie karmić

Zwierzęta, które żyją w leśnej głuszy, są bardzo płochliwe. Gdy będziesz hałasował, one uciekną. Bywa, że nie zdążą nawet dokończyć swojego posiłku. Wyobraź sobie, jakby do twojego domu wkroczyła wrzeszcząca banda, przerywając smaczny obiad.

Absolutnie nie głaskaj napotkanego maleńkiego zwierzęcia. Wiele czworonożnych mam nie poznaje potem swoich dzieci przez to, że pachną człowiekiem, i po prostu je porzuca.

Nie należy też dotykać ptasich gniazd ani zaglądać do norek. W ten sposób można uniknąć spotkania z rozjuszonym zwierzęciem, które chce w ten sposób obronić swoje młode. Dzikich zwierząt nie należy też karmić. W lesie mają własne jadalnie.

Las to raj dla grzybiarzy, ale i ich obowiązują zasady

Co powinni robić miłośnicy zbierania grzybów, by mieli po co odwiedzić polanę w kolejnym roku? Przede wszystkim warto zbierać grzyby, które się dobrze zna. I nie wyrywać ich jednym ruchem, tylko delikatnie wykręcić nóżkę. W ten sposób pozostała w ściółce końcówka rozłoży się i użyźni podłoże.
Warto też pamiętać, by nie zbierać zbyt młodych grzybków, które nie miały jeszcze szansy rozsiać zarodników.

Nie warto niszczyć grzybów dla ludzi niejadalnych i trujących. Są nie tylko ozdobą lasu, ale także pożywieniem dla jego mieszkańców i warunkiem rozwoju wielu drzew.

Leśna wycieczka w weekend? Czemu nie, ale z uwagą patrz pod nogi

Jeśli decydujesz się na wędrówkę po lesie, to poruszaj się wyznaczoną trasą. A jeśli podjeżdżasz na miejsce samochodem, obowiązkowo zostaw go na wyznaczonym leśnym parkingu. W ten sposób nie zniszczysz żadnego domu dla zwierzaka, a także nie rozdepczesz i nie rozjeździsz rosnących w lesie roślin.

Absolutnie nie można też rozgarniać ściółki leśnej czy łamać gałęzi. Lepiej nie używać też ognia i powstrzymać się od palenia papierosów, bo porzucony niedopałek może wywołać niezłe spustoszenie.

Nie niszcz, nie śmieć, chroń chronione

Jeśli kochasz Jolkę, nie musisz się tym chwalić, wycinając serce w korze drzewa. To rana, przez którą do środka przedostają się pasożyty i grzyby, w ten sposób nawet wielkie drzewo może wpaść w chorobę albo nawet uschnąć z powodu… twojej miłości.

Warto pamiętać, że wiele gatunków zwierząt i roślin jest chronionych prawem. Dzięki temu mogą żyć jak pod kloszem, a człowiek pomaga zachować różnorodność w przyrodzie.
Jeśli nie znasz konkretnych roślin czy zwierzaków, które objęte są ścisłą ochroną, jest na to rada: zacznij poznawać otaczającą przyrodę. A przy okazji wizyty w lesie nie zrywaj dzikich kwiatów i omijaj z daleka wszystkie żyjące tam czworonogi i ptaki.

Warto też pamiętać, by w lesie po prostu nie śmiecić. Przecież mieszkańcy lasu nie są sprzątaczami. Owszem, mrówka może skorzystać z okruchów, które rozsypały się przy jedzeniu kanapki, ale resztę tego, co przyniosło się do lasu, trzeba koniecznie zabrać z sobą.

Las a epidemia koronawirusa

Żyjemy w trudnym czasie, rząd wprowadza kolejne obostrzenia i radzi pozostać w domu. Dla wielu osób las może być jednak odskocznią. Nie ma zakazu przebywania na terenach leśnych. Kilka miesięcy temu, po wybuchu epidemii, rządzący wprowadzili takie obostrzenie, ale dość szybko się z niego wycofali.

Las warto odwiedzać. W trudnym czasie może przynieść ukojenie. Ale oprócz wszystkich wyżej opisanych oczywistych zasad trzeba też pamiętać o środkach ostrożności sanitarnej. Ust i nosa nie trzeba zasłaniać, natomiast musimy pamiętać o tym, żeby się nie gromadzić.

Na grzyby boso i na czczo po odmówieniu modlitwy. Dawne rytu...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto