Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Piękne szopki stanęły w sołectwach gminy Nowy Staw. Mieszkańcy przygotowali je na doroczny konkurs

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Tradycją w gminie Nowy Staw stało się już, że przed świętami Bożego Narodzenia mieszkańcy poszczególnych sołectw przygotowują szopki, które zdobią ich miejscowości w tym wyjątkowym czasie.

Szopki bożonarodzeniowe w sołectwach gminy Nowy Staw

Czwarty rok z rzędu Nowostawskie Centrum Kultury i Biblioteki zaprosiło mieszkańców gminy, by wykazali się inwencją, nawiązując do tradycji przygotowywania szopek bożonarodzeniowych. Mieszkańcy dziewięciu miejscowości zgłosili się do konkursu, wkładając wiele pracy i pomysłu w wykonanie świątecznych instalacji. Do tego celu wykorzystali różnego rodzaju materiały, w wielu przypadkach zbudowali stajenki, w środku których stworzyli scenografie ze scenami biblijnymi. Jest więc Dzieciątko ze Świętą Rodziną, są anioły, pastuszkowie, Trzej Królowie.

Organizatorzy dziękują wszystkim uczestnikom za serce, czas i zaangażowanie włożone w przygotowanie szopek, które w sposób szczególny wpisują się w klimat świąt Bożego Narodzenia. Komisja konkursowa miała trudny wybór, bo wszystkie instalacje można uznać za pomysłowe, oryginalne i piękne. Ostatecznie jurorzy zdecydowali, że kolejności będzie wyglądała tak:

  1. sołectwo Lubstowo,
  2. sołectwo Tralewo,
  3. sołectwo Lipinka,
  4. sołectwo Trępnowy,
  5. ex aequo sołectwo Dębina i sołectwo Chlebówka,
  6. ex aequo sołectwo Nidowo, sołectwo Mirowo oraz sołectwo Pręgowo.

Tradycja tworzenia szopek bożonarodzeniowych wywodzi się z ludowych jasełek i obnośnych teatrzyków kukiełkowych. Te z kolei wzorowały się na średniowiecznych misteriach kościelnych. W każdej szopce zobaczymy małego Jezusa, Marię i Józefa, Trzech Króli (najczęściej w szopkach ukazywany jest właśnie moment ich przybycia), pasterzy oraz zwierzęta - bydło, osiołka i owce. Często pokazuje się również gwiazdę betlejemską i anioły.

Poza elementami wspólnymi, szopki bożonarodzeniowe różnią się wyglądem w zależności od regionu świata, z którego pochodzą. Wystawiane są na ulicach i w innych miejscach publicznych, a także w domach. W Polsce można je oglądać przede wszystkim w kościołach, gdzie są nieodłącznym elementem wystroju w okresie świąt.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto