Około 400 osób stanie do kwalifikacji wojskowej w powiecie malborskim. Właśnie się zaczęła i potrwa do 26 czerwca

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
O celu kwalifikacji opowiedział ppłk Krzysztof Janczak, szef Wojskowego Centrum Rekrutacji w Malborku.
O celu kwalifikacji opowiedział ppłk Krzysztof Janczak, szef Wojskowego Centrum Rekrutacji w Malborku. Radosław Konczyński
W całym kraju trwa doroczna kwalifikacja wojskowa. Teraz przyszła też pora na powiat malborski. W poniedziałek (5 czerwca) w Starostwie Powiatowym w Malborku stawiła się pierwsza grupa młodych mężczyzn w celu określenia zdolności do ewentualnej służby wojskowej.

Na czym polega kwalifikacja? To rejestracja w ewidencji wojskowej

Przeprowadzanie co roku kwalifikacji wojskowej to wspólne zadanie wojskowych centrów rekrutacji (dawniej wojskowe komendy uzupełnień) i starostów czy też prezydentów w przypadków miast na prawach powiatu. Podstawowym rocznikiem, który w 2023 r. ma obowiązek stanąć do badania, są młodzi mężczyźni urodzeni w 2004 roku.

W poniedziałek (5 czerwca) w Starostwie Powiatowym w Malborku rozpoczęła się kwalifikacja dla powiatu malborskiego.

Celem kwalifikacji jest sprawdzenie zdolności pod kątem służby wojskowej. Na pewno nie jest to tak, że już dzisiaj będziecie decydowali o waszej przyszłości względem tego czy innego rodzaju służby wojskowej lub skorzystania z oferty innych służb mundurowych. W późniejszym okresie sami dookreślicie, gdzie chcielibyście pójść. Ja zachęcam do wstąpienia do służb mundurowych, bo to bardzo ciekawa praca – mówił ppłk Krzysztof Janczak, szef WCR w Malborku.

Jak wygląda kwalifikacja wojskowa? To przede wszystkim rodzaj rejestracji, tyle że w ewidencji wojskowej. Najpierw więc stający do niej przekazuje swoje dane (trzeba mieć przy sobie dowód osobisty lub paszport), następnie – co jest nowością od tego roku – jest badany przez psychologa, potem przez Powiatową Komisję Lekarską i na tej podstawie ustala się kategorię zdolności do służby wojskowej w czasie pokoju i wojny.

Inne służby mundurowe zachęcają do wstąpienia w swoje szeregi

Zarejestrowany otrzymuje książeczkę wojskową z wpisem o przeniesieniu do rezerwy. Wyjątkiem są ochotnicy. Z myślą o nich w trakcie kwalifikacji przedstawiciele WCR w Malborku przedstawiają możliwości podjęcia służby wojskowej – zarówno zawodowej, jak i ochotniczej (np. Wojska Obrony Terytorialnej czy dobrowolna zasadnicza służba wojskowa). Ale „dobra” kategoria potrzebna jest też w innych służbach mundurowych.

Ustalona kategoria zdolności do służby wojskowej może rzutować praktycznie na całe życie. Gdyby nie kategoria A, nasi goście na pewno nie byliby w służbie na swoich dzisiejszych stanowiskach. Ja osobiście też nigdy nie byłbym strażakiem, oficerem Państwowej Straży Pożarnej czy komendantem – mówił Stanisław Chabel, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Malborku.

Gośćmi, którzy wzięli udział w rozpoczęciu kwalifikacji wojskowej w powiecie malborskim, byli przedstawiciele 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku, Morskiego Oddziału Straży Granicznej, Komendy Powiatowej PSP w Malborku, Komendy Powiatowej Policji w Malborku i Zakładu Karnego w Sztumie z Oddziałem Zewnętrznym w Malborku.

ZOBACZ TEŻ: Akcja "Trenuj z wojskiem" na lotnisku 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku

Wezwania obowiązkowego stawiennictwa zostały przygotowane przez burmistrzów i wójtów dla około 400 osób z rocznika podstawowego 2004. Ponadto stawią się roczniki starsze, czyli urodzeni w latach 1999-2003, którzy nie mają ustalonej zdolności do służby wojskowej. Kwalifikacja obejmuje również kobiety urodzone w latach 1999-2004, które w roku szkolnym lub akademickim 2022/2023 kończą studia wyższe bądź naukę w szkołach policealnych w specjalnościach przydatnych wojsku, głównie medycznych, jak lekarz, pielęgniarka, psycholog, lekarz weterynarii. W malborskim starostwie pojawią się ostatniego dnia badań, czyli 26 czerwca.

Paweł Szrot ostro o "Zielonej Granicy"."To porównanie jest uprawnione"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie