MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Państwowa Szkoła Muzyczna w Malborku zaprasza na majowe wydarzenia. Koncert uczniów dla mieszkańców i "Dzień otwarty" szkoły

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
materiały PSP w Malborku
Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. Ignacego Jana Paderewskiego w Malborku zaprasza w maju na koncert swoich uczniów. Obędzie się też „Dzień otwarty” dla tych, którzy chcą rozpocząć naukę w nowym roku szkolnym.

"Koncert majowy" i "Dzień otwarty" w szkole muzycznej w Malborku

W najbliższą środę (15 maja) w sali koncertowej PSM w Malborku przy pl. Słowiańskim 18 odbędzie się „Koncert majowy”. Malborskiej publiczności zaprezentują się uczniowie tej placówki artystycznej. Szkoła zachęca mieszkańców, by zasiedli na widowni. Początek o godz. 17. Wstęp jest wolny.

Tydzień później, 22 maja, PSM zaprasza na „Dzień otwarty” - również o godz. 17. W sali koncertowej odbędzie się koncert „W krainie instrumentów”. Będzie to również okazja do zwiedzenia szkoły, rozmowy z nauczycielami, zagrania na instrumentach.

W Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia im. Ignacego Jana Paderewskiego w Malborku dzieci i młodzież mogą uczyć się gry na: fortepianie, akordeonie, skrzypcach, wiolonczeli, gitarze, flecie, klarnecie, saksofonie, trąbce oraz perkusji. Nauka jest bezpłatna i kończy się uzyskaniem świadectwa państwowej szkoły artystycznej.

Różnorodny program nauczania oferuje też grę w orkiestrze, zespole kameralnym lub śpiew w chórze. Szkoła jest inicjatorem i organizatorem licznych wydarzeń artystycznych dla uczniów, mieszkańców miasta Malborka i regionu. Współpracuje z instytucjami kultury, innymi szkołami, jednostkami samorządu terytorialnego i miłośnikami kultury - informuje PSM.

Chętni do nauki muszą wypełnić druk zgłoszenia dostępny TUTAJ i dostarczyć do placówki. Można go wysłać na adres mailowy: [email protected] lub przynieść do szkoły mającej siedzibę przy pl. Słowiańskim 18. Dokumenty należy składać do 31 maja. Kurs przygotowawczy dla kandydatów odbędzie się w dniach 10-11 czerwca, a przesłuchania wstępne - 12 czerwca.

ZOBACZ TEŻ: Szkoła muzyczna w Malborku zagrała dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Państwowa Szkoła Muzyczna w Malborku - trochę historii

Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia w Malborku powstała 1 października 1972 r. z inicjatywy Bogusława Stolarskiego, który był pierwszym dyrektorem tej szkoły. Pierwotnie mieściła się w budynku przy ul. Poczty Gdańskiej 3. Z biegiem lat placówka rozwijała się, przybywało uczniów i nauczycieli.

Gdy zaczęło brakować pomieszczeń do nauk, w 1976 r. udało dyrektorowi Stolarskiemu udało się doprowadzić do przeniesienia szkoły do nowo zaadoptowanego na ten cel budynku przy ul. Kopernika 1. Aż do końca roku szkolnego 2011/2012 zajęcia odbywały się w dwóch budynkach. Później było już tylko lepiej, bo szkoła wprowadziła się do zwolnionego przez Miejski Dom Kultury obiekcie na pl. Słowiańskim 18.

- W 2012 r., po wielu staraniach dyrektor Danuty Kuczewskiej, w wyniku ścisłej współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz władzami miasta szkoła, po 40 latach pracy w trudnych warunkach lokalowych (dwa budynki, małe pomieszczenia, brak sali koncertowej ), doczekała się wspaniałego lokalu. W 2017 r. budynek został poddany termomodernizacji a w 2020 r., dzięki środkom pozyskanym z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Centrum Edukacji Artystycznej, sala koncertowa szkoły przeszła remont generalny włącznie z wykonaniem akustyki, nagłośnienia i oświetlenia – czytamy na stronie PSM.

Mury szkoły opuściło wielu absolwentów, którzy kontynuowali naukę w szkołach II stopnia oraz akademiach muzycznych zarówno w kraju, jak i za granicą.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

od 7 lat
Wideo

Kiedy i jak sprawdzić wyniki matur?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto