Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Parlamentarzyści Koalicji Obywatelskiej odwiedzili Malbork. Rozmowę z mieszkańcami zdominowały problemy osób z niepełnosprawnościami

Anna Szade
Anna Szade
Parlamentarzyści klubu parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej spotkali się w czwartek z mieszkańcami Malborka.
Parlamentarzyści klubu parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej spotkali się w czwartek z mieszkańcami Malborka. Anna Szade
W czwartek (18 maja) parlamentarzyści Koalicji Obywatelskiej rozmawiali z mieszkańcami Malborka. Spotkanie zdominowały problemy osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów, ale była też mowa o przedwyborczych propozycjach polityków.

Koalicja Obywatelska w Malborku. Politycy rozmawiali z mieszkańcami

W czwartek do Malborka przyjechali posłowie Koalicji Obywatelskiej: Katarzyna Lubnauer, wiceprzewodnicząca klubu parlamentarnego, pracująca w Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Komisji Zdrowia, Tomasz Szymański, wiceprzewodniczący Komisji Spraw Wewnętrznych i Administracji, Anna Wojciechowska z Komisji Rolnictwa, Komisji Gospodarki oraz Komisji Spraw Społecznych i Rodziny, a także Tomasz Olichwer z Komisja Kultury. Obecna była także senator Joanna Sekuła, wiceprzewodnicząca Komisji Nauki, Edukacji i Sportu, pracująca również m.in. w senackiej Komisji Człowieka, Praworządności i Petycji oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej.

Mieszkańcy na co dzień znają przede wszystkim parlamentarzystów z Pomorza, więc pojawienie się polityków z innych okręgów wyborczych było dla nich nowością. Politycy odbywają podróż po kraju pod hasłem „Tu jest przyszłość”.

Całe clou programu polega właśnie na tym, że my teraz objeżdżamy całą Polskę całym klubem i w czwartek jest ok. 100 spotkań w całym województwie pomorskim – powiedziała nam Katarzyna Lubnauer.

Niepełnosprawność. Główny problem spotkania

Rozmowa z politykami zeszła na poważne codzienne problemy, nie było to radosne paplanie o niczym. Okazuje się, że rodziny osób z niepełnosprawnościami na co dzień zmagają się z problemami, o których nie ma się zwykle pojęcia. To nie tylko kwestia niedostatecznych środków na sprzęt medyczny, rehabilitację. To również stałe zmaganie się rodziców z własnym zmęczeniem, cierpieniem dzieci i zamartwianiem się o ich przyszły los.

Okazuje się, że nie był to gotowy scenariusz polityków i zamierzony efekt.

Spotkanie miało otwarty charakter. Być może ta społeczność się skrzyknęła i zechciała przyjść. Za każdym razem wygląda to inaczej. Czasami spotkania są zdominowane przez nauczycieli czy seniorów, bo przychodzi Uniwersytet Trzeciego Wieku. Tutaj najwięcej było opiekunów osób z niepełnosprawnościa

mi oraz osób z niepełnosprawnościami – powiedziała nam tuż po zakończeniu spotkania Katarzyna Lubnauer.

Politycy KO, jak zapewniała wiceszefowa klubu, doskonale znają te problemy.
- Dla nas to jest ważny temat. Mamy w klubie dwie koleżanki, które mają dzieci z bardzo głębokimi niepełnosprawnościami i kolegę z niepełnosprawnością. Oni na pewno są zawsze ambasadorami takich osób – podkreśliła posłanka Lubnauer w rozmowie z nami.

Jej zdaniem, osoby z niepełnosprawnościami zawsze powinny być pod szczególną opieką państwa.

Czy pani spyta kogoś, kto jest bardziej liberalny, czy mniej, to nie ma żadnych wątpliwości, że państwo musi pomagać osobom, u których tak zdecydowała biologia, że nie mogą sobie sami poradzić. Chyba że jest człowiekiem, który w ogóle nie ma serca – stwierdziła posłanka.

ZOBACZ TEŻ: Europosłanka Magdalena Adamowicz zachęcała do współpracy młodzież i seniorów z Malborka. Była też mowa o unijnych funduszach

Podczas spotkania politycy przypomnieli, że to dzięki akcji KO, a właściwie posłanki Jagny Marczułajtis-Walczak, udało się przeforsować zmianę dotyczącą OPP, dzięki czemu jest to 1,5 proc. a nie 1 proc.
- Złożyliśmy też w Sejmie obywatelski projekt ustawy, pod którym jako KO zbieraliśmy podpisy, w sprawie renty dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami, która umożliwi im godne życie. Ma być na poziomie płacy minimalnej. Ta ustawa jest w Sejmie, jest procedowana – informowała posłanka Lubnauer.

To prekampania. W wyborach wystartuje starosta malborski?

Z sali padały też pytanie o pomysł KO na inflację, o komentarz do 800 plus. Pojawiły się także propozycje programowe ugrupowania, które dotyczą kwestii rozwiązania problemów mieszkaniowych, czyli kredytu 0 proc., ale i „babciowego”, którym politycy obecnej opozycji chcieliby umożliwić matkom maluchów powrót na rynek pracy.

Obecny objazd kraju przez polityków KO nazywany jest prekampanijnym.

A później naprawdę zacznie się kampania wyborcza, myślę, że odpuści nawet na kapkę w okresie letnim. Pewnie jeszcze pojawi się wiele tematów i wiele obietnic z różnych opcji – podsumował spotkanie Mirosław Czapla, starosta malborski, szef lokalnych struktur Platformy Obywatelskiej.

Jak sam przyznaje, nie ma jednak jeszcze żadnych decyzji, kto znajdzie się na listach wyborczych z Pomorza. Czy marzeniem starosty jest znalezienie się wśród kandydatów KO?

Trudno to nazwać marzeniami. Jeśli taka będzie potrzeba, to jest bardziej obowiązek niż marzenia. Zresztą myślę, że swoje największe marzenia spełniłem, bo parokrotnie zostać starostą to nie za często się zdarza. Odczułem to, kiedy odbierałem od prof. Jerzego Stępnia nagrodę dla jednego z najdłużej sprawujących tę funkcję w Polsce – usłyszeliśmy od starosty.

Chodzi o medal „Lider Samorządów 1990-2023”, który Mirosław Czapla otrzymał w 2022 r. podczas Gali Liderów Samorządu w Kleszczewie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto