MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

OSP w Nowym Stawie dostała skokochron od Malborskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Wcześniej używała go JRG Malbork

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Konrad Sosiński Fotografia
Ochotnicza Straż Pożarna w Nowym Stawie otrzymała sprzęt ratowniczy od Malborskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, ale oby musiał być używany jak najrzadziej. Skokochron, bo o niego chodzi, wcześniej służył Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej PSP w Malborku.

Nowy sprzęt OSP Nowy Staw. Skokochron od spółdzielni

Skokochron, który wzbogacił zasoby sprzętu specjalistycznego OSP Nowy Staw, został oficjalnie przekazany miejscowym strażakom w środę (10 kwietnia) w obecności m.in. burmistrza Jerzego Szałacha, mł. kpt. Damiana Tomaszewskiego, komendanta powiatowego PSP w Malborku i przedstawicieli Malborskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

- Skokochron to sprzęt ratowniczy amortyzujący skok i zabezpieczający przed obrażeniami ludzi wyskakujących z pięter zagrożonych budynków. Pozyskany sprzęt podniesie bezpieczeństwo mieszkańców naszej gminy oraz zwiększy skuteczność akcji ratowniczych – poinformował Urząd Miejski w Nowym Stawie.

ZOBACZ TEŻ: OSP Nowy Staw wzbogaciła się o ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy

Właścicielem sprzętu jest Malborska Spółdzielnia Mieszkaniowa, która kupiła go dla KP PSP w Malborku i jeszcze nie tak dawno był wykorzystywany do akcji przez strażaków zawodowych z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP. Zresztą, współpraca w tym zakresie sięga przełomu XX i XXI wieku. Gdy dzięki staraniom ówczesnego komendanta, Stanisława Chabla i wpłatom mieszkańców do malborskiej PSP trafiła pierwsza autodrabina, spółdzielnia do kompletu kupiła skokochron. Zarządca 87 budynków wielorodzinnych w Malborku chciał w ten sposób wesprzeć straż pożarną.

Strażacy korzystali z tego skokochronu kilkanaście lat, a gdy się zdezaktualizował, kupiliśmy kolejny, który również użyczaliśmy Komendzie Powiatowej PSP. Malborska straż pożarna już go nie potrzebuje, więc przekazaliśmy sprzęt OSP w Nowym Stawie, bo tam też mamy 8 budynków wielorodzinnych. Oby jak najrzadziej był potrzebny – mówi Grzegorz Kucman, prezes MSM.

Przekazanie sprzętu było możliwe dzięki temu, że pod koniec 2022 roku KP PSP razem z nowym samochodem specjalnym z autodrabiną o wysięgu 42 m otrzymała też nowy skokochron. Dwa nie są potrzebne, a szkoda by było, żeby dotychczasowy leżał w magazynie, stąd pomysł, by trafił do drugiego miasta w powiecie.

Dla strażaków rozstawianie skokochronu jest ostatecznością. Na szczęście, nieczęsto jest wykorzystywany, ale zdarzało się, że był używany przy próbach samobójczych lub podczas pożarów.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto