Na czym polega kwalifikacja? To rejestracja w ewidencji wojskowej
Przeprowadzanie co roku kwalifikacji wojskowej to wspólne zadanie wojskowych centrów rekrutacji (dawniej wojskowe komendy uzupełnień) i starostów czy też prezydentów w przypadków miast na prawach powiatu. Podstawowym rocznikiem, który w 2023 r. ma obowiązek stanąć do badania, są młodzi mężczyźni urodzeni w 2004 roku.
W poniedziałek (5 czerwca) w Starostwie Powiatowym w Malborku rozpoczęła się kwalifikacja dla powiatu malborskiego.
Celem kwalifikacji jest sprawdzenie zdolności pod kątem służby wojskowej. Na pewno nie jest to tak, że już dzisiaj będziecie decydowali o waszej przyszłości względem tego czy innego rodzaju służby wojskowej lub skorzystania z oferty innych służb mundurowych. W późniejszym okresie sami dookreślicie, gdzie chcielibyście pójść. Ja zachęcam do wstąpienia do służb mundurowych, bo to bardzo ciekawa praca – mówił ppłk Krzysztof Janczak, szef WCR w Malborku.
Jak wygląda kwalifikacja wojskowa? To przede wszystkim rodzaj rejestracji, tyle że w ewidencji wojskowej. Najpierw więc stający do niej przekazuje swoje dane (trzeba mieć przy sobie dowód osobisty lub paszport), następnie – co jest nowością od tego roku – jest badany przez psychologa, potem przez Powiatową Komisję Lekarską i na tej podstawie ustala się kategorię zdolności do służby wojskowej w czasie pokoju i wojny.
Inne służby mundurowe zachęcają do wstąpienia w swoje szeregi
Zarejestrowany otrzymuje książeczkę wojskową z wpisem o przeniesieniu do rezerwy. Wyjątkiem są ochotnicy. Z myślą o nich w trakcie kwalifikacji przedstawiciele WCR w Malborku przedstawiają możliwości podjęcia służby wojskowej – zarówno zawodowej, jak i ochotniczej (np. Wojska Obrony Terytorialnej czy dobrowolna zasadnicza służba wojskowa). Ale „dobra” kategoria potrzebna jest też w innych służbach mundurowych.
Ustalona kategoria zdolności do służby wojskowej może rzutować praktycznie na całe życie. Gdyby nie kategoria A, nasi goście na pewno nie byliby w służbie na swoich dzisiejszych stanowiskach. Ja osobiście też nigdy nie byłbym strażakiem, oficerem Państwowej Straży Pożarnej czy komendantem – mówił Stanisław Chabel, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Malborku.
Gośćmi, którzy wzięli udział w rozpoczęciu kwalifikacji wojskowej w powiecie malborskim, byli przedstawiciele 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku, Morskiego Oddziału Straży Granicznej, Komendy Powiatowej PSP w Malborku, Komendy Powiatowej Policji w Malborku i Zakładu Karnego w Sztumie z Oddziałem Zewnętrznym w Malborku.
ZOBACZ TEŻ: Akcja "Trenuj z wojskiem" na lotnisku 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku
Wezwania obowiązkowego stawiennictwa zostały przygotowane przez burmistrzów i wójtów dla około 400 osób z rocznika podstawowego 2004. Ponadto stawią się roczniki starsze, czyli urodzeni w latach 1999-2003, którzy nie mają ustalonej zdolności do służby wojskowej. Kwalifikacja obejmuje również kobiety urodzone w latach 1999-2004, które w roku szkolnym lub akademickim 2022/2023 kończą studia wyższe bądź naukę w szkołach policealnych w specjalnościach przydatnych wojsku, głównie medycznych, jak lekarz, pielęgniarka, psycholog, lekarz weterynarii. W malborskim starostwie pojawią się ostatniego dnia badań, czyli 26 czerwca.
Paweł Szrot ostro o "Zielonej Granicy"."To porównanie jest uprawnione"
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- Szwecja wyprowadza wojsko na ulice. "Żaden kraj w Europie nie jest w takiej sytuacji"
- Jaka będzie jesień? Sprawdź w naszym quizie, czy znasz jesienne przysłowia
- Jesienny trening mózgu dla bystrzaków. Czy rozwiążesz 12 zagadek? QUIZ
- Lista imion zakazanych w Polsce! Urzędnik nie pozwoli ci tak nazwać dziecka!