Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Opóźni się budowa centrum na Sierakowskich? Właściciel terenu wystąpił z wnioskiem do urzędu

Jacek Skrobisz
Właściciele terenów przy malborskim zamku chcą o dwa lata później rozpocząć budowę obiektu usługowego. O tym, czy nałożyć karę umowną, czy przystać na wniosek, zdecydują radni i burmistrz.

Centrum usługowo-parkingowe przy malborskim zamku nie powstanie w terminie? Właściciele nieruchomości przy ul. Sierakowskich wystąpili do burmistrza Malborka o przesunięcie terminu rozpoczęcia inwestycji. Ten wyznaczony jest obecnie na 5 lutego 2017 roku. Jeśli zgody nie otrzymają, będą musieli zapłacić karę umowną.

O przesunięcie terminu rozpoczęcia budowy, za co uznaje się wylanie ław fundamentowych, wystąpiła spółka Centrex Patryk Wdowicz i Wspólnik (Tomasz Latocha), a więc podmiot, który formalnie nie był stroną umowy zakupu działki od malborskiego samorządu. Przypomnijmy, że 15 stycznia 2014 roku nieruchomość o pow. 0,34 ha kupili za 2,32 mln zł Tomasz Latocha (0,6 części) i Patryk Wdowicz, ale jako osoby fizyczne.

- Kto inny jest przedmiotem umowy z miastem, a kto inny jest teraz właścicielem działki. Nie było naszej zgody na przepisanie zobowiązań - mówi Marek Charzewski, burmistrz Malborka.

Sprawa została już wyjaśniona z reprezentantem spółki i procedura formalna zostanie doprecyzowana aktem notarialnym, a wtedy wniosek o przesunięcie terminu o dwa lata zostanie rozpatrzony. Burmistrz zapowiedział skierowanie go do Komisji Finansów i Rozwoju Miasta.
- Wnioskodawca tłumaczy swoją prośbę pracami projektowymi i poszukiwaniem finansowania - wyjaśnia burmistrz Charzewski.

Jeśli wniosek zostanie odrzucony, a w wyznaczonym terminie nie pojawią się fundamenty nowego budynku, to inwestor będzie musiał zapłacić karę umowną w wysokości 10 proc. ceny działki, a więc 232 tys. zł. Gdyby za rok i w latach następnych sytuacja się powtórzyła, to kara umowna wzrasta dwukrotnie.

Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego na terenie, na którym dziś w sezonie letnim prowadzony jest parking, mogą pojawić się następujące funkcje: usługi kultury, centrum kongresowe, galerie, handel, gastronomia, biura itp., a także parking wbudowany dla biur, usług i mieszkańców budynku. Dopuszcza się mieszkania na dwóch ostatnich kondygnacjach. Inwestor zobowiązany jest również do wykonania na jednej kondygnacji parkingu dla obsługi ruchu turystycznego.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto