Państwo dało mniej na aktywizację osób bezrobotnych

(JS)
O blisko 5 mln zł mniej z budżetu państwa otrzymał Powiatowy Urząd Pracy w Malborku na walkę z bezrobociem w 2011 roku. Stopa bezrobocia w powiecie malborskim przekracza 20 procent.

W 2010 roku malborski PUP na aktywizację bezrobotnych dostał ze środków Funduszu Pracy 7,4 mln zł. Na bieżący rok Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przewidziało kwotę 2,4 mln zł.
- Z ostatnich informacji, które do nas docierają, wiemy, że ta kwota zostanie zwiększona, ale nie mamy jeszcze oficjalnego potwierdzenia - mówi Joanna Reszka, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Malborku. - Obawiam się jednak, że nawet jeśli otrzymamy więcej pieniędzy, to nie będzie to taka kwota, jak w roku poprzednim.

Dla osób poszukujących pracy oznacza to, że "pośredniak" będzie miał mniej pieniędzy na staże, refundowanie stanowisk pracy i inne formy przeciwdziałania bezrobociu.

- Będziemy się starać wydatkować pieniądze jeszcze bardziej efektywnie - mówi Reszka. - Jeśli teraz opłacaliśmy staże roczne, to być może będziemy zmuszeni do ich skracania do pół roku. Na pewno zrobimy wszystko, by objąć programami aktywizacyjnymi jak największą liczbę mieszkańców powiatu malborskiego.
W ubiegłym roku z różnych form aktywizacji skorzystało 3000 osób zarejestrowanych w PUP. Nie wiadomo jeszcze, ile osób otrzyma taką pomoc z malborskiego pośredniaka w tym roku.

Po informacji z MPiPS, dotyczącej planowanej dotacji w wys. 2,4 mln zł dla PUP, negatywne stanowisko w tej sprawie zajęła Powiatowa Rada Zatrudnienia, zrzeszająca przedstawicieli wszystkich samorządów oraz pracodawców, rolników i związków zawodowych.

Trzeba pamiętać, że oprócz podstawowej kwoty pieniędzy, które trafiają do samorządów z budżetu państwa, urzędy pracy pozyskują środki z Funduszu Pracy w formie różnych programów skierowanych na konkretne działanie. PUP zdobywa też pieniądze z funduszy unijnych. W ubiegłym roku dało to łącznie 19 mln zł. To najwyższa kwota w ostatnich latach przeznaczona na walkę z bezrobociem w powiecie malborskim.

Nie inaczej będzie w tym roku. PUP zamierza startować m.in. w konkursach, w których do zdobycia będą dotacje na: aktywizację osób poniżej 30 lat, mieszkańców powyżej 45-50 roku życia, osób zwolnionych z przyczyn niedotyczących pracownika, łagodzenie skutków bezrobocia, programy dla osób znajdujących się w szczególnie trudnej sytuacji na rynku pracy, rozwój małej i średniej przedsiębiorczości, a także na programy specjalne i pilotażowe.

Sprawdź: oferty pracy, którymi dysponuje malborski "pośredniak".

Stopa bardzo wysoka
Powiat malborski posiada jeden z najwyższych wskaźników bezrobocia w kraju. Na koniec ubiegłego roku stopa bezrobocia wynosiła 22,2 proc. Na 31 grudnia 2010 roku w Powiatowym Urzędzie Pracy zarejestrowane były 4603 osoby, a na koniec stycznia br. już 5130, z czego 2845 to kobiety. Bez prawa do zasiłku jest obecnie ok. 3970 osób. 1918 osób bezrobotnych mieszka na wsi, co stanowi 37,39 proc. wszystkich mieszkańców powiatu pozostających bez pracy.

Po co nam Polski Ład?

Wideo

Materiał oryginalny: Państwo dało mniej na aktywizację osób bezrobotnych - Malbork Nasze Miasto

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie