Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pamięci ofiar Katynia '40 i katastrofy smoleńskiej. W Malborku uroczystość jak zawsze na Cmentarzu Komunalnym

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
10 kwietnia (środa) na Cmentarzu Komunalnym w Malborku odbędzie się uroczystość w 84 rocznicę zbrodni katyńskiej i 14 rocznicę katastrofy pod Smoleńskiem.

Tego dnia Niemcy poinformowali o masowych grobach w Katyniu

13 kwietnia przypada Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej – święto państwowe ustanowione przez Sejm RP uchwałą z dnia 14 listopada 2007 r., by uczcić Polaków zamordowanych przez NKWD na podstawie decyzji Józefa Stalina z 5 marca 1940 r.

Wiosną sowiecka policja polityczna – NKWD ZSRS – wymordowała niemal 22 tys. obywateli Rzeczypospolitej. Było wśród nich 14,5 tys. jeńców wojennych – oficerów i policjantów – z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz 7,3 tys. więźniów aresztowanych w okupowanej przez ZSRS wschodniej części Polski. Oficerów z obozu kozielskiego rozstrzelano w Katyniu, tych ze Starobielska – w Charkowie, natomiast policjantów z Ostaszkowa – w Kalininie. Egzekucję więźniów przeprowadzono w więzieniach w Mińsku, Kijowie, Charkowie i Chersoniu.

Był to jeden z elementów antypolskiej strategii, obok deportacji, zsyłek i prób sowietyzacji – przypomina Instytut Pamięci Narodowej.

13 kwietnia wybrano na dzień upamiętnienia ofiar zbrodni ludobójstwa z dwóch powodów. Tego dnia w 1943 r. niemieckie, hitlerowskie Radio Berlin podało informację o odkryciu w okolicach Katynia masowych grobów polskich oficerów. Z kolei 13 kwietnia 1990 r. Michaił Gorbaczow, ówczesny prezydent Związku Radzieckiego, przekazał prezydentowi Polski Wojciechowi Jaruzelskiemu dokumenty dotyczące zbrodni katyńskiej, obozów m.in. w Kozielsku i Ostaszkowie.

Upamiętnij ofiary katastrofy pod Smoleńskiem

W Malborku uroczystość na cześć ofiar z 1940 r. jest również wspomnieniem ofiar tragedii, do której doszło 10 kwietnia 2010 roku pod Smoleńskiem. W katastrofie samolotu Tupolew zginęła 96-osobowa delegacja na czele z prezydentem RP Lechem Kaczyńskim i jego żoną, udająca się do Katynia na obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

Uroczystość w 84 rocznicę Katynia i 14 rocznicę katastrofy smoleńskiej odbędzie się 10 kwietnia br. o godz. 11 na Cmentarzu Komunalnym przed krzyżem głównym. Znajduje się na nim tablica ufundowana w kwietniu 2010 r. przez malborskiego kamieniarza, Macieja Kamińskiego. Opowiadał nam wtedy, że gdy oglądał telewizyjne relacje po katastrofie lotniczej, pomyślał, że warto zrobić coś, co zjednoczy mieszkańców Malborka. W ciągu jednego dnia wykonał tablicę poświęconą ofiarom Katynia '40 i tragedii pod Smoleńskiem.

CZYTAJ TEŻ: Pamiętamy o ofiarach Katynia i katastrofy smoleńskiej. Mieszkańcy Malborka złożyli kwiaty

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto