Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oryginalne imiona dla dzieci? Nie w Malborku. Sprawdź jakie są najpopularniejsze

Jacek Skrobisz
W pierwszym półroczu 2016 roku w malborskim szpitalu urodziło się 242 dzieci.
W pierwszym półroczu 2016 roku w malborskim szpitalu urodziło się 242 dzieci. Fot. Red.
W Urzędzie Stanu Cywilnego w Malborku nie przyjęła się ekstrawagancja. Dzieci otrzymują przede wszystkim tradycyjne imiona.

Zofia, Jan i Antoni to najbardziej popularne imiona nadane w tym roku dzieciom z Malborka. Rodzice pociech zdecydowanie stawiają na tradycyjne polskie imiona, a nie oryginalne i obcobrzmiące, choć od piętnastu miesięcy pozwala na to Prawo o aktach stanu cywilnego. Nikłym powodzeniem cieszą się też śluby poza Urzędem Stanu Cywilnego.

Zmiany dotyczące zasad nadawania imion wprowadzone nową ustawą obowiązują od 1 marca 2015 roku.
- Nowe przepisy umożliwiają nadawanie zakazanych wcześniej imion, które nie odróżniają płci dziecka, dodając jednak warunek, że imiona te muszą być danej płci przypisane - wyjaśnia Renata Nosko, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Malborku. - Formalnie zapisano też możliwość nadawania dzieciom obywateli polskich imion obcych, co wprawdzie wcześniej nie było wprost zakazane, ale budziło wątpliwości i było różnie praktykowane przez urzędy stanu cywilnego. W dalszym ciągu rodzice nie mogą nadawać dzieciom imion w formie zdrobniałej, imion ośmieszających czy nieprzyzwoitych.

W polskich urzędach zdarzają się przypadki nadawania dzieciom na przykład imion: Akira, Arjuna, Lorelei, Uta czy Vilejka, a chłopcom na przykład: Angelo, Boston, Merlin, Sokół, czy Tupak. W Malborku takich ekstrawagancji nie ma. W tym roku najpopularniejszymi imionami żeńskimi są: Zofia (8 dzieci), Lena (8), Iga (6), Maja (6), Kornelia (5), Hanna (5) i Maria (4). Najczęstszymi imionami męskimi w 2016 roku są: Jan (9), Antoni (9), Wiktor (6), Piotr (6), Nikodem (5), Michał (5) i Stanisław (4).

Jak wyjaśnia kierownik USC, świadczy to o rozsądku rodziców i przywiązaniu do tradycji. Imiona obce odnotowuje się prawie wyłącznie przy transkrypcji aktów urodzeń, które nastąpiły zagranicą i są to z reguły imiona typowe dla danego regionu. Do końca czerwca 2016 zarejestrowano 62 urodzenia zagraniczne, a w analogicznym okresie roku ubiegłego 30.

- W minionym półroczu bieżącego roku zauważalny jest dość szeroki wachlarz nadawanych imion. Prawie wszystkie są jednak imionami polskimi - mówi Renata Nosko. - Nie zarejestrowano wśród dzieci urodzonych w Malborku imion obcych. Oryginalne i egzotyczne imiona zdarzają się głównie przy rejestracji urodzeń, które nastąpiły poza granicami naszego kraju i z reguły wówczas, gdy jedno z rodziców jest obcokrajowcem. Pojawiają się natomiast rzadko do tej pory nadawane imiona polskie takie jak: Klementyna, Dobromiła, Kalina, Matylda, Anastazja, Róża, Jagoda, Jadwiga, Jędrzej, Ignacy, Józef, Marian, Teodor, Ryszard, Florian, Gustaw, Korneliusz.

Dodajmy, że w ciągu pierwszego półrocza 2016 roku w malborskim szpitalu urodziło się 242 dzieci, a w w tym samym okresie roku 2015 przyszło na świat ich więcej - 272.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto