Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami Malborka od kościoła św. Jana Chrzciciela na plac Jagiellończyka

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Orszaki jako element Uroczystości Objawienia Pańskiego[ stały się już tradycją w Polsce. W piątek (6 stycznia) ulicami centrum miasta przeszli mieszkańcy Malborka.

Orszak Trzech Króli w Malborku. Frekwencja dopisała

Malborski Orszak Trzech Króli już tradycyjnie był częścią XXXII Festiwalu Boże Narodzenie w Sztuce. Najpierw odbyła się msza święta połączona z koncertem kolęd w opracowaniu Grzegorza Dymona w kościele św. Jana Chrzciciela, a po niej uczestnicy Uroczystości Objawienia Pańskiego przeszli Traktem Jana Pawła II i dalej ulicą Piłsudskiego do placu Jagiellończyka.

Oczywiście, nie mogło zabraknąć Trzech Króli, w których rolę już kolejny raz wcielili się członkowie Klubu Jeździeckiego Rotmistrz. Za nimi podążała Święta Rodzina - w roli Matki Boskiej Katarzyna Zając-Baca z Malborskiego Centrum Kultury i Edukacji, a jako święty Józef - radny miejski Robert Król. Obok nich kroczyli rzymianie, a nieopodal burmistrz Malborka Marek Charzewski i ks. Robert Branicki, proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela. Ogólnie frekwencja bardzo dopisała i była bodaj najlepsza w historii malborskich orszaków.

Po drodze zabrzmiała kolęda w wykonaniu orkiestry dętej, sypał się anielski puch, był i ogień piekielny, pojawili się kolędnicy z szopkami. Na koniec, przy miejskiej szopce na placu Jagiellończyka, na wszystkich czekały pierniki i ciepły barszcz. Tam też rozstrzygnięto konkurs jasełek dla szkół podstawowych, który dwa dni wcześniej odbył się w Klubie 22 Bazie Lotnictwa Taktycznego.

Oprócz już wymienionych z nazwiska i nazwy w realizację orszaku zaangażowani byli:

  • Grupa Rekonstrukcyjna Legio XXI Rapax z Chełmży,
  • Chorągiew Ziemi Malborskiej,
  • Impresariat Artystyczny WA-PRES z Elbląga,
  • Piotr Piesik,
  • Jagoda Dyl,
  • Kociewska Orkiestra Dęta Torpeda z Tczewa,
  • dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Malborku, domu dla dzieci prowadzonego przez Fundację Rodzinny Gdańsk oraz ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Malborku,
  • wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Malborku,
  • harcerze z malborskiego hufca ZHP,
  • Malborskie Centrum Wolontariatu.

Do występu przygotowywał się też Zespół Pieśni i Tańca 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego „Malbork”.

Rok temu zatańczyli dla nas przy Ratuszu pięknego poloneza do kolędy „Bóg się rodzi”. Tym razem przygotowywali kujawiaka do kolejnej kolędy. Niestety, grypa nie pozwoliła im wystąpić – mówił Apoloniusz Zachara ze Spiżarni Malborskiej, koordynator całego przedsięwzięcia.

Orszak został zorganizowany przez Urząd Miasta Malborka, Malborskie Centrum Kultury i Edukacji, Spiżarnię Malborską oraz parafię św. Jana Chrzciciela.

K+M+B. Nie tylko trzej królowie, ale i łacińskie sentencje

Objawienie Pańskie, z greki zwane Epifanią, oznacza zjawienie się, ukazanie się bóstwa w ludzkiej postaci. W liturgii zachodniej akcent uroczystości Objawienia pada na Trzech Królów. Pokłon magów-mędrców, których do Jezusa przywiodła gwiazda, wskazuje, że cały wszechświat (gwiazda, a więc kosmos) został poruszony narodzeniem Chrystusa. Przybywają do Niego poganie (mędrcy), aby oddać cześć Bogu. Wydarzenie wskazuje na możliwość poznania Boga dzięki rzetelnemu poszukiwaniu prawdy o świecie i człowieku.

Wedle tradycji, mędrcy przybyli do Jezusa z darami, którymi były: złoto – symbol godności królewskiej, kadzidło – godności kapłańskiej, mirrę – symbol wypełnienia proroctw mesjańskich oraz zapowiedź śmierci Zbawiciela.

Z uroczystością Objawienia Pańskiego wiąże się zwyczaj święcenia kredy, kadzidła i wody. Poświęconą kredą wypisuje się na drzwiach mieszkania K+M+B oraz aktualny rok. Litery te interpretuje się jako inicjały trzech króli. W średniowieczu odczytywano to inaczej. Napis „C+M+B” (imię Kacper po łacinie pisane jest przez C) wyrażał błogosławieństwo: „Niech Chrystus błogosławi mieszkanie!" ("Christus mansionem benedicat") lub oznaczał: „Chrystus dobroczyńcą wielu" ("Christus multorum benefactor").

Malbork. Święto Trzech Króli tym razem bez orszaków. Przypom...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto