Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

OSP Kończewice w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym. Wojewoda przekazał decyzję komendanta głównego PSP

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Powiat malborski już oficjalnie ma dziesięć jednostek OSP w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym. W sobotę (17 grudnia) decyzję komendanta głównego PSP z rąk wojewody pomorskiego odebrała prezes OSP Kończewice. Przy tej okazji uroczyście przekazano też samochód ratowniczo-gaśniczy, który od pewnego czasu służy miejscowym strażakom.

Dla Kończewic to duże wydarzenie. Jak podkreślano podczas sobotniej uroczystości, włączenie do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego oznacza, że jednostka znalazła się w elitarnym gronie. By tak się stało i na koniec otrzymała zgodę komendanta głównego PSP, musiała spełnić szereg wymogów w zakresie wyszkolenia strażaków oraz wyposażenia w sprzęt.

KSRG to zaszczyt i jednocześnie obowiązek

Przygotowania OSP Kończewice do złożenia wniosku trwały od 2019 roku. Po trzech latach dzięki staraniom druhów pod kierunkiem prezes Wandy Góral i wsparciu władz gminy Miłoradz, komendantów powiatowego i wojewódzkiego PSP udało się doprowadzić jednostkę do stanu gotowości pożądanego w KSRG.

- To jest szczególne wydarzenie dla naszej jednostki, która nieprzerwanie działa od blisko 70 lat. Włączenie do KSRG poprzedziło wielomiesięczne przygotowanie naszych druhów, którzy podnosili swoje kwalifikacje pożarnicze poprzez dodatkowe kursy i szkolenia. Przyjmując na siebie zaszczytny, ale i trudny obowiązek działania w systemie, pragniemy zapewnić o naszej pełnej gotowości niesienia pomocy na wypadek pożarów, zagrożeń, klęsk żywiołowych w naszej miejscowości, w całej gminie, ale również na terenie powiatu i województwa - mówiła Wanda Góral, prezes OSP Kończewice, podczas uroczystej zbiórki, która odbyła się w sobotę (17 grudnia).

W trakcie tej uroczystości wojewoda pomorski Dariusz Drelich w towarzystwie nadbryg. Piotra Sochy, pomorskiego komendanta wojewódzkiego PSP. wręczył decyzję o włączeniu Kończewic do systemu, wydaną 11 listopada 2022 r. przez komendanta głównego PSP.

KSRG to szczególne wyróżnienie, ale i duży obowiązek. Teraz będziecie musieli być jeszcze bardziej dyspozycyjni, ale jestem pewny, że to spełnicie – mówił nadbryg. Piotr Socha.

CZYTAJ TEŻ: OSP Kończewice wejdzie do KSRG. Organizują zbiórkę złomu

Chęć rozwoju OSP Kończewice, która nastąpiła w ostatnich latach, widać w statystykach. W latach 2005-2018 jednostka notowała od 1 do 5 interwencji rocznie, w 2019 r. – 7, ale potem nastąpił wzrost, bo w 2020 r. to 17 interwencji, a w 2021 r. – 16. Teraz zapewne będzie ich jeszcze więcej.

Kończewice zostały włączone do KSRG jako dziesiąta jednostka w powiecie malborskim. Dołączyły tym samym do OSP Stare Pole, Ząbrowo, Stogi, Lasowice Wielkie, Nowy Staw, Lipinka, Lichnowy, Lisewo Malborskie i Miłoradz.

- Cieszę się, że mam kolejną jednostkę w KSRG i że widzę radość na waszych twarzach, no i trochę też czuję się ojcem tego sukcesu. Życzę wam, żeby ten zapał w was nie gasł i żebyśmy tę współpracę kontynuowali tak, jak do tej pory jest realizowana – stwierdził st. kpt. Damian Tomaszewski, komendant powiatowy PSP w Malborku.

Bezpieczeństwo mieszkańców jest najcenniejsze

Od strony sprzętowej argumentem za włączeniem OSP Kończewice do systemu był m.in. samochód ratowniczo-gaśniczy, który udało się pozyskać w tym roku z KM PSP w Gdyni. Używany, ale w dobrym stanie, powitany kilka tygodni temu, ale oficjalnie został przekazany także podczas sobotniej zbiórki.

Nie ma nic cenniejszego niż bezpieczeństwo. Gratuluję wstąpienia do tej elitarnej grupy, jaką jest KSRG. Po zapale widzę, że strażacy z Kończewic będą się dzielnie starać. W ogóle żyją tym wszystkim, nie byłem w stanie im odmówić wsparcia, żeby weszli do systemu. Samochód będzie służył, jednostka będzie niosła pomoc mieszkańcom i będziemy się dalej rozwijać – mówił Arkadiusz Skorek, wójt Miłoradza.

Strażakom z Kończewic w ważnej dla nich chwili towarzyszyli m.in. druhowie z okolicznych jednostek OSP, a także wspomniany wojewoda i poseł Kazimierz Smoliński.

OSP Lichnowy z nowym samochodem ratowniczo-gaśniczym. Jego p...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto