Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Opaska dla seniora. MOPS w Malborku chce pozyskać wsparcie z rządowego programu, by zapewnić starszym mieszkańcom opiekę na odległość

Anna Szade
Anna Szade
Opaska dla seniora zapewnia opiekę na odległość osobom starszym i samotnym. MOPS w Malborku gromadzi dane o potrzebach mieszkańców od 65 roku życia.
Opaska dla seniora zapewnia opiekę na odległość osobom starszym i samotnym. MOPS w Malborku gromadzi dane o potrzebach mieszkańców od 65 roku życia. Pixabay
Mieszkańcy Malborka, którzy mają 65 i więcej lat i problemy z samodzielnym funkcjonowaniem ze względu na stan zdrowia, mogą zgłosić się po wsparcie do malborskiego MOPS. Placówka chce skorzystać z rządowego dofinansowania na opaski bezpieczeństwa w ramach Korpusu Wsparcia Seniorów. Do piątku (13 stycznia 2023 r.) zbiera zgłoszenia, by wiedzieć, jakie są potrzeby.

Malbork chce pozyskać środki z rządowego Korpusu Wsparcia Seniorów na 2023 r. Samorządy, które przystąpią do realizacji programu, uzyskają finansowe wsparcie do 80 proc. przewidywanych kosztów realizacji zadania. Na realizację programu przeznaczono ogółem kwotę 50 mln zł.
Miasto planuje skorzystać z modułu dotyczącego poprawy bezpieczeństwa oraz możliwości samodzielnego funkcjonowania w miejscu zamieszkania osób starszych przez dostęp do tzw. opieki na odległość.

PRZECZYTAJ TEŻ: Ciepłe posiłki z MOPS w Malborku pod kontrolą radnych. Do czego mają najwięcej uwag?

Opaska bezpieczeństwa dla seniorów. Jak może pomóc?

Aktualnie Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Malborku zbiera informacje dotyczące poziomu potrzeb na opaski bezpieczeństwa dla seniorów. Urządzenia będą wyposażone w co najmniej trzy z wymienionych funkcji:

  • przycisk bezpieczeństwa – sygnał SOS,
  • detektor upadku,
  • czujnik zdjęcia opaski,
  • lokalizator GPS,
  • funkcje umożliwiające komunikowanie się z centrum obsługi i opiekunami,
  • funkcje monitorujące podstawowe czynności życiowe (puls i saturacja),
  • sprawowanie całodobowej opieki na odległość nad seniorami przez centrum monitoringu.

Po odebraniu zgłoszenia dyspozytor, ale też ratownik medyczny, opiekun medyczny lub pielęgniarka podejmie decyzję o sposobie udzielenia pomocy seniorowi. W zależności od sytuacji może on zapewnić wsparcie emocjonalne przez telefon, poprosić o interwencję kogoś z jego najbliższego otoczenia, czyli rodzinę, sąsiadów, opiekunów. Sygnał może być przekazany do pracownika ośrodka pomocy społecznej. Można też dzięki niemu wezwać służby ratunkowe.

Program dla seniorów. Kto może skorzystać ze wsparcia?

Wiadomo dokładnie, dla kogo przeznaczone jest ten rodzaj wsparcia. Oto adresaci programu:

  • mieszkańcy miasta Malborka,
  • osoby w wieku 65 i więcej lat, którzy mają problemy związane z samodzielnym funkcjonowaniem ze względu na stan zdrowia,
  • prowadzą samodzielne gospodarstwa domowe lub mieszkają z osobami bliskimi, które nie są w stanie zapewnić im wystarczającej opieki w codziennym funkcjonowaniu w zakresie odpowiadającym ich potrzebom.

Zainteresowani udziałem w tym przedsięwzięciu mogą zgłaszać się do MOPS. Wystarczy zadzwonić pod nr telefonu 55 647 27 81 wew. 35. Ale liczy się czas, bo informacje o potrzebach mieszkańców zbierane będą do piątku (13 stycznia). Miasto ma czas tylko do końca stycznia, by złożyć wniosek do wojewody.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto