Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Petycje w gminach Lichnowy, Miłoradz i Stare Pole w czasie pandemii. W akcji przeciwnicy rygorów i szczepionek przeciw koronawirusowi

Anna Szade
Anna Szade
Pixabay
Tymczasowa Rada Stanu Narodu Polskiego Społeczny Komitet Konstytucyjny, Stowarzyszenie Polska Wolna od GMO oraz prywatne osoby stają w obronie mieszkańców gmin powiatu malborskiego. Do Lichnów, Miłoradza i Starego Pola dotarły już petycje i apele o powstrzymanie szczepień przeciw COVID-19 oraz zniesienie obostrzeń sanitarnych wynikających z pandemii koronawirusa. Co na to władze?

Lockdown, ograniczenia działalności gospodarczej i życia publicznego, wstrzymanie organizowania wydarzeń artystycznych, zdalna nauka, gorszy dostęp do placówek ochrony zdrowia, to wszystko w czasie pandemii koronawirusa dotyka w jednakowy sposób wszystkich obywateli. Jedni z tego powodu narzekają na działania rządu w domowym zaciszu, inni organizują protesty, jeszcze inni – piszą petycje do lokalnych władz.

Petycja w Lichnowach bez rozpatrzenia

O uchwałę w obronie prawdy, godności i wolności człowieka, którą miałaby przyjąć Rada Gminy Lichnowy, upomniała się w petycji Tymczasowa Rada Stanu Narodu Polskiego Społeczny Komitet Konstytucyjny. Ma jeden cel: „aktywne działanie na rzecz respektowania i egzekwowania naturalnych praw człowieka, konstytucji i demokracji w Polsce”.

W projekcie dokumentu przysłanym do władz Lichnów znajdują się gotowe zapisy, które – według autorów petycji – miałyby zapewnić równość i pełnię swobód obywatelskich. Stąd "podpowiedzi" m.in. takich sformułowań:

  • Znosimy na terenie naszej gminy wszelkie wprowadzone obostrzenia związane z tzw. pandemią koronawirusa.
  • Zakazujemy realizowania dalszych obostrzeń zakazujących ludziom pracować. Informujemy, iż wszelka dyskryminacja sanitarna obywateli, w tym ze względu na: zaszczepionych i niezaszczepionych, na noszących maseczki i nie noszących maseczek, na płacących gotówką i płacących kartami płatniczymi, czyli bezgotówkowo itp. - jest na terenie naszej gminy zabroniona i będzie karalna.
  • Gwarantujemy wszystkim obywatelom bezwarunkowy dostęp do wszystkich ogólnych dóbr publicznych, w tym do: służby zdrowia, szkolnictwa, kultury itp. oraz do bezwarunkowej obsługi i pracy w instytucjach i w firmach państwowych i prywatnych na terenie naszej gminy.
  • W przypadku nieprzestrzegania tej uchwały przez wyżej wymienione czy inne podmioty rozważymy zawieszenie ich działalności poprzez przymusowe ich zamknięcie, przejęcie nad nimi zarządu lub nacjonalizację opornych podmiotów, gdyż przyrodzone, niezbywalne, naturalne prawa człowieka: do życia, do wolności i do własności, są prawami najwyższej rangi i nie mogą być przez nikogo pod żadnym pozorem łamane.
  • Każdy obywatel naszej gminy okazując tę uchwałę ma prawo do obrony i ochrony swoich niezbywalnych praw człowieka przez Policję i inne służby państwowe.

Przewodniczący Rady Gminy Lichnowy skierował petycję do Komisji Skarg, Wniosków i Petycji. Ta dokładnie się pismu przyjrzała i stwierdziła, że nie spełnia ono wymogów formalnych.

Komisja po analizie treści petycji ustaliła, że złożona petycja nie spełnia wymogów formalnych, ponieważ osoba reprezentująca podmiot wnoszący petycję podała swój adres do korespondencji i adres do korespondencji (skrytka pocztowa) podmiotu wnoszącego petycję, natomiast nie podała adresu zamieszkania albo siedziby podmiotu wnoszącego petycję. Komisja ustaliła również, że adres poczty elektronicznej, z którego wniesiono petycję zgodnie z treścią przekazanej petycji, jest już nieaktualny – wyliczyła Katarzyna Malicka, przewodnicząca Komisji Skarg, Wniosków i Petycji, w uzasadnieniu do rekomendowanego radnym rozstrzygnięcia.

Radni przystali na zaproponowane rozwiązanie i przyjęli uchwałę, w której zapisali, że po rozpatrzeniu petycji złożonej przez Tymczasową Radę Stanu Narodu Polskiego Społeczny Komitet Konstytucyjny postanawiają... pozostawić petycję bez rozpatrzenia.

Miłoradz odbija piłeczkę i kieruje żądania do władz centralnych

W grudniu ubiegłego roku do władz Miłoradza dotarło pismo od mieszkańca Gdyni. On również wezwał radnych, by pilnie przyjęli uchwałę, w której powołaliby się na art. 32 Konstytucji RP, który mówi, że "wszyscy są wobec prawa równi". Dlatego powinni uznać za niedopuszczalne jakiekolwiek działania wykluczające mieszkańców gminy, także z powodów sanitarnych w czasie pandemii.

Działania rozumiemy jako regulacje prawne, a także wywieranie medialnej czy społecznej presji na urzędników czy funkcjonariuszy, przedsiębiorców, lokalne społeczności czy wspólnoty wyznaniowe, zachęcające do jakiejkolwiek formy segregacji mieszkańców gminy Miłoradz – autor petycji podpowiada radnym konkretne sformułowania, które mieliby zawrzeć w uchwale.

W piśmie jest również akapit dotyczący szczepionek przeciw koronawirusowi, „których eksperymentalnymi biorcami mają być także mieszkańcy gminy Miłoradz”. Radni mieliby uznać za zasadne i nieodzowne, by polski rząd uzyskał pisemne gwarancje od producentów szczepionek, że w razie czego poniosą oni konsekwencje prawne i finansowe ewentualnych powikłań.

- Stanowisko uzasadniamy art. 39 Konstytucji RP zabraniającej poddawania obywateli eksperymentom naukowym, w tym medycznym, bez dobrowolnie wyrażonej zgody – miałaby uchwalić Rada Gminy Miłoradz, czego domaga się mieszkaniec Gdyni.

1 lutego 2021 r. radni uchwałę przyjęli, ale... o zupełnie innej treści. Postanowili bowiem przekazać petycję dalej.

Żądanie zawarte w petycji nie mieści się w zakresie zadań i kompetencji Rady Gminy Miłoradz. W samej treści petycji wnoszący petycję wskazał, że żądanie dotyczy „Rządu RP”. Dlatego też należało petycję przekazać, według właściwości, Radzie Ministrów Rzeczpospolitej Polskiej – tłumaczy Tomasz Żuchowski, przewodniczący Rady Gminy Miłoradz.

Stare Pole z listem od antyszczepionkowców

Do władz Starego Pola 18 stycznia 2021 r. dotarło pismo firmowane przez Stowarzyszenie Polska Wolna od GMO. To rodzaj listu otwartego adresowanego do władz centralnych i lokalnych, którego autorzy mówią "stop" ich zdaniem niebezpiecznej szczepionce, "która powstała w wyniku modyfikacji genetycznych".

Nakłanianie (obiecując różne bonusy) i namawianie obywateli RP do przyjmowania szczepionek na SARS-Cov-2 to traktowanie nas, waszych wyborców, jak króliki/szczury doświadczalne. To działania wbrew Konstytucji RP i wielu międzynarodowym umowom, które Polska podpisała. Nie ma na to naszej zgody! - piszą autorzy listu otwartego, namawiając władze gminy do poparcia tego stanowiska.

Jednocześnie domagają się „odwołania wszystkich ograniczeń wolności, w tym gospodarczych, które zostały nam narzucone w czasie roku 2020 oraz roku 2021”.

Władze Starego Pola jeszcze nie odpowiedziały na petycję. Powinna być rozpatrzona bez zbędnej zwłoki, jednak nie później niż w ciągu trzech miesięcy od dnia jej złożenia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto