Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Ostrożnie z fajerwerkami!" - prosi malborska policja. Zdarzenie z Lisewa Malborskiego potwierdza, że apele mają sens

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
W czwartek (28 grudnia) strażacy z Lisewa Malborskiego i policjanci dostali wezwanie po tym, jak petarda trafiła w budynek.
W czwartek (28 grudnia) strażacy z Lisewa Malborskiego i policjanci dostali wezwanie po tym, jak petarda trafiła w budynek. OSP Lisewo Malborskie
Za moment pożegnamy stary i powitamy nowy rok, co oznacza, że 31 grudnia i 1 stycznia wystrzelą fajerwerki. Malborscy policjanci o rozwagę przy zakupie, a potem odpalaniu środków pirotechnicznych.

Fajerwerki są niebezpieczne. Trzeba o tym pamiętać

Policja przypomina, że normalnie prawo zakazuje używania wyrobów pirotechnicznych w miejscach publicznych, ale wyjątkiem są dni 31 grudnia oraz 1 stycznia. Ograniczenia w używaniu fajerwerków wprowadzają zarówno przepisy kodeksu wykroczeń, jak i uchwały rad gmin.

- Wiele osób decyduje się na kupno fajerwerków, aby pożegnać stary i powitać nowy rok. Warto jednak pamiętać, że fajerwerki są materiałami wybuchowymi, które muszą być używane ostrożnie i zgodnie z instrukcją. W jedną noc sylwestrową w całym kraju dochodzi do kilkuset poparzeń, zranień, pożarów, a nawet wypadków śmiertelnych – podkreśla asp. sztab. Sylwia Kowalewska, oficer prasowy KPP Malbork.

Handlujący materiałami pirotechnicznymi muszą pamiętać, że sprzedaż fajerwerków lub petard osobom nieletnim jest przestępstwem.

Każdy, kto dopuszcza się takiego czynu, podlega karze grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Jeśli będziemy świadkami sprzedaży fajerwerków nieletnim, poinformujmy o tym policję. Uchroni to najmłodszych przed następstwami nieszczęśliwych wypadków. Pamiętajmy również o tym, że pod żadnym pozorem fajerwerków nie powinny odpalać dzieci – przypomina asp. sztab. Sylwia Kowalewska.

Petarda trafiła w budynek w Lisewie Malborskim

Używając materiałów pirotechnicznych w sposób nieodpowiedni, możemy narazić siebie i innych na poważne obrażenia ciała, a nawet śmierć. Albo na uszkodzenie mienia, tak jak to miało miejsce w czwartek (28 grudnia) w Lisewie Malborskim, gdy nieustalona osoba najprawdopodobniej rzuciła petardę w budynek. Właściciel opanował sytuację przed dojazdem strażaków. Straty zostały oszacowane na ok. 100 zł.

Po tym zdarzeniu OSP Lisewo Malborskie opublikowało komunikat na swoim profilu na Facebooku.

Prosimy o ostrożność podczas zabawy z petardami. Jest to niewielki ładunek wybuchowy mogący doprowadzić do pożaru, a co za tym idzie, utraty dobytku. Wszystkie materiały pirotechniczne mogą odpalać tylko osoby pełnoletnie, pod żadnym pozorem nie powinny ich odpalać dzieci. W czasie używania fajerwerków czy petard dzieci muszą być pod stałą opieką osób dorosłych. Odpalać z dala od budynków mieszkalnych i gospodarczych, najlepiej na jak największej wolnej przestrzeni – apelują strażacy z Lisewa Malborskiego.

Z kolei policja przypomina też, że huk petard i fajerwerków może powodować strach i agresywne reakcje zwierząt, zwłaszcza psów. Dlatego warto zadbać o bezpieczeństwo swoich czworonożnych przyjaciół.

Policyjne porady na sylwestra:

  • materiały pirotechniczne kupuj zawsze z legalnego, rzetelnego i sprawdzonego źródła;
  • zwracaj uwagę, czy fajerwerki nie są uszkodzone oraz czy posiadają instrukcję w języku polskim;
  • fajerwerków używaj zgodnie z zasadami bezpieczeństwa znajdującymi się w instrukcji obsługi, z którą powinnyśmy się koniecznie zapoznać przed wykorzystaniem materiałów pirotechnicznych;
  • „z ręki” można odpalać wyłącznie środki pirotechniczne posiadające bezpieczne uchwyty;
  • petard i fajerwerków nie wolno używać w pomieszczeniach zamkniętych i w pobliżu obiektów łatwopalnych oraz dawać do odpalenia dzieciom;
  • korzystanie z fajerwerków wymaga od nas 100-procentowego skupienia, więc nie używaj ich po wcześniejszym spożywaniu alkoholu;
  • jeżeli wyrób pirotechniczny nie eksplodował po odpaleniu i wypaleniu lontu - nie podchodź, aby sprawdzić, co się stało.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto